SON DAKİKA
Hava Durumu

Yönetim Kurulu 2023 Yılı 21. Toplantısı yapıldı

Yönetim Kurulu 2023 Yılı 21. Toplantısı yapıldı

Haber Giriş Tarihi: 24.10.2023 13:59
Haber Güncellenme Tarihi: 29.11.2023 14:15
Kaynak: Mehmet Mercan
https://www.bandirmayasam.com.tr
Yönetim Kurulu 2023 Yılı 21. Toplantısı yapıldı

Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu’nun 2023 Yılı 21. Toplantısı 24 Ekim 2023 tarihinde gerçekleştirdiği yönetim kurulu toplantısından sonra, kurumun resmi internet sitesinden yayınlanan toplantı sonuç bildirisinde;

“Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu toplantısında resmi ilan ve reklam yayımıyla alakalı süreli yayınlar hakkında yapılan işlemler ile basın çalışanlarının borç para talepleri görüşülerek karara bağlandı.

195 Sayılı Basın İlan Kurumu Teşkiline Dair Kanun, 31 Mart 2023 tarihine kadar yürürlükte bulunan Resmi İlan ve Reklamlar ile Bunları Yayınlayacak Süreli Yayınlar Yönetmeliği ve Resmî İlan ve Reklam Yönetmeliği’ne Dair Kararlar

Resmi ilan ve reklam yayımıyla alakalı süreli yayınlar hakkında yapılan işlemlerin görüşülmesi neticesinde;

Kütahya’da yayımlanan 1 gazetenin Asgari Fiili Satış Şartını, Kütahya’da yayımlanan 1 gazetenin Asgari Fiili Satış ve Kadro Şartlarını, Tekirdağ’da yayımlanan 3 gazetenin Defter Tutma Şartını, Balıkesir, Gümüşhane ve İstanbul’da yayımlanan 1’er gazetenin Sayfa Düzeni Şartını, Tekirdağ’da yayımlanan 1 gazetenin Sayfa Düzeni ve Komisyon Oranı Şartlarını, Artvin’de yayımlanan 1 gazetenin Sayfa Düzeni ve Baskı Esasları Şartlarını, Diyarbakır’da yayımlanan 6 gazete ile Edirne’de yayımlanan 1 gazetenin Teslim Yükümlülüğü Şartını ihlal etmeleri sebebiyle, 195 sayılı Kanun’un 49. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi uyarınca Balıkesir, Gümüşhane ve İstanbul’daki 1’er gazeteye 1’er gün, Edirne’de 1, Kütahya’da 1, Tekirdağ’da 3 ve Diyarbakır’daki 6 gazeteye 3’er gün, Tekirdağ ve Artvin’deki 1’er gazeteye 4’er gün, Kütahya’daki 1 gazeteye ise 6 gün süreyle resmi ilan ve reklam kesme müeyyidesi uygulanmasına karar verildi.

Süreli yayınların haklarında alınan Genel Müdürlük Kararlarına yaptıkları itirazların değerlendirilmesi sonucunda;

Kütahya’da yayımlanan 1 gazetenin Baskı Esasları ve Kadro Şartlarını, Tekirdağ’da yayımlanan 1 gazetenin Kadro Bildirim Zorunluluğu ve Defter Tutma Şartlarını, Gümüşhane ve Tekirdağ’da yayımlanan 1’er gazetenin Defter Tutma Şartını, Tekirdağ’da yayımlanan 1 gazetenin Kadro Bildirim Zorunluluğunu, Batman ve Trabzon’da yayımlanan 1’er gazetenin Kadro Şartını ihlal etmeleri sebebiyle haklarında alınan Genel Müdürlük Kararlarına yaptıkları itirazlar reddedilerek, Tekirdağ’daki 2 gazete ile Batman, Gümüşhane ve Trabzon’daki 1’er gazeteye 3’er gün, Kütahya ve Tekirdağ’daki 1’er gazeteye de 6’şar gün süreyle resmi ilan ve reklam kesme müeyyidesi uygulanmasına karar verildi.

İstanbul’da yayımlanan bir gazete ile Balıkesir’de yayımlanan bir gazetenin haklarında alınan Genel Müdürlük Kararına ilişkin yaptıkları itirazlar da reddedildi.

Borç para ve yardımlar

Basın İlan Kurumu, basının desteklenmesine yönelik faaliyetleri kapsamında, Kurumun Teşkiline Dair 195 sayılı Kanun’un 2. maddesinin üçüncü ve beşinci fıkraları ile Basın İlan Kurumu Yönetmeliği ve 68 Sayılı Genel Kurul Kararının ilgili hükümleri uyarınca, basında fikren ve bedenen çalışanlara faizsiz borç para vermekte ve yardıma muhtaç basın mensupları ile vefat edenlerin ihtiyaç sahibi ailelerine de maddi yardımlar yapmaktadır.

Bu kapsamda resmi ilan yayımlama hakkını haiz süreli yayınlarda fikren veya bedenen çalışan 36 kişinin borç talepleri kabul edilerek; 34 basın mensubunun her birine 6.000 Türk Lirası, 2 basın mensubuna da 9.600’er Türk Lirası faizsiz ve 6/12/18/24 ay geri ödemeli toplam 223.200 Türk Lirası borç para yardımı yapılmasına karar verildi.” denildi. /Mehmet Mercan

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.