güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

UYGULAMALI ENFLASYON MUHASEBESİ SEMİNERİ YAPILDI

Bandırma Ticaret Odası konferans salonunda gerçekleştirilen seminerde enflasyon muhasebesinde 2023 ve 2024 yıllarında yapılacak düzeltme işlemleri ile düzeltmenin mali tablolar ve vergi üzerindeki etkisi konuları ele alındı.

Haber Giriş Tarihi: 12.02.2024 07:50
Haber Güncellenme Tarihi: 12.02.2024 08:43
Kaynak: Mehmet Mercan
https://www.bandirmayasam.com.tr
UYGULAMALI ENFLASYON MUHASEBESİ SEMİNERİ YAPILDI

Bandırma Ticaret Odası ile Balıkesir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası iş birliğinde “Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi” konulu seminer gerçekleştirildi. Seminerde, 2023 ve 2024 yıllarında yapılacak düzeltme işlemleri ve Düzeltmenin mali tablolar ve vergi üzerindeki etkisi ele alındı. Seminerde Yeminli Mali Müşavir (YMM) Bağımsız Denetçi Bülent Fıçıcı tarafından oda üyeleri mevzuat konusunda bilgilendirildi.

Balıkesir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Oda Başkanı Ertuğ Aslan’ın açılış konuşması ile başlayan seminer mali tablolar ve vergi üzerindeki etkisi konuları ele alındı. Aslan yaptığı konuşmasında; “Önümüzde yine yoğun bir 3 ay var. Yılsonu kapanış hesaplarının ardından enflasyon muhasebesi uygulamasıyla karşı karşıya kalacağız. Farklı hesaplar, farklı bilançolar ile karşılaşacağız. Bunların enflasyon uygulaması neticesinde farklı tepkiler şeklinde bize dönüşleri olacak. Enflasyon muhasebesi, 2024 yılında özellikle vergi durumunda çok etkili olacak. O yüzden çok da zamanınız yok. Mart ve Nisan ayında vereceğimiz yıllık beyannamelere, biri normal bilanço biri de enflasyon muhasebesi uygulanmış bilanço olmak üzere 2 tane bilanço ekleyeceğiz. Ardından Mayıs’ın 17’sine kadar 3 ayda bir geçici vergi üyelerde enflasyon muhasebesi bulunacağı için tekrar enflasyon muhasebesi uygulamakla karşı karşıya kalacaksınız. 2023 yılının kapanış kayıtlarınızı yavaş yavaş yapmalıyız" diye konuştu.

Daha sonra, YMM Bülent Fıçıcı’nın sunumuyla uygulamalı enflasyon muhasebesi 2023 ve 2024 yıllarında yapılacak düzeltme işlemleri ve düzeltmenin mali tablolar ve vergi üzerindeki etkilerini oda üyelerini bilgilendirdi.

Fıçıcı, son dönemde global çapta yaşanan enflasyonun yaşamın her alanındaki fiyat artışları ile birlikte şirketlerin kayıtlarına ve mali durumlarına da etki ettiğini söyledi. Bu tür dönemlerde uygulanan enflasyon muhasebesi hakkında bilgiler veren Bülent Fıçıcı, daha önce 2003-2004 yıllarında gerçekleştirilen enflasyon düzeltmesi işletmesinin bu yıl sonunda yeniden devreye alındığını hatırlattı. Katılımcılara enflasyon düzeltmesi işlemlerinde şirketlerinin dikkat etmeleri gereken hususları anlatan Fıçıcı, seminere katılanların sorularını da yanıtladı. /Mehmet Mercan

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.