güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ ORTA ASYA GELENEKLERİ

Manyas Anadolu Lisesi, Orta Asya'nın zengin kültürel mirasını hatırlatmak ve modern dünyada kaybolmaya yüz tutmuş gelenekleri canlandırarak öğrencilere tanıtmak amacıyla bir etkinlik düzenledi.

Haber Giriş Tarihi: 29.05.2024 13:31
Haber Güncellenme Tarihi: 29.05.2024 13:31
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bandirmayasam.com.tr
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ ORTA ASYA GELENEKLERİ

Unutulmaya Yüz Tutmuş Orta Asya Gelenekleri kapsamında düzenlenen etkinlikte, Türklerin ilk anayurdu olan Orta Asya'yı öğrencilerin her açıdan tanımaları amaçlandı. Türklerin yaşayış biçimi, sportif ve sanatsal faaliyetleri, yemek kültürü, müzik kültürü ve nasıl bir yaşam sürdükleri planlanan birçok etkinlikle öğrencilere aktarıldı. Orta Asya'ya özgü çeşitli dans gösterileri, müzik performansları ve el sanatları çalışmalarına yer verilen etkinlikte öğrenciler, geleneksel kıyafetleri giyerek kültürel dansları sergileyip Orta Asya müzik aletlerini çalma fırsatı buldu.

Etkinliğin koordinatörü Tarih öğretmeni Zeynep Tuna, Türk kültürünün kökenleri, oluşumu ve Türk hakanlarının otağlardaki yönetim şekillerini çeşitli etkinliklerle öğrencilere ve misafirlere aktardı. Bu sayede, hem okul topluluğu hem de yerel halk, zengin kültürel mirasın bir parçası olan bu gelenekleri öğrenme ve deneyimleme imkânı buldu. Öğrenciler, öğretmenler ve veliler etkinlik boyunca, tarihsel ve kültürel bilgilerini pekiştirirken aynı zamanda eğlenceli vakit geçirdi.

Kıyafetler, müzik aletleri ve dans figürleriyle zenginleştirilen gösterilerin katılımcıları tarih içinde bir yolculuğa çıkartmak için anlamlı bir etkinlik olduğunu vurgulayan İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı şu ifadeleri kullandı:

"Okulumuz tarafından düzenlenen bu anlamlı etkinlik, sadece Orta Asya kültürünü tanıtmakla kalmayıp, aynı zamanda öğrenciler arasında kültürel farkındalığı artırarak kültürel mirasın korunmasının önemini vurgulamıştır. Okullarımız tarafından bu tür etkinliklerin düzenlenmesi, genç nesillerimizin köklerine daha yakın olmasını sağlayarak kültürel çeşitliliğin değerini anlamalarına yardımcı olacaktır." /Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.