güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

UĞUR: “ÜRETİCİNİN HAKKI, DESTEKLEME MODELİ HAYATA GEÇİRİLMELİ”

Çiftçilerin gününü kutlayan Türkiye Ziraatçılar Derneği Balıkesir İl Başkanı, Ziraat Yüksek Mühendisi Burak Uğur, çiftçilere destek için seslendi.

Haber Giriş Tarihi: 13.05.2024 17:52
Haber Güncellenme Tarihi: 13.05.2024 17:52
Kaynak: Selin Girgin
https://www.bandirmayasam.com.tr
UĞUR: “ÜRETİCİNİN HAKKI, DESTEKLEME MODELİ HAYATA GEÇİRİLMELİ”

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü kapsamında Türkiye Ziraatçılar Derneği Balıkesir İl Başkanı, Ziraat Yüksek Mühendisi Burak Uğur, çiftçilerin mevcut durumunu değerlendirdi. Son yıllarda girdi maliyetlerinin artması nedeniyle çiftçilerin zorlandığını belirten Başkan Uğur, “Öncelikle bin bir zorluklarla üretim gerçekleştiren, gıda arzının devamlılığı için gecesini gündüzüne katan tüm çiftçilerimizin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü kutluyoruz. Biliyoruz ki son yıllarda artan girdi maliyetleri karşısında üretim yapmak, ürettiğini değerinde satmak imkânsız hale gelmiştir. İthalata dayalı tarım politikalarının çiftçiyi çıkmaza sürüklediği görünen bir gerçektir. Tarım politikalarının ivedilikle gözden geçirilerek, tarıma ayrılması gereken payın net ve keskin bir biçimde doğrudan çiftçiye aktarılması gerekmektedir.” dedi.

“ÜRÜN FİYAT POLİTİKALARI UYGULANMALI”

Tarım desteklemeleri konusunda çiftçinin hakkının verilmediğini vurgulayan Başkan Uğur, “Tarım Kanunun 21’nci maddesi açıkça belirtmektedir ki; Gayri Safi Milli Hasılanın yüzde 1’i tarıma ayrılmalıdır. Fakat bu kanun çıktığı 2006 yılından bu yana taahhüt edilen miktarın yarısı dahi tarıma aktarılmamıştır. 2023 yılında aktarılan miktarın yüzde 0,29, yani binde 29 olduğu görülmektedir.  Tarımda sürdürülebilirliği sağlamak için, üreticinin kazancını arttıracak ürün fiyat politikaları uygulamalı, girdi maliyetleri düşürülmeli ve üreticinin hakkı olan destekleme modelleri hayata geçirilmelidir.” diye konuştu. /Selin Girgin

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.