güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

SÜNE İLE BİYOLOJİK MÜCADELE BAŞLADI

Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Adana Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ortaklığında yürütülen sünede biyolojik mücadele çalışmaları başladı.

Haber Giriş Tarihi: 13.05.2024 08:37
Haber Güncellenme Tarihi: 13.05.2024 08:37
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bandirmayasam.com.tr
SÜNE İLE BİYOLOJİK MÜCADELE BAŞLADI

Adana Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün ortaklaşa yürüttüğü sünede biyolojik mücadele çalışmaları kapsamında Savaştepe ve İvrindi ilçelerinde doğa dostu faydalı böceklerle süneye karşı biyolojik mücadele uygulanmaya başladı.

Yaklaşık 50 Bin Adet Ergin Faydalı Böcek Salındı

Hububat danelerinin özsuyunu emerek verim ve kaliteyi olumsuz yönde etkileyen süne ile biyolojik mücadele kapsamında Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve İlçe Müdürlükleri ekiplerince hububat ekili alanlara yaklaşık 50 bin adet ergin faydalı böcek (Parazitoit ve Trissolcus spp.) salımı gerçekleştirildi. Süne yumurtalarına kendi yumurtalarını bırakan faydalı böcekler süne zararlısının çoğalmasını engellemektedir.

Balıkesir’de bitki sağlığı uygulama programı kapsamında buğdayın ana zararlısı süne ile mücadelede Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve İlçe Müdürlükleri ekipleri survey çalışmalarına yoğun bir şekilde devam etmekte.

Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürü Erkan Alkan, kontrol çalışmalarına katılarak yürütülen mücadele faaliyetlerini yerinde inceleyerek buğday ekili alanlara süne düşmanı doğa dostu faydalı böcek bıraktı.

Hububat üretiminde üreticilerin zarar görmemesi adına Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve İlçe Müdürlükleri personellerince yoğun bir mesai harcandığından bahseden Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürü Erkan Alkan, bitkisel üretim ve gıda sektörü bakımından önem arz eden buğdayda verim ve kaliteye etki eden sünede faydalı böceklerin aktif olarak rol almasının ve biyolojik mücadele yöntemlerinin daha etkin kullanımının önemine değildi ve verdikleri desteklerden dolayı Adana Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü yetkililerine teşekkür etti.

Böcek salımı programına Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürü Erkan Alkan’ın yanı sıra Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürü Yardımcısı Zafer Bozgül, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Kaan Erözmen, Savaştepe İlçe Tarım ve Orman Müdürü Şerif Köse, teknik personeller ve üreticiler katıldı. /Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.