güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI BİRLİĞİNDEN ATEŞKES ÇAĞRISI

Bandırma Sivil Toplum Kuruluşları Birliği, Bandırma Cumhuriyet Meydanı’nda İsrail'e ateşkes çağrısında bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 16.01.2024 08:20
Haber Güncellenme Tarihi: 16.01.2024 10:08
Kaynak: Mehmet Mercan
https://www.bandirmayasam.com.tr
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI BİRLİĞİNDEN ATEŞKES ÇAĞRISI

Basın açıklaması, Anadolu Gençlik Derneği Bandırma Şube Başkanı Dr. Mehmet Emin Karakaya tarafından okundu. Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen basın açıklamasına, AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Doğan, Emekli Memur Sen Şube Başkanı Kanver Şener, Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Önder Turhan, TÜGVA Bandırma İlçe Başkanı Ali Albayrak ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bandırma Anadolu Gençlik Derneği’nin basın açıklamasında; "Irak'ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Harekâtı bölgesinde teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet diliyor, yaralı askerlerimize şifalar temenni ediyoruz.  Buradan, terörü bir kere daha lanetliyoruz.  Memleketimize kast eden, emperyalistlerin maşası olan hainler kirli emellerine asla ulaşamayacaklar. Teröristlerin arkasındaki şer odaklarının tüm insanlık için bir tehdit olduğunu bir kere daha haykırıyoruz. Bilinmelidir ki Gazze’de Filistinlilerin maruz kaldığı terör ile hudutlarımızda ve hudutlarımızın ötesinde karşılaştığımız aynı terördür. Teröre, ırkçı emperyalizme ve Gazze’deki Siyonist işgale karşı tek ses olmak için bugün buradayız. Şunu gayet iyi biliyoruz ki yıllardır Gazze’de masum Filistinlilere sıkılan kurşunlar ile kahraman Türk askerine Türk halkına sıkılan kuşunlar aynı hain kirli ellerden çıkıyor. İsimleri farklı olsa da amaçları aynıdır. Ve yine şunu gayet iyi biliyoruz ki Siyonist İsrail kendisi için vaat edilmiş topraklar olarak ülkemizin güney ve doğu bölgelerini görüyor. Ülkemizde yaşanan terör eylemlerinin ardında asıl bu zihniyet vardır. Kahraman askerlerimize sıkılan kurşunların arkasında asıl bu kirli senaryolar vardır. İnsanlık, tarih boyunca gördüğü en büyük zulümlerden birine şahitlik ediyor. Apertheid rejimi işgalci İsrail; kadın, çocuk, yaşlı ve sivil ayırt etmeksizin Gazze’de soykırım suçu işliyor. Yaşanan bu işgal ve soykırım, vicdan sahibi yürekleri kanatıyor, başta bölgemiz ve Ortadoğu olmak üzere tüm dünyanın huzuruna kast ediyor. Son bilgilere göre Filistin’de, 10 binden fazlası çocuk, 7 binden fazlası ise kadın olmak üzere toplamda 23 bini aşkın insan hayatını kaybetti. 60 binden fazla kişi yaralanırken, 8 bin kişi ise kayıp. İşgalci İsrail’in saldırıları sebebiyle ayrıca, 69 bini tamamen yıkılmış olmak üzere, 359 bin ev zarar gördü. 2 milyon sivil ise saldırılar sonucu Gazze içerisinde zorla göç ettirildi. Mesleklerini icra eden, yaşanan soykırımı haberleriyle dünyaya anlatan 112 gazeteci de siyonist işgalcilerin saldırıları sonucu hayatını kaybetti. Gazze’de şu anda on binlerce insan, yeterli gıdaya ve suya ulaşamıyor. Evet, ne yazık ki on binlerce insan 2024 yılında dünyanın gözleri önünde açlık ve susuzluk sebebiyle ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kalmış durumda.  İşgalci İsrail haftalardır, Gazze Şeridi'nin kuzey ve orta kesimlerindeki Filistinli sivilleri güneye göçe zorluyor. Siyonistler, “güvenli bölgeler" olduğunu iddia ettikleri güney bölgelerine de saldırıyor ve katliamlar yapıyor. 

 Gazze’de insani krizin en ciddi boyutlarda yaşandığı alanlardan biri de sağlık hizmetleri. Saldırılarında hiçbir sınır gözetmeyen İsrail, 7 Ekim’den bu yana yoğun bir şekilde hastaneleri, ambulansları ve sağlık çalışanlarını hedef alıyor. Bugüne kadar 150’ye yakın sağlık merkezi ve hastanenin yanı sıra yaralıları taşıyan 100’den fazla ambulans işgalcilerin saldırısına uğradı. Bugüne kadar çok sayıda yaralı ve hasta, sağlık hizmetlerinin yetersizliği sebebiyle tedavi göremedi ve hayatlarını kaybetti.  Şu anda Gazze’de 50 bin hamile kadın bulunuyor. Eğer gerekli adımlar atılmazsa, 50 bin kadın, elektrik ve medikal hizmetler olmadan doğum yapmak zorunda kalabilir. Hastanelerin bombalanması, yemek ve suya ulaşımın engellenmesi hamile kadınlar için çok ciddi bir tehlike arz ediyor. Bölgedeki birçok hamile kadın anestezi yapılmadan sezaryen ameliyat olmak zorunda kalıyor. Ayrıca, bugüne kadar düşük sebebiyle çok sayıda bebek daha dünyaya gözlerini açamadan anne karnında hayatlarını kaybetti. Gazze’deki insani krizin hafifletilmesi için şehrin enerji ve temiz su ihtiyacının acil olarak karşılanması gerekiyor. Hastaneler başta olmak üzere hayatın pek çok alanında ihtiyaç duyulan yakıtın, Gazze’ye girişinin engellenmesi de tedavi hizmetlerinin yanında pek çok insani ihtiyacın karşılanmasının önünde büyük engel teşkil ediyor. Gazzeliler için en önemli konulardan biri de, Refah Sınır Kapısı’ndan yeterli insani yardımın Gazze’ye girişine izin verilmemesi. Her gün ihtiyacın karşılanabilmesi için bine yakın insani yardım TIR’ının Gazze’ye ulaşması gerekirken, günde ortalama 100 TIR’ın girişine izin veriliyor.  Ayrıca, başta yakıt olmak üzere birçok kalemdeki temel ihtiyaç malzemelerinin şehre ulaşması da engelleniyor.  Mısır Hükümeti’nin Gazze’de ihtiyaç duyulan yardım malzemelerinin şehre girebilmesi için Refah Sınır Kapısı’nı bir an önce tamamen açması gerekiyor. Refah Sınır Kapısı’ndan insani yardımların geçişine izin verilmemesi Gazze’de yaşanan acıların daha da artmasına sebep oluyor. 

‘’Buradan bir kere daha acil ateşkes çağrımızı yineliyoruz.’’

“Vicdan sahibi tüm insanlara sesleniyoruz. Dünyanın gözleri önünde gerçekleşen bu soykırım karşısında herkesin üzerine sorumluluk düşüyor. Herkes yaşanan bu büyük soykırıma karşı harekete geçmeli. Uluslararası kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları ve devletler, işgalci İsrail’in zulümlerinin önüne geçmek için atılması gereken adımları acil bir şekilde atmalı. Bir an önce İsrail saldırıları durdurulmalı ve acilen ateşkes sağlanmalıdır. Filistin’de yıllardır zulmeden işgalci İsrail’e karşı gereken yaptırımlar derhal uygulanmalıdır. Bütün İslam Ülkeleri ve halkları bir araya gelip tepkisini ortaya koymalıdır. İsrail, hukuksuz işgal hareketi ve katlettiği insanlar için uluslararası hukuk önünde ve tüm dünyanın vicdanında hapsedilmelidir. Bildiriye son verirken yarınları görebilmemiz için yarınlarından vaz geçen cennetmekân ve kahraman şehitlerimize ve Filistinli masum şehitlere Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı ve yaralılara da acil şifalar diliyoruz” ifadelerine yer verildi. /Serhat Barış

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.