güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

ÖĞRENCİLER BAŞARILARIYLA BALIKESİR'İ GURURLANDIRIYOR

Kültürel mirasın korunması ve aktarılmasında kritik bir role sahip olan halk oyunları yarışmalarına katılan okullar başarılarıyla Balıkesir'i gururlandırıyor.

Haber Giriş Tarihi: 30.04.2024 12:44
Haber Güncellenme Tarihi: 30.04.2024 12:44
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bandirmayasam.com.tr
ÖĞRENCİLER BAŞARILARIYLA BALIKESİR'İ GURURLANDIRIYOR

Farklı bölgelerin geleneksel danslarını, müziklerini ve kostümlerini geniş kitlelere tanıtmanın yanı sıra, yerel toplulukların kültürel kimliklerini güçlendiren halk oyunları; bir topluluğun tarihini, yaşam biçimini, inançlarını ve doğa ile olan ilişkisini yansıtan birer sanat eseri olarak düzenlenen yarışmalarla bu değerli kültürel unsurların gelecek nesillere aktarılmasını sağlayıp kültürel çeşitliliğin ve zenginliğin korunmasına katkıda bulunuyor.

Gençlerin kültürel mirasa ilgisini ve katılımını teşvik ederek onların kültürel kimliklerini keşfetmelerine ve sahiplenmelerine olanak tanıyan Bursa'da yapılan Gençler Bölge Yarışması'nda "Geleneksel Düzenlemeli" dalda 8 il arasında 88.86 puanla bölge 2.si olan Altıeylül 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi halk oyunları ekibi, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı'yı ziyaret etti.

Sadece Balıkesir'de değil, bölgede de önemli bir yetenek ve çalışma azmine sahip olan 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi, başarısıyla Sivas'ta yapılacak olan Liseler Arası Final Yarışması'na katılmaya hak kazandı. Hem ekip üyeleri hem de okulları için büyük bir gurur kaynağı olan, Türkiye'nin dört bir yanından gelen en iyi halk oyunları ekiplerini bir araya getirecek final yarışmasında rekabetin oldukça yüksek olacağını vurgulayan okul; bu başarının; ekip üyeleri, onları destekleyen öğretmenleri, aileler ve okul yönetiminin ortak çabasının bir ürünü olduğunu ifade etti.

Öğrencilerle sohbet eden İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı; halk oyunları yarışmalarının, kültürel mirasın korunması, toplumsal uyumun teşviki ve bireysel gelişimin desteklenmesi açısından büyük bir öneme sahip olduğunu söyleyerek şunları kaydetti:

"Halk oyunları yarışmaları; topluluklar arası diyalog ve anlayışın gelişimine katkı sağlayıp farklı kültürlerden gençlerimizin, birbirlerinin danslarını ve geleneklerini öğrenmesini sağlıyor. Bu etkileşim, kültürler arası saygının artmasına ve böylece toplumsal hoşgörünün güçlenmesine yardımcı oluyor. Disiplin, takım çalışması ve liderlik gibi önemli yaşam becerilerini de kazandıran yarışmada elde ettikleri bölge 2.liğinden dolayı öğrencilerimizi ve bu başarıda emeği geçen herkesi kutluyor; Sivas'ta yapılacak olan Liseler Arası Final Yarışması'nda öğrencilerimize başarılar diliyorum." /Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.