güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

“MÜLAKAT EMEK HIRSIZLIĞIDIR!”

“MÜLAKAT EMEK HIRSIZLIĞIDIR!”

Haber Giriş Tarihi: 08.04.2024 09:36
Haber Güncellenme Tarihi: 08.04.2024 09:36
Kaynak: Haber Merkezi       
https://www.bandirmayasam.com.tr
“MÜLAKAT EMEK HIRSIZLIĞIDIR!”

Büro Emekçileri Sendikası Balıkesir Şubesi, Adalet Sarayı önünde yaptığı basın açıklaması ile kamuda işe alım ve görevde yükselme sınavlarında mülakat sisteminin kaldırılmasını istedi.  Mülakat sisteminin en kabul edilemez sonuçlarından birinin de sendikal ayrım yapılması olduğunu vurgulayan Adliye çalışanları, “Mülakat emek hırsızlığıdır!”, “Mülakat değil liyakat istiyoruz!” dedi. 

Söz Verileli Bir Yıl Geçti!

Büro Emekçileri Sendikası Balıkesir Şubesi’nin açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

“Bilindiği üzere en son yapılan genel seçimlerde, mevcut iktidar da dahil olmak üzere tüm partilerin en büyük vaatlerinden biri kamuda işe alım ve görevde yükselme sınavlarında mülakat sisteminin kaldırılmasıydı. Ancak aradan geçen bir yıla yakın sürede bu konuda en ufak bir adım atılmadığı gibi ne liyakati ne de hakkaniyeti esas alan mülakat sistemi, aynı şekilde uygulanmaya devam etmektedir.”

Daha Önce Mülakat Yoktu!

“Adalet Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğine göre, 2011 yılına kadar yapılan sınavlarda mülakat uygulaması bulunmamaktaydı. Yazılı sınav öncesi başvuru koşulları oldukça objektifti. Ön koşul olarak gereken en düşük hizmet süresi 8 yıldı. Sınav yapılmadan önce adaylar, işe başlama tarihi, mezun olduğu okul, mezuniyet notu, yüksek lisans veya doktora yapıp yapmadığı, sicil notu, disiplin cezası alıp almadığı gibi kriterlere göre değerlendirilerek başvuruları kabul ediliyor ve kadro sayısının 3 katı aday sınava girebiliyordu. Kısacası adaylar henüz sınava girmeden önce bir elemeden geçiyordu.”

Kriterlerin Yerini Referans Aldı!

“Fakat ilk kez 2015 yılında uygulanan mülakat sistemiyle birlikte hizmet süresi 6 yıla düşürüldü ve geri kalan tüm kriterlerin yerini ‘referans’ adı altında masumlaştırılan bir yöntem aldı! Adaylar sınava kaç kişinin girdiği, en yüksek ve en düşük puanların kaç olduğu, girenler arasında kendisinin kaçıncı sırada olduğu gibi en basit soruların bile cevabını alamamaktadır.

Mülakat sistemi; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda bahsedilen liyakat ve kariyeri tamamen hiçe saymaktadır. Kamuda çalışma barışının en büyük düşmanı haline gelmiştir. ‘Referans’ı olmayanla olan, yeterince ‘hatırlı’ kişilere ulaşamayanla en güçlü kişilerle bağlantı kuran arasında bir soğuk savaş oluşturmuştur.”

“Anlaşılan O Ki, Memur-Sen ve Türk Büro-Sen Üyeleri Görevde Yükselmeye Layık!”

“Üzülerek belirtiyoruz ki; mülakat sisteminin en kabul edilemez sonuçlarından biri de sendikal ayrım yapılmasıdır. İktidar sahiplerine yakınlığı herkesin malumu olan sarı sendika ve bir siyasinin, ‘sahibi’ olduklarını söylemekten çekinmediği diğer sarı sendikaya üye olanlar dışında Adalet Bakanlığınca yapılan görevde yükselme sınavında başarılı sayılan kimseye rastlayamıyoruz! Anlaşılan o ki; Adalet Bakanlığına göre yalnızca Memur-Sen ve Türk Büro-Sen üyeleri görevde yükselmeye layıktır (!) Now TV ana haber bülteninde de yer bulan ve bizzat Bakan Yardımcısı tarafından tek tek cevaplandığı iddia edilen taleplerin sonucunu da merak etmekteyiz.”

“Büro Emekçileri Mülakat Engelini Aşamıyor”

“Büro Emekçileri Sendikasına üye olanlar, mülakatlı sistemden önce görevde yükselme sınavlarında başarılı olabiliyorken, 2015 yılından bu yana yazılı sınavdan ne kadar yüksek puan alırlarsa alsınlar, amirleri ve meslektaşları tarafından ne kadar takdir edilirlerse edilsinler, hiçbir mülakat engelini aşamamıştır. Bu tespitimiz gerçeği yansıtmıyorsa, Adalet Bakanlığını yanlışımızı düzeltmeye davet ediyoruz.”

Mülakatlar; kamu emekçilerinin Anayasal hakkı olan istediği ve kendi seçtiği sendikaya üye olmasına engel olmaktadır. Çalışanların bir kısmı, sırf mülakatta başarılı sayılabilirler umuduyla mevcut üyeliklerini sonlandırmaktadır. Bir kısmı ise, kariyer hedefinden vazgeçmeyi göze alarak inandığı ve güvendiği sendikasını terk etmemektedir. Bu da mülakat sisteminin kamuoyunda görünmeyen yüzü olarak karşımıza çıkmaktadır.

2023 yılı Mayıs ayında ilan edilen görevde yükselme sınavı sonuçlarının açıklanması neredeyse bir yıl sürmüştür. Kamu çalışanları meslek hayatlarının bir yılını bunun gerginliğiyle geçirmiştir. Liyakat ve adaletten uzak sonuçlar açıklanır açıklanmaz da bir sonraki sınav ilanı için çalışmaların başladığı duyurulmuştur. Kamu çalışanları bitmek bilmeyen bir stres kaynağının içinde görev yapmaya mahkum edilmiştir.

Açıkladığımız hususlardan da anlaşılacağı üzere mülakat emek hırsızlığıdır!

Tüm bu nedenlerle:

– İktidardan;

Sözünde durmasını ve mülakat sistemini derhal kaldırmasını,

Kamuda işe alımlarda, görevde yükselme ve unvan değişikliklerinde; liyakat, adalet, hakkaniyet ve çalışma barışını önceleyen kriterlere uygun şekilde başvuru ve yazılı sınav sisteminin uygulanmasını talep ediyoruz.

– Tüm kamu kurumlarından;

Gerek çalışma hayatında gerekse görevde yükselme sınavlarında sendikal ayrımcılığa son verilmesini talep ediyoruz.

– Adalet Bakanlığından;

2015 yılından önce ve sonra kaç Memur-Sen, kaç Türk Büro-Sen, kaç BES ve diğer sendika üyesinin yazılı sınavda ve özellikle mülakatta başarılı olduğuna dair bilgilerin paylaşılmasını,

Mülakat sistemi kaldırılıp yerine liyakati esas alan bir yazılı sınav sistemi getirilinceye kadar yeni bir sınav yapılmamasını talep ediyoruz.

– Üyemiz olsun olmasın tüm kamu çalışanlarından;

Emeklerine sahip çıkmalarını bekliyoruz.

Taleplerimiz yerine getirilinceye kadar gerekirse görevde yükselme sınavlarına girmemek dahil adaletsizliğe karşı tepkilerini göstermeye ve sessiz kalmamaya davet ediyoruz.

Kamusal görev ve unvanların hiç kimsenin ve başta siyasi partiler olmak üzere hiçbir zümrenin mülkiyetinde ve tekelinde olmadığının altını çiziyor, taleplerimizin takipçisi olacağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz.” /Haber Merkezi        

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.