güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

KURU: “TÜRK MİLLETİ BİR BAYRAMI TÜM DÜNYA ÇOCUKLARINA ADAYACAK KADAR ASİLDİR”

Çocukların, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlayan Bandırma Türk Ocağı Başkanı Hakan Kuru, Atatürk’ün bayramı çocuklara armağan eden tek lider olduğunu vurgulayarak “Atatürk, Türk milleti için ölümsüz bir lider haline gelmiştir.” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 24.04.2024 17:00
Haber Güncellenme Tarihi: 24.04.2024 17:00
Kaynak: Selin Girgin
https://www.bandirmayasam.com.tr
KURU: “TÜRK MİLLETİ BİR BAYRAMI TÜM DÜNYA ÇOCUKLARINA ADAYACAK KADAR ASİLDİR”

Bandırma Türk Ocağı Başkanı Hakan Kuru, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. Türklerin, bayramı tüm dünya çocuklarına adayacak kadar asil ve uygar bir millet olduğunu söyleyen Kuru, “Bu yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızın 104’üncü yılını kutluyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı 23 Nisan 1920, Türk milletinin Cumhuriyete giden yolda attığı en büyük adımdır. Cumhuriyetimizin bânisi Halaskâr Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının gerçekleştirmiş oldukları bu mücadele, kelimelerle tarif edilemeyecek kadar büyük bir başarıdır ve bu başarı Türklerin, Türkistan coğrafyasından başlayan ve günümüze kadar gelen şanlı tarihinin çok önemli bir yerinde bir uygarlık güneşi gibi parlamaya devam etmektedir. 1400 yıl sonra Türk adıyla kurulan ilk devlet, 23 Nisan 1920 günü kendini dünyaya duyurdu. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bugünü tüm dünya çocuklarına armağan ederek, dünyada çocuklara bayram hediye eden ilk ve tek lider oldu. İşte görüyorsunuz ki Türkler bir bayramı tüm dünya çocuklarına adayacak kadar da asil ve uygar bir millettir.” dedi.

“Küçük Yaşta Dallardan Yaptığı Ev, Medeniyetin İnşasını Temsil Etmektedir”

Atatürk’ün anılarını anlatan Başkan Kuru, “Bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olması hasebiyle, Atatürk’ün çocukluğuna dair pek bilinmeyen birkaç hatırayı sizlerle paylaşmak isteriz. Küçük Mustafa, babasını erken yaşta kaybedip yetim bir çocukluk hayatı geçirmiştir. Annesiyle birlikte dayısının çiftliğinde kaldığı bir dönem vardır ki dallardan ev yapıp arkadaşları ve kız kardeşiyle orada oyunlar oynadığı bir dönemdir. Mustafa, evi kendisi yapmakla birlikte, içeride kız kardeşine karpuz ikram edip ona yedirdiği ve bir ev sahibi edasıyla orada oynadığı bilinir. Hatta bir keresinde bir arkadaşı o dallardan yaptığı evin içinde bir ateş yakmış, ev yanmaya başlamış, Mustafa kız kardeşi ve diğer arkadaşlarını oldukça soğukkanlı bir biçimde oradan kurtarmıştır. İşte Mustafa’nın küçük yaşta dallardan yaptığı o ev, bir medeniyetin inşasını temsil etmektedir. Çıkan yangında arkadaşlarını kurtarması ise liderliğini simgelemektedir. Dallardan inşa ettiği o ev bugün Türkiye Cumhuriyeti’dir ve kurucusu da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Osmanlı ülkesi, aynı o dallardan yapılan evin yandığı gibi bir yangın yeri olduğunda Mustafa Kemal Paşa sorumluluk almaktan ve ölümle karşı karşıya gelmekten çekinmemiştir.” diye konuştu.

“Türk Milleti İçin Ölümsüz Bir Lider Haline Gelmiştir”

Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümsüz bir lider olduğunu vurgulayan Başkan Kuru, “Zorlu bir çocukluk dönemi geçiren Mustafa Kemal, babası ölmüş yetim bir çocuktur. 6 kardeşinden yalnızca Makbule ve kendisi yaşamış, diğerleri küçük yaşlarda vefat etmişlerdir. Annesi Zübeyde Hanım’ın bu kaybettiği evlat acıları göz önüne alındığında oğlu Mustafa’nın üzerine titrediği ve onu da kaybetme korkusu yaşadığı aşikârdır. Bu yüzden Mustafa, annesi için ölümsüz olma hissini çocukluğundan beri öylesine içselleştirmiş olmalıdır ki bu his vatan aşkıyla yoğrulup bir milleti, bir memleketi kurtarma ve yeniden inşa etme ruhuyla bütünleşmiş ve Mustafa Kemal Atatürk yalnızca annesi için değil bütün Türk milleti için ölümsüz bir lider haline gelmiştir.” dedi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 104’üncü yılını kutlayan Bandırma Türk Ocağı Başkanı Hakan Kuru şöyle söyledi;

“Sizlere bu değerli ve önemli günde Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözlerini hatırlatmak isteriz. ‘Küçük hanımlar, küçük beyler. Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir bahtının aydınlığısınız. Memleketi asıl aydınlığa boğacak olan sizlersiniz. Kendinizin ne kadar önemli, kıymetli olduğunu düşünerek ona göre çalışınız.’ Çocuklarımıza aydınlık ve müreffeh yarınlar bırakmak için elimizden geleni yapmak zorundayız. Atatürk’ün arzu ettiği gibi; kendisini, milletini tanıyan, dünyaya ve diğer kültürlere hâkim, dil bilen ve operaya giden bir millet olmak zaruretindeyiz. Bandırma Türk Ocakları olarak; Atatürk’ün açtığı yolda, onun gösterdiği hedefe doğru, durmadan yürüyeceğimize dair hiç kimsenin şüphesi olmamalıdır. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız’ın ve TBMM’nin açışının 104’üncü yılı kutlu olsun.” /Selin Girgin

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.