güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

KESTANE ORMANLARINA TORYMUS SİNENSİS ARISI SALINDI

İvrindi Haydar ve Gümeli Mahallelerindeki kestane ormanlarına 300 adet faydalı “Torymus Sinensis” arısı salındı.

Haber Giriş Tarihi: 07.05.2024 12:10
Haber Güncellenme Tarihi: 07.05.2024 12:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bandirmayasam.com.tr
KESTANE ORMANLARINA TORYMUS SİNENSİS ARISI SALINDI

Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğünce zararlı ile biyolojik mücadele için İvrindi Haydar ve Gümeli Mahallerindeki kestane ormanlarına Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü Laboratuvarlarında üretilen 300 adet faydalı “Torymus Sinensis” arısı salındı.

Kestane Gal Arısı

Kestane Gal Arısı (Dryocosmus kuriphilus), kestane yaban arısı, doğu kestane yaban arısı ve Asya kestane yaban arısı adlarıyla bilinen bir yaban arısı türüdür. Çin’e özgüdür ve dünyanın birçok yerinde, özellikle Kuzey Yarımküreye de sayılmış bir tür istilacı arı olarak bilinir.

Birçok kestane türüne saldırır. Dünyanın en kötü kestane haşeresi olarak kabul edilir. 1951 yılında, resmi olarak tanımlandığında Japonya’yı işgal etti ve orada kestanelere saldırdı. Şu anda Kore, Nepal, İtalya, Slovenya, Fransa, İsviçre ve Türkiye başta olmak üzere Avrupa’nın diğer bölgelerinde ve Amerika Birleşik Devletleri’nin güneydoğusunda bulunmaktadır. Ülkemizde Bursa başta olmak üzere yayılmakta ve kestane çiftçisine ve kestane balı üreticisi arıcılara sıkıntılar yaratmaktadır. Dişi, bazen 100’den fazla yumurta üreten kestane ağacı tomurcuklarına yumurtlar. Larvalar yumurtadan çıkarlar ancak hemen büyümeye başlamaz. Büyümeleri bir sonraki baharda, ağaç tomurcukları gelişmeye başladığında başlar. Larvalar ağaçta safra oluşumuna neden olur. Safra kurur ve odunsu olur; ağaca çok zarar verebilir. Ağacın yeni büyüyen tomurcuklarında geliştikleri için meyve verimini olumsuz etkiler ve % 70’e kadar azaltabilirler. Arıların çıktıkları bu noktadan, kestane ağaçlarına zararı olan mantarlar girip ağacı enfekte edebilirler.

En basit ve etkili mücadele yöntemi ise bu tomurcukların kesilerek ağaçtan uzaklaştırılması ve imha edilmesidir. Fakat pahalı bir yöntemdir. Bunun yanında ise pestisit kullanımı da bir yere kadar etkili olsa bile çevreye zarar verdiği için tercih edilmemektedir. Bir diğer yöntem ise bu kestane gal arısının karşısında kuvvetli olan kestane türlerinin tespit edilerek çoğaltılmasıdır.

Biyolojik mücadele tarafında ise yırtıcı bir böcek olan Torymus sinensis üretilerek gal arılarının yoğun olarak çoğaldığı bölgeye bırakılmaktadır. Bu parazitoidler gal arılarının çoğalmasını engelleyerek, kestane üretimine faydalı olmaktadır. /Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.