güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

KDD BAŞKANI GERMİYAN, KADININ MÜCADELESİNİ ANLATTI

KDD BAŞKANI GERMİYAN, KADININ MÜCADELESİNİ ANLATTI

Haber Giriş Tarihi: 08.03.2024 15:41
Haber Güncellenme Tarihi: 08.03.2024 15:41
Kaynak: Burcu Bayırlı
https://www.bandirmayasam.com.tr
KDD BAŞKANI GERMİYAN, KADININ MÜCADELESİNİ ANLATTI

Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Nilgün Germiyan, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde basın açıklaması gerçekleştirdi. Germiyan, “Kadınlar, korkmadan tığlarıyla-şişleriyle ördükleri eserleri gibi ince ince işleyip, toplum düzeni inşa edeceklerdir.” dedi.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla basın açıklaması gerçekleştiren Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Nilgün Germiyan, kadınların toplumdaki mücadelesini anlatarak 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladı.

Kadınların geçmişten bugüne yaşadıkları sınırlandırmalar hakkında konuşan Başkan Nilgün Germiyan, “Tarihsel süreç içinde özel alan kadına ait, kamusal alan erkeğe ait olduğuna ilişkin kültürel normlar geliştikçe, kadın sosyal alandan uzaklaşmış, hayatı özel alanla sınırlanmıştır. Kadının emeğinin hakkını vermeyip daha az ücret ödeyerek, annelik duygularını istismar ederek, zekâsını yeteneklerini kendi lehine kullanarak, iş yükünü paylaşan kadının ev yükünü paylaşmaktan kaçınarak ve benzer pek çok yöntem ile ‘hak ihlali’ yapmaktadır.  Artık kadınlar buna; ‘- durun, ben bir insanım’ demektedir.” diye konuştu.

“Kadınlar Haklarına Elbette Kavuşacaklardır”

Kadınların haklarına kavuşacaklarını vurgulayan Germiyan, “8 Mart’ın ortaya çıkışı tam da bu noktada, hakkını isteyen kadınların grevleri sırasında yakılarak öldürülmesinin anısındandır. 167 yıl içinde daha pek çok kadın hak mücadelesinde bulunmuş, hayatları mutsuzluk içinde, keder içinde geçmiş, can vermiş olsalar da asla vazgeçmemişlerdir. Kadınlar haklarına elbette kavuşacaklardır. Toplum düzeninde pay sahibi olacak, kendileri için idealize ettikleri hayatı kendileri kurgulayacaklardır. O gün gelinceye kadar, farkındalıkları tüm hemcinslerine yayılacak, korkmadan; tığlarıyla-şişleriyle ördükleri eserleri gibi ince ince işleyip, toplum düzeni inşa edeceklerdir. Bu düzeni inşa etmede, hakkaniyete değer veren, içinde bulunduğu sistemin kadınlara yüklediği sorumluluğu sorgulayan, adaletsiz bulup, kadınlarla birlikte mücadele etmeyi seçen erkeklerin de desteği ile başarıya ulaşma hayalimiz için, niyetimizle uyuşan tüm bireylere başarılar dileriz.” dedi. /Burcu Bayırlı

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.