SON DAKİKA
Hava Durumu

KANSERDE ERKEN TEŞHİSİN ÖNEMİ

Meme Kanseri Farkındalık Semineri Düzenlendi.

Haber Giriş Tarihi: 26.10.2023 00:10
Haber Güncellenme Tarihi: 29.11.2023 13:59
Kaynak: Serhat Barış-Mehmet Mercan
https://www.bandirmayasam.com.tr
KANSERDE ERKEN TEŞHİSİN ÖNEMİ

Tüm kanser çeşitlerinde olduğu gibi meme kanserinde de erken teşhis çok önemli. Farkındalık yaratmak ve erken teşhisin önemini vurgulama amacıyla Bandırma Ticaret Odası Kadın Gişirimciler Kurulu tarafından meme kanseri farkındalık seminerleri düzenlendi.

1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık ayı kapsamında düzenlenen etkinlikte Genel Cerrah Uzmanı Op. Dr. Tuçe Karaçay, seminerde konuşmacı olarak yer aldı. Meme Kanserine yakalanan aynı zamanda Karaçay'ında hastası olan Sibel Ertem, meme kanserine nasıl yakalandığı, tanısı ve teşhisi ile ilgili deneyimlerini aktardı. Aynı zamanda seminere katılım sağlayan izleyiciler arasında çura çekimi ile 5 kişinin ücretsiz kanser taraması yapılacak.

Bu ayın rengi pembe diyerek konuşmasına başlayan Genel Cerrah Uzmanı Op. Dr. Tuçe Karaçay konuşmasında meme kanserinin görülme sıklığından, risk faktörlerinden, belirtilerinden, tarama programlarından ve korunma yollarından bahsetti. Özellikle meme kanserine ilişkin değiştirilebilen risk faktörleri arasında yer alan obezite, hareketsiz yaşam ve sağlıklı beslenme konularının üzerinde duran Genel Cerrah Uzmanı Op. Dr. Tuçe Karaçay, erken tanı için tarama programlarına katılımın elzem olduğunu ancak her ay kendi kendine meme muayenesi yapan ya da mamografi çektiren kadın sayısının çok az olduğunu ifade etti.

Karaçay "Erken tanının ne kadar önemli olduğunu anlatabilmektir"

Karaçay "Bandırma Ticaret Odası Kadım Girişimciler Kurulu tarafından planlanan Ekim ayı meme kanseri farkındalık ayı olması nedeniyle bir seminer düzenlendi. Seminerde amacımız hem kadın hemde erkeklerdeki meme kanseri ile ilgili bilinçlendirmek ve erken tanının ne kadar önemli olduğunu anlatabilmektir. Erken tanı hakkında neler yapılması ile ilgili önemli bil vermektir".

Meme kanserine yakalanan ve sonrasında yaşadığı olayları izleyicilere aktaran Sibel Ertem, erken teşhisin neden bu kadar önemli olduğunu vurguladı. Ertem "Emekli sınıf öğretmeniyim. Her 8 kadından biri gibi bende meme kanseriyim. seminere katılmamın sebebi erken müdahalenin önemini vurgulamak istiyorum. Erken teşhisin neden bu kadar önemli olduğunu kanser hastası olan birine nasıl yaklaşılması gerektiği konusunda bilgilendirmelerde bulunduk" dedi.

Önleyici Tedbirleri İhmal Etmeyelim”

Ne zaman ‘kadınlar için gerçekleştireceğimiz bir çalışmamız var destek’ hep yanımızda oldu diyen Ertem, "Lütfen vücudunuzu tanıyın ve ihmal etmeyin. Tüm kadınlara ihtiyaç var bu ülkede. Önleyici tedbirleri değerli hocalarımızın bilgileri ışığında alalım. Bunları ihmal etmeyin. Sizler sporcu kadınlarsınız” dedi.

Erken Tanı Hayat Kurtarır

Seminerde konuşan ve meme kanserine dair katılımcılara bilgilerini aktaran Ertem, "Bu sinsi bir hastalık değil. Erken tanının kesinlikle hayat kurtaracağını biliyoruz. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını da kutluyorum. Cumhuriyeti zor şartlarda kurduk, o yüzden her şartta da sahip çıkacağız” diye konuştu. /Serhat Barış-Mehmet Mercan

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.