SON DAKİKA
Hava Durumu

HABERİMİZ SES GETİRDİ

13 Ekim 2023 tarihli gazetemizde “Bandırma Ayyıldız Mahalle Sakinlerinin 10 Yıllık İsyanı Devam Ediyor” başlıklı haberimizde belirttiğimiz soruna belediye el attı.

Haber Giriş Tarihi: 19.10.2023 00:10
Haber Güncellenme Tarihi: 29.11.2023 15:32
Kaynak: Serhat Barış-Burcu Bayırlı
https://www.bandirmayasam.com.tr
HABERİMİZ SES GETİRDİ

Marmara Medya Grubu olarak Yaşam Gazetemiz ve Marmara Televizyonumuzda geçtiğimiz hafta Bandırma Ayyıldız Mahalle Sakinlerinin 10 yıldır sorunlarına çözüm bulamadıklarını kamuoyuna duyurmuştuk. Haberimizin ardından Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun devreye girdiklerini ve mahalle sakinlerinin sorununun çözüme kavuşması için çalışmalara başladıklarını belirtti.

Bandırma-Erdek yolu üzerinde bulunan köprülü kavşağın,  ağır tonajlı tırların limana inişi için kavşak çalışması yapılması nedeniyle Karayolları Genel Müdürlüğü köprü yanındaki arsaları kamulaştırmak üzere Ayyıldız Mahallesi sakinlerinden talepte bulundu.Akabinde arsaların kamulaştırılmasının üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen hiç bir işlem yapılmamasına mahalle sakinleri tepki gösterdi.

 Bandırma Belediyesi’nin “Senin Şehrin Senin Mahallen” ismiyle başlattığı mahalle buluşması geçen haftaAyyıldız Mahallesi’nde gerçekleştirildi. Mahalle buluşmasında mahalle sakinleri, Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun’a 10 yıldır çözüme ulaştıramadıkları kamulaştırma sorunlarını dile getirdi.

Arsa sahiplerinden Kenan Çelikmahalle buluşmasında söz alarak,Ayyıldız Mahalle sakinleri olarak yıllardır mağdur olduklarını Başkan Tosun’a aktardı.

“4 kez makamınıza geldik ve sağ olun bizleri kabul ettiniz”

Çelik “ 13 Ekim tarihinde Marmara Televizyonu ve Yaşam Gazetesi, Bandırma Ayyıldız Mahalle Sakinlerinin 10 Yıllık İsyanı Devam Ediyor”başlığıylayaptığı haberde sorunumuza yer verdi.Her zaman vatandaşın, bizlerin yanında olan Marmara Televizyonu’na, Yaşam Gazetesi’neve çalışanlarına emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Bizim sorunlarımızı dile getirdikleri için sağ olsunlar. Marmara Televizyonu ve Yaşam Gazetesi bu yayını yaptıktan sonra, bize ulusal haber kanalları da ulaştı ve bizimlekonuyla ilgili tekrar haber yapmak istediklerini söylediler. 4 kez makamınıza geldik ve sağ olun bizleri kabul ettiniz. Ancak bu zamana kadar hiçbir gelişme olmadı. Ev ve arsalarıyla 42 hak sahibi olan bizlerin sorunu 10 yıldır çözülemiyor.  Arsalarımız kamulaştırılmadan yeşil alana çevrildi. Bizleri mağdur edip dinlemediler.  Arsamızı Karayolları Genel Müdürlüğü kamu yararı adı altında bizim yerlerimiziistimlâk etti. Bu sorun önceki dönem belediye başkanı Dursun Mirza zamanında olmuştu. Sürekli bizleri başlarından savdılar, sürekli halledeceğiz diye oyaladılar. Burada benim de 3 arsam var ne kullanabiliyorum nede hakkımız veriliyor.Malta Deresi projesi ile bu araziler değerlenecek. Ancak alsam alamıyorum satsam satamıyorum. Resmen arsamız işgal edilmiş gibi. Bu durumdan çok mağduruz. Alınan notlar, yazılan notlar hiçbir zaman işleme alınmadı. Bizler 10 yıl sabrettik ve mahkeme yoluna gitmedik ama bizim işimiz çözülmediği için artık mahkeme yoluna gittik. Bizim hakkımız olan yerlerin hakkını istiyoruz.  Bizim arazilerimizde kamu yarına yol ve kavşak yapımından vazgeçilmiş ise meclis kararı ile yeşil alana çevrilen kararın yeniden eski haline çevrilmesi gerekiyor. Bizde işimize bakarız” ifadelerinde bulundu.

Tosun “Yeşil alan yapmak kolay ama yeşil alandan çıkarmak zor”

Bandırma Belediye Başkanı Av.Tolga Tosun, konuya istinaden yaptığı konuşmada “ Köprünün yan kısmıyla ilgili göreve geldiğim günden itibaren, sürekli makama gelip durumu konuştuk.  O kavşakla ilgili 2013 senesinde köprünün yanına bir yonca yapılmasıyla ilgili bu bölge yeşil alan ilan edildi.  Karayolları Genel Müdürlüğünden bir yazı geliyor.  Benden önceki dönemde de bu alanın ilgili yeşil alan olmasıyla ilgili bir karar alınıyor. Yeşil alan yapmak kolay ama, yeşil alandan çıkarmak zor. Karayolları Genel Müdürlüğü’nün bizlere köprülü kavşağın orası ile ilgili yol yapılmayacak diye yazılı evrak göndermesi gerekiyor. Yeşil alanı imara açmak o kadar kolay olmuyor. Bu konu ile ilgili dava açılması gerekiyor. Artı olarak 1/5000’lik planlar yapılması gerekiyor o da Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nde kalıyor. Bu planlar gelirse bizlerde gerekli değişikliği yaparız. 1/5000’lik planlar yapılmadığı takdirde oranın yer değişikliği düşük ihtimal” dedi.

Mahalle buluşması kapsamında Ayyıldız Mahallesi’nde gerçekleşen programdan sonra Bandırma Belediyesi’nin ilgili birimleri tarafından, mağdur vatandaşların sorunları ile ilgili dilekçeleri alınarak yasal işlemler başlatılacağı belirtildi./Serhat Barış-Burcu Bayırlı

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.