güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

GÖKDENİZ: “BANDIRMALILARIN SAĞLIĞI TEHLİKEYE ATILIYOR”

GÖKDENİZ: “BANDIRMALILARIN SAĞLIĞI TEHLİKEYE ATILIYOR”

Haber Giriş Tarihi: 07.03.2024 12:11
Haber Güncellenme Tarihi: 07.03.2024 11:30
Kaynak: Burcu Bayırlı
https://www.bandirmayasam.com.tr
GÖKDENİZ: “BANDIRMALILARIN SAĞLIĞI TEHLİKEYE ATILIYOR”

Bandırma Demokrasi Platformu, Bandırma’da yapılan canlı hayvan sevkiyatından şikâyetçi olan halkın sesini duyurmak için basın açıklaması yaptı.

Bandırma Demokrasi Platformu, Bandırma Çelebi Limanı’nda yapılan canlı hayvan sevkiyatı ile ilgili Eski Belediye Meclis Salonu’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Angus Gemisi’nin Bandırmalıların sağlığını tehlikeye attığına dikkat çeken Bandırma Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Recep Gökdeniz, “Uzun bir zamandır Bandırma Çelebi Limanı’ndan canlı hayvan sevkiyatı ve ilkel koşullarda kuru yük sevkiyatlarının yapılmasının neden olduğu toz ve ahır kokusu, Bandırma halkını bezdirmiş durumdadır. Halk sağlığı konusunda astım, bronşit gibi pek çok akciğer hastalığına ve bağırsak enfeksiyonlarına kapı açan; denizin, havanın ve çevrenin kirlenmesine etkileri bakımından yapılan canlı hayvan sevkiyatının ve ilkel koşullarda yapılan diğer yüklemelerin durdurulması için, özellikle Paşabayır Mahallesi’nden Çelebi limanı giriş kapısına kadar yürüyüş yapıp, gerçekleştirdiğimiz basın açıklamasında, kentimizi yönetenleri sorunu çözmeye ve çelebi limanının faaliyetlerini denetlemeye davet etmiştik. Devamında kentimizi yönetenlerden bir müdahale ne yazık ki göremedik.” dedi.

“Şirketler Para Kazanacak Diye Kentin İnsanları Yok Sayılıyor”

Yetkililerin konu ile ilgili en kısa sürede müdahale etmesini talep ettiklerini söyleyen Gökdeniz, “Sadece canlı hayvan ithalatını yapan şirket, Çelebi Limanı’nı istediği için bu gemiler buraya gelmektedir. Çünkü buradan her yere ulaşım ve dağıtım kolay olduğu için maliyette şirket adına daha düşük olmaktadır. Bandırma’mızda poyraz hâkim rüzgâr olduğundan Çelebi limanının bu faaliyetlerinden (angus, kuru yük) bir kentin yarısı yaklaşık yüz bin insan doğrudan olumsuz olarak etkilenmekte ve rahatsız olmaktadır. Çelebi limanındaki bu faaliyetler 8-10 şirket sahibini zengin ederken doğayı, çevreyi, denizi kirletmekte halk sağlığını ve yaşamını olumsuz etkilemektedir. 8-10 şirket para kazanacak diye koskocaman bir kentin insanları yok sayılmakta ve görmezden gelinmektedir. Kent yönetiminden sorumlu olanların temel görevi kentte yaşayanların refahını, sağlığını, huzurunu ve mutlu bir yaşam sürmelerini sağlamak değil midir?” diye konuştu.

Demokrasi Platformu olarak hukuki yollarla haklarını aramaya devam edeceklerini belirten Gökdeniz, şunları söyledi:

“22 yıldır ülkeyi yönetenler acaba et sektöründe tekel oluşturmak için mi hayvancılığı hiç desteklemedi ve canlı hayvan ithalatını serbest bıraktı. Resmi makamlara yaptığımız müracaatlardan bir geri dönüş alamadık. Yasal mevzuatın uygulanması halinde hayvanlardan kaynaklanan kirliliğin çevre üzerine yapacağı olumsuz etkilerin ortadan kaldırılması mümkündür. Ancak sorun yasal önlemlerin uygulamaya konulmasında ortaya çıkmaktadır. Bu konuda İlçe ve İl Hıfzıssıhha Kurulları, İl Mahalli Çevre Kurulu, Kaymakamlık, İl Tarım, Çevre ve Şehircilik, Sağlık Müdürlükleri ve taşra teşkilatları üzerine düşen yasal yükümlülükleri yerine getirmelidir. Bandırma Demokrasi Platformu olarak bizlerde bu uygulamaların yakinen takipçisi olacağız ve olumsuz uygulamalarda gerekiyorsa hukuki yollarla haklarımızı aramaya devam edeceğimizin bu vesileyle bilinmesini belirtmek isteriz.” /Burcu Bayırlı

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.