güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

ENGELLİLER HAFTASI CUMHURİYET MEYDANI’NDA DÜZENLENEN TÖRENLE KUTLANDI

“10-16 Mayıs Engelliler Haftası” nedeniyle Cumhuriyet Meydanı’nda resmî tören gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 11.05.2024 10:00
Haber Güncellenme Tarihi: 11.05.2024 10:00
Kaynak: Serhat Barış
https://www.bandirmayasam.com.tr
ENGELLİLER HAFTASI CUMHURİYET MEYDANI’NDA DÜZENLENEN TÖRENLE KUTLANDI

Törene Bandırma Kaymakamı Engin Aksakal, Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Barış Demir, Kent ve sivil toplum kuruluşları katıldı.

Bandırma’da özel gereksinimli bireyleri temsil eden derneklerin Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Engelime Renk Ver Derneği Başkanı Nercu Çalışkan gerçektleştirdi. Çalışkan “10-16 MAYIS günlerini kapsayan hafta Birleşmiş Milletler tarafından engelliler haftası olarak kabul edilmiştir. Sosyal devlet ilkesi, Çağdaş Eğitim, Erişilebilir bilgi ve uygun yaşam koşullarının sağlandığı eşitliğe saygılı adil bir toplum ve insanlık onuruna yakışır bir yaşam ancak farkındalık ile mümkündür. Farkındalık için anlamak empati yapmak, anlamak içinde bilmek gerekir. Engellilik insan olma halinin bir parçasıdır. Doğuştan olabileceği gibi bireyin ilerleyen yaşam dönemlerinde hastalık, kaza sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Yetersizlikleri olan bir çocuğa sahip olan Aileler birde toplumla mücadele etmek zorunda kalırlar. Özel yaşamlarında, sosyal çevrelerinde, iş hayatlarında, maddi konularda, sorunlarla karşılaşırlar. Bu durumda Aile bireylerinde sorunların saptanması, gereksinimlerinin belirlenmesi, evde bakım ve rehabilitasyon hizmetlerini ön plana çıkarıp gerekliliğini daha kapsamlı bir şekilde planlanması gerekmektedir. Zihinsel ve Gelişimsel engellileri olan kişiler okullarda, iş yerlerde ve topluluklarda hala dışlanma, ne yazık ki halen Sosyal istismar la karşı karşıya kalabilmektedir. Toplumunda Engelli çocuklara yaklaşımdan toplumsal farkındalık seviyesinin arttırılması için Engellilerimizin toplumun içinde yer alması gerekmektedir. Bunun için; Eğitim çalışmalarından, Kamu dan, Milli Eğitimden, Belediyelerden, merkezlerinden, Derneklerin faydalanmaları önemlidir. Rehabilitasyon etkinliklerin den Her birey nasıl farklı ise Engelli olanlarda tanısı gereği farklıdır. Farklılıkların gerektirdiği yaşam imkanlarına her insanın sahip olması gerektiğini kavradığımız zaman birlikte Toplumsal barış içinde haklara saygılı bir hayat hepimizi barındıracaktır. Bu duygu ve düşüncelerle Özel gereksinimli bireylere çocukluk dan itibaren şefkat, özveri, Sevgi ve sabır ile bakan Ailelerimizin. Engel tanımayıp zorluklara rağmen hayata tutunan sevgili kardeşlerimizin, gerek bireysel, gerek sosyal yaşamı normal şekilde sürdürebilmek için yanımızda yer alan kişisel değerlilerimize, Kurumsal Rehabilitasyon ve Derneklerimize gösterdikleri gayret ve özverili çalışmaları için yanımızda destek olan Gönül dostlarımıza da teşekkür eder, saygı ve sevgi ile selamlarız. Biz hayatın içinde, Hayat bizim içimizdedir. Sevgi, Saygı her Engeli Aşar"dedi.

Ardından Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Barış Demir kısa bir konuşma yaptı. Demir konuşmasında, "Engelliler Haftası, 10 Mayıs ile 16 Mayıs arasında, Birleşmiş Milletler'e üye ülkelerde aynı tarihlerde kutlanan özel bir haftadır. Bu haftanın amacı; engellilerin sorunlarına dikkat çekmek, toplumsal yaşama tam ve diğer bireylerle eşit katılımlarını sağlama konusunda gerekli adımları atmak ve en nihayetinde onları daha iyi anlayabilmektir. Bizler "Yaradılanı severim Yaradandan ötürü" diyen Yunus Emre'lerin torunları olarak özel gereksinimi olan bireylere destek olma konusunda tüm dünyada en önde olması gereken bir toplumuz. Bizler; kendimizin ya da bir yakınımızın, özel gereksinimi olan bireylerin yerinde olabileceği gerçeğinin farkında olmalı ve empati yanımızı güçlü tutarak yaşamalıyız. Özetle; sadece bir gün ya da bir hafta değil geride kalan her gün ve her haftada bu hissiyatta olmalı, bunu hissetmeli, idrakine varmalı ve hep birlikte umutla baktığımız bir gelecek inşa edebilmeliyiz. Bu noktada, sorunların çözümünde birlik ve beraberlik içinde olmanın önemini vurgulamak istiyor, tüm engelli vatandaşlarımıza ve onların çok kıymetli ailelerine huzurlu, sağlıklı ve başarı dolu güzel günler diliyor, hassasiyet göstererek katılım sağladığınız için teşekkürlerimi sunuyorum"dedi.

Konuşmanın ardından, Bandırma Engelliler Derneğinin özel gereksinimli bireylere Halk oyunları gösterisi düzenledi ve tören sona erdi. /Serhat Barış

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.