SON DAKİKA
Hava Durumu

ENERJİSA FEN LİSESİ ÖĞRENCİLERİNE “MAVİ VATAN” KONFERANSI

Bandırma Enerjisa Fen Lisesi tarafından düzenlenen konferansa, Müstafi Tümamiral ve Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı, “Mavi Vatan” konulu konferans verdi. Konferansa, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mutlu Aslan, İlçe Milli eğitim şube müdürleri ve öğrenciler katılım sağladı.

Haber Giriş Tarihi: 24.10.2023 00:10
Haber Güncellenme Tarihi: 29.11.2023 14:18
Kaynak: Serhat Barış-Oğulcan Bölükbaşı
https://www.bandirmayasam.com.tr
ENERJİSA FEN LİSESİ ÖĞRENCİLERİNE “MAVİ VATAN” KONFERANSI

Konferansın açılış konuşmasını Enerjisa Fen Lisesi Müdürü Taner Yıldırım  “Cumhuriyetimizin 100.yıl etkinlikleri kapsamında, Enerjisa Fen Lisesi, Bandırma Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde “Mavi Vatan” adlı konferansı düzenledik.  Yıllarca devam eden savaşlar sonucu M. Kemal Atatürk kurmaylarıyla bu ülke için canını esirgemeyen atamalarımız bizleri bu toprağa emanet etmişlerdir.  Tarihimizde yaşadığımız coğrafyayı bilmek, milli birliğimize sahip çıkmak vatana sahip çıkmak demektir. Savaş haberleriyle sarsıldığımız şu günlerde Cumhuriyetimiz ve sınırlarımızın nedenli önemli olduğunu bir kez daha anlamış olduk. Geleceğimizin mimarı, öğretmeni, doktoru, mühendisi, sanatçısı, bilim insanı olacağımıza inandığımız siz gençlerin vatanımızın değerlerini bilerek yetişmenizi önemsiyorum.  Bu değerleri bilmeleri için misafir ettiğimiz müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı’yı konuk ettik. Bizleri kırmayıp geldiği için çok teşekkür ederim” dedi.

Türk denizcilik tarihi, Türklerin Ege ve Akdeniz hâkimiyeti tarihi, dünya deniz ticareti ve enerji kaynakları örneğinde denizlerin önemi ve Türkiye’nin neden denizlere önem vermesi gerektiği konularından bahsetti. Dünya doğalgaz, petrol ve kaya gazı rezervlerinin önemli bir kısmını derinliklerinde barındıran denizlerin önümüzdeki yüzyıllarda uluslararası mücadele alanına dönüşeceği öngörüsünde bulunan Yaycı, Türkiye’nin gelecek nesillerinin bu bilinçle hareket ederek bu sürece sahip çıkacağını ümit ettiğini ifade etti. Bu anlamda Türkiye’nin tarihi derinliğinden beslenen Mavi Vatan’ın her Türk evladı tarafından benimsenmesi gerektiğini vurguladı. Sunumuna Mavi Vatan doktrinini anlatarak devam eden Yaycı, Türkiye’nin Doğu Akdeniz-Libya-İsrail hattında oyun kurucu bir aktör olması gerektiğini, bu konularda yapılacak görüşmelerin Türkiye’nin çıkarları ön planda tutularak değerlendirilmesinin zorunluluk olduğunu söyledi.

Konferansın sonunda müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı’ya Milli Eğitim Müdürü Mutlu Aslan tarafından plaket takdim etti. /Serhat Barış-Oğulcan Bölükbaşı

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.