güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

“EN BÜYÜK ENGEL İNSANLARIN BİRBİRLERİNE KARŞI GÖSTERDİKLERİ SEVGİSİZLİKTİR”

Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, “Engellerin en büyüğü, fiziksel ya da zihinsel olmaktan ziyade, insanların birbirlerine karşı gösterdikleri sevgisizliktir” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 14.05.2024 15:03
Haber Güncellenme Tarihi: 14.05.2024 15:03
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bandirmayasam.com.tr
“EN BÜYÜK ENGEL İNSANLARIN BİRBİRLERİNE KARŞI GÖSTERDİKLERİ SEVGİSİZLİKTİR”

Özel bireylerin yaşadıkları zorluklara dikkat çekerek onların toplumdaki yerini güçlendirmeyi amaçlayan 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle Balıkesir’de birçok etkinlik düzenlendi. Engelli bireylerin yeteneklerini sergileyebilecekleri, toplumla bütünleşebilecekleri ve farkındalık yaratabilecekleri bir platform sunma amacı taşıyan ve Avlu Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen program, Balıkesir’deki birçok özel eğitim okulunun katılımı ile düzenlendi. Programda özel eğitim okulları tarafından hazırlanan resim sergisi protokol ve katılımcılar tarafından ilgiyle gezildi.

Engellerin en büyüğü, fiziksel ya da zihinsel olmaktan ziyade, insanların birbirlerine karşı gösterdikleri sevgisizliktir vurgusu yapan Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, “Sevgisizlik, empati eksikliğiyle birlikte, özel bireylerimizin karşılaştıkları zorlukları kat ve kat artırarak onların toplumda izole edilmesine, ihmal edilmesine yol açabilir. Ancak sevgi, anlayış ve destekle, özel bireylerimizin de toplumda aktif ve üretken bireyler olarak yer alabilecekleri bir atmosfer oluşturabiliriz. Unutmamalıyız ki, her birimiz potansiyel bir engelli adayıyız ve bugün özel bireylere gösterdiğimiz anlayış ve destek, yarın belki de kendimize gösterilecek olanın temelini oluşturuyor. Sevgi ve destekle dolu bir toplum, her türlü engeli aşabilir" dedi.

Engelliler Haftasının farkındalık ve güçlü bir bilinç oluşturmasını temenni eden Balıkesir Valisi İsmail Ustaoğlu, “Başarının anahtarı öncelikle inanmaktır. Başarılarıyla bizleri gururlandıran, azim ve kararlılıklarıyla hepimize ilham kaynağı olan engelli kardeşlerimiz buna en güzel örnektir. Bu inançları ile bizleri gururlandıran siz güzel insanlarla bir araya gelmekten büyük bir mutluluk duyuyorum. Engelliler Haftası'nın tüm dünyada bir farkındalık ve güçlü bir bilinç oluşturmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Özel eğitim kurumlarındaki yetenekli öğrencilerin hazırladıkları çeşitli gösteri ve performanslar farklılıkların güzelliğini ve birlikteliğin gücünü gösterdi. Şehit Uzman Çavuş Davut Armağan Keskin Özel Eğitim Anaokulundan başlayarak, Firdevs Hattatoğlu Özel Eğitim Meslek Okulu, Sevgi Özel Eğitim Uygulama Okulu, İl Özel İdare Özel Eğitim Uygulama Okulu ve Umut Özel Eğitim İlk/Ortaokulu gibi çeşitli kurumların öğrencileri, kendi özgün yeteneklerini ve yaratıcılıklarını sergileyerek topluma önemli mesajlar verdi. Bu gösteriler arasında, "Hoş Geldiniz", "Ağaç Kakan" ve "Karınca" şarkıları eşliğindeki gösteri, "Hepimiz Farklıyız" isimli şiir, müzik dinletileri, step ve aerobik gösterileri, folklorik ve jimnastik gösteriler, "Ankara Oyun Havaları", stand-up gösterisi ile "Aşık ve Maşuk" gibi geleneksel Türk gösterileri de yer aldı. Bu etkinlikler, katılımcı öğrencilerin yaratıcılıkları sayesinde, engellilik konusunda farkındalık yaratmayı ve toplumdaki önyargıları kırmayı başardı. "Engelli Arkadaşım" ve "Hepimiz Farklıyız" gibi eserler ile öğrenciler, bireysel farklılıkların toplum için bir zenginlik olduğunu ve herkesin eşit değerde olduğunu güçlü bir şekilde ifade etti. Bu etkinlikler, engelli bireylerin toplum içindeki yerini güçlendirirken, aynı zamanda onların da herkes gibi yeteneklerini sergileyebileceklerini gösterdi. Sevgi Özel Eğitim Uygulama Okulu öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı “Zeybek” gösterisi öğrencilerin aylar süren titiz çalışmalarının, özverili hazırlıklarının ve ekip olarak bir araya gelerek oluşturdukları uyumun bir göstergesi oldu. Özel öğrencilerimizin bu dansı sergileyebilmek için gösterdikleri çaba, onların bu değerleri benimseyerek, sahnede adeta yaşatmalarını sağladı. /Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.