güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

DEPREM RİSKLERİ TEMALI SEMİNER DÜZENLENDİ

Onyedi Eylül Üniversitesinin bünyesinde "Türkiye Yüzyılının Başında" temalı seminer düzenlendi.

Haber Giriş Tarihi: 12.02.2024 06:40
Haber Güncellenme Tarihi: 12.02.2024 06:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bandirmayasam.com.tr
DEPREM RİSKLERİ TEMALI SEMİNER DÜZENLENDİ

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Osman Öncel’in davetli konuşmacı olduğu “Depremler ve Türkiye’nin Riskleri: Jeofizik Bakış” temalı seminer,Onyedi Eylül ÜniversitesininRektörü Prof. Dr. İsmail Boz’un katılımıyla gerçekleştirildi.

Fuat Sezgin Konferans Salonu’nda gerçekleşen seminere Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Alpaslan Serel, Prof. Dr. Feyzullah Temurtaş ile Prof. Dr. Ebru Kaya Mutlu, Genel Sekreter Vekili Faruk Küçük, akademik ve idari personeli, basın mensupları, vatandaşlar ve öğrenciler katılım sağladı.

Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımız için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan seminerin açılış konuşmasını Rektör Prof. Dr. İsmail Boz gerçekleştirdi. Bizatihi yakın çevresinden verdiği kayıplarla deprem acısını derinden yaşadığını ifade eden Rektör Boz, “Türkiye Yüzyılının Başında” seminer serisinin böylesine anlamlı bir programla başlamalarının önemini vurguladı.

Seminerin davetli konuşmacısı Prof. Dr. Ali Osman Öncel, gerçekleştirdiği sunum ile depremlerin ve Türkiye'nin bu doğal olaylarla karşılaştığı risklerin jeofizik perspektifini ele aldı. Türkiye'nin sismik konumu ve fay hatlarının potansiyel yıkıcı etkileri üzerinde duran Öncel, “depremlerin etkilerini kavramak ve depremlerle baş etme stratejilerini bilimsel temellere dayandırmak, toplumsal bir sorumluluktur” dedi.

Deprem bilimine bireysel olarak vatandaşların da katkıda bulunabileceğini belirten Öncel, “vatandaş sismolojisi” modeli ile sosyal sorumluluğumuzu yerine getirebileceğimizi ifade etti. Yaşam alanlarının sağlam zemin üzerine kurulmasının hayati öneme sahip olduğu belirten Öncel, “Türkiye, aktif fay hatları üzerinde ve büyük bir deprem riski altındadır. Binaların sağlam olması bu konuda çok önemli. Zayıf zeminler üzerine kurulu binaların güçlü depremlerde yıkılması kaçınılmaz sondur. Maalesef mevcut yapı denetimleri zemin konusunda da yetersizdir. Bu bağlamda kentsel dönüşüm büyük önem taşımaktadır” ifadelerini kullandı.

Depremler ve Türkiye’nin Riskleri: Jeofizik Bakış” temalı seminer, konuklardan gelen soruların cevaplandırılmasının ardından son buldu./Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.