SON DAKİKA
Hava Durumu

 “CUMHURİYETİN 100. YILINDA TÜRK SPORU” KONFERANSI

Balıkesir Üniversitesinde (BAÜN) Milli Sporcu ve Milletvekili Saffet Sancaklı’nın konuk olduğu, “Cumhuriyetin 100. Yılında Türk Sporu; Cumhuriyetimizin 100. Yıl Dönümünde Sporun Dünü, Bugünü, Yarını” başlıklı konferans ve söyleşi etkinliği gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 01.11.2023 00:10
Haber Güncellenme Tarihi: 29.11.2023 14:12
Kaynak: /Melek Babacan-Burcu Bayırlı
https://www.bandirmayasam.com.tr
 “CUMHURİYETİN 100. YILINDA TÜRK SPORU” KONFERANSI

BAÜN Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Şehit Fethi Sekin Konferans Salonu’nda düzenlenen program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından BAÜN RektörüProf. Dr. Yücel Oğurlu’nunaçılış konuşmasıyla başladı.

Rektör Prof. Dr. Yücel Oğurlu programda yaptığı konuşmada, Türk toplumunun tarihi kökleri itibarı ile spor kültürü olan bir geçmişe sahip olduğunu belirtirken, sporun ayrıca milli bir kimlik ile birleştirici gücü olduğuna değindi. Rektör Oğurlu, programa katılımları dolayısıyla Milli Sporcu ve MilletvekiliSaffet Sancaklıile konuklara teşekkür etti.

Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Numan Alpay da programda “Sporda Tesisleşme, Sportif Başarılarımız ve Spor Bilimlerinin Gelişimi” başlıklı bir sunum gerçekleştirirken, Cumhuriyetin 100. yıllık tarihine spor çerçevesinden ve Türk Sporunun önemi bağlamında ışık tuttu.

Programa katılan Milli Sporcu ve Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı da yaptığı konuşmada, Cumhuriyetin 100. yılını yaşadığı için mutlu olduğunu söyledi. Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyeti çok zor şartlar altında kurduğunu vurgulayan Sancaklı, “Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere şehit olan, gazi olan ve emeği geçen kim varsa herkesin önünde saygıyla eğiliyorum. Atatürk’ün 100. yılda ismini anmayanları da protesto ediyorum” diye konuştu.

Türk futbolunda altyapı sorunu olduğunu dile getiren Sancaklı, şunları kaydetti:

“Bizim spor kültürü açısından bir problemimiz var, yerleşmiş bir spor kültürümüz yok. Türk genci dünyada hiçbir ülkenin gencinden daha az yetenekli değildir, bilakis daha yeteneklidir. 18 yaş gruplarına kadar Türkiye hep derece alıyor fakat daha sonra büyükler kategorisinde lastiğimiz patlıyor çünkü altyapı eğitimini eksik alıyoruz. Sistemimiz yok, A takım seviyesine çıktığımızda bunların eksikliğiyle birlikte geri düşüyoruz. Bu sene bir çalışma yapıyoruz, altyapıyla ilgili kulüpleri biraz zorlayacağız. Hem tesisleşme hem hoca hem de idari manada altyapıları oluşturmaya çalışacağız. Başka kurtuluşumuz yok, voleyboldaki başarı tesadüf değildir. Önümüzdeki çok uzun yıllar daha voleybol başarılarının devamı gelecek çünkü bu temeller 20 yıl önce atıldı.” Sancaklı, gençlere Atatürk’ün izinden gitmeleri gerektiğini de sözlerine ekledi.

Balıkesir Milletvekili Ekrem Gökay Yüksel, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu, Altıeylül Kaymakamı Turgay Hakan Bilgin, Karesi Kaymakamı Metin Arslanbaş, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Cevdet Avcıkurt ve Prof. Dr. Murat Doğdubay, senato üyeleri, akademisyenler, öğrencilerin yanı sıra ve vatandaşların da katıldığı program, hatıra fotoğrafı çekiminin ardından sona erdi./Melek Babacan-Burcu Bayırlı

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.