güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

CAN ATALAY'IN VEKİLLİĞİNİN DÜŞÜRÜLMESİNE İLİŞKİN DEĞERLENDİRME

CHP Balıkesir İl Başkanı Erden Köybaşı, TİP Hatay Milletvekili Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin değerlendirmede bulunurken, "Can Atalay artık sadece Hatay’ın değil tüm Türkiye’nin milletvekilidir." dedi.

Haber Giriş Tarihi: 02.02.2024 07:00
Haber Güncellenme Tarihi: 02.02.2024 07:00
Kaynak: Mehmet Mercan
https://www.bandirmayasam.com.tr
CAN ATALAY'IN VEKİLLİĞİNİN DÜŞÜRÜLMESİNE İLİŞKİN DEĞERLENDİRME

Anayasalı değil Anayasal bir devlet istediklerini vurgulayan Köybaşı şunları söyledi:

"Yapılan bu hukuksuzluğa boyun eğmeyeceğiz Anayasa Mahkemesi'nin iki kararına rağmen mecliste yerel mahkeme kararı okutularak Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi meclise yapılmış darbedir. Ancak hepimiz biliyoruz ki Anayasamızın 153. Maddesi'nde açıkça belirtildiği üzere, Anayasa Mahkemesi kararları yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzel kişileri bağlar. Bu kadar açık ve kesin bir hüküm karsısında fazla söze de gerek olmadığı açıktır. Zira mahkeme kararlarına uyulmayan bir yerde hukuk devleti ilkesinden söz edilemez.

Bu karar ile Anayasamızın ilgili maddeleri ihlal edilmiş, anayasamız askıya alınmıştır. Anayasamıza göre kuvvetler ayrılığı esastır. Kuvvetler ayrılığı ilkesi Demokrasinin olmazsa olmazıdır. Ancak mevcut uygulamada demokrasi ve adaletin temeli olan hukuk ortadan kaldırılmış dolayısıyla ağır aksak işleyen demokrasimizde yok edilmiştir. Can Atalay artık sadece Hatay’ın değil tüm Türkiye’nin milletvekilidir. Bizler Anayasalı değil Anayasal devlet istiyoruz. Dün olduğu gibi bugün de, yarında hukuk devletine, hukukun üstünlüğüne ve demokrasimize aynı kararlılıkla sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bugüne kadar tüm darbelere karşı durmuş olan bizlerin bu anayasa darbesine de karşı duracağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

Genel Başkanımız Özgür Özel'in belirttiği gibi, 'Bu darbe girişimine karşı direneceğiz, mücadele edeceğiz. Bu mücadelede herkesi direnmeye, mücadeleye ve bu darbe girişimine karşı pozisyon almaya, tepki göstermeye davet ediyoruz!'

Cumhuriyet Halk Partililer olarak bizler 'tek adamın bu milletin önüne çektiği zincirleri kıracağız, duvarları yıkacağız, yasakladığı sokakları özgürleştireceğiz'

Türkiye Cumhuriyeti Devleti çağdaş, laik hukuk devleti olarak sonsuza dek var olacaktır." /Mehmet Mercan

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.