güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

BU KEZ İŞÇİLER MEYDANLARA ÇIKTI

Türk Harb-İş Sendikası Balıkesir Şubesi, Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’na bağlı askeri fabrikalarda ve tersanelerde çalışanların ücretlerinin yetersizliğini dile getirmek için Alihikmetpaşa Meydanı’nda açıklama yaptı. Eyleme katılan işçiler, “Bizimkisi bir hak meselesi”, “Maaşımızı söylemeye utanıyoruz”, “Harb-İş işçisi vatan bekçisi” “Milli Savunma bir beka meselesidir”, yazılı dövizler açtı.

Haber Giriş Tarihi: 22.01.2024 06:40
Haber Güncellenme Tarihi: 22.01.2024 06:40
Kaynak: Mehmet Mercan
https://www.bandirmayasam.com.tr
BU KEZ İŞÇİLER MEYDANLARA ÇIKTI

Türk Harb-İş Sendikası Balıkesir İl Temsilcisi Tahir Aydoğdu, savunma sanayisinin bel kemiği olan Türk Harb-İş sendikasına bağlı çalışanların ücretlerinin düzeltilmesinin yanında vergi oranlarının da değiştirilmesi gerektiğini vurguladı. Aydoğdu, “Uzun zamandır savunma sanayi çalışanlarımızın içinde bulunduğu sıkıntıyı dile getirmek ve insanca yaşamak istiyoruz. Biz milli savunmanın bel kemiğiyiz. Bir ülkenin ekonomik bağımsızlığını arıyorsanız, savunma sanayinde aramalısınız. Savunma sanayinde, tank alabilirsiniz, uçak alabilirsiniz, milliliği gerçekleştirmediğimiz sürece asla bağımsız olamazsınız. Bu ülkenin tanklarını yürüten, gemilerini yüzdüren, uçaklarını uçuran ve savunma sanayinde kullanılan bütün teçhizatın bakım ve onarımını yapan üyelerimizin, insanca yaşayabilmeleri için haklarımızı alana kadar sesimizi duyurmaya, haykırmaya devam edeceğiz. Bu ülke bizim, bu devlet bizim, emek bizim” diye konuştu.

“Temel İhtiyaçlarımızı Dahi Karşılayamıyoruz”

Aydoğdu, “Aldığımız ücretlerin günümüz koşullarında çok düşük kaldığı, arkadaşlarımızın en temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamaz noktaya geldiği, sürekli artan ev kiraları, önüne geçilemeyen ve durmadan zamlanan market raflarının, hayat pahalılığı karşısında yaşanılmayacak bir durum ortaya çıktığı için, özlük haklarımızda bir iyileştirme yapılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Hak Kayıpları ve Adaletsizlik”

Savunma sanayi işçilerinin kamu çerçeve protokolü ve toplu iş sözleşmelerinden kaynaklı sıkıntılar yaşadığının da altını çizen İl Temsilcisi Tahir Aydoğdu, “9 Mayıs 2023 tarihinde imza altına alınan, son kamu çerçeve protokolü ile alınan ücret zammının ülkemizin içinde bulunduğu, enflasyon karşısında eriyip gittiği aşikardır. Bu nedenle sözleşmeye ek protokol yapılarak güncellenmesini ve refah payı verilmesini istiyoruz. Bununla birlikte Toplu İş Sözleşmelerinin yürürlük tarihindeki farklılık nedeniyle, yürürlüğü Ocak ayında başlayan toplu iş sözleşmesi ile Mart ayında başlayan toplu iş sözleşmeleri arasında oluşan ücret farkı da başka hak kayıplarına ve adaletsizliğe neden olmaktadır. Bu nedenle kamudaki sözleşmelerin 1 Ocak’ta başlatılarak 1 Mart tarihinde sözleşmesi başlayanlara enflasyon farkının da verilmesini istiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

“Çalışanlarımız Ağır Vergi Yükü Altında Eziliyor”

Başta savunma sanayi çalışanları olmak üzere kamu çalışanlarının maaşlarından kesilen vergilerin de düzenlenmesi gerektiğini kaydeden Aydoğdu, “Ülkemizdeki gelir vergisi mükelleflerinin büyük bir çoğunluğunu ücretli geliri elde edenler oluşturmakta, çalışanlar hem doğrudan aldıkları ücretler üzerinden hem de dolaylı olarak aldıkları mal ve hizmetlerle yaptıkları harcamalardan dolayı vergi yüküne maruz kalmaktadır. Çalışanlarımız vergi yükü altında ezilmektedir. Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınmasını istiyoruz. Gelir vergisi dilimlerinden kaynaklı Ocak ayında aldığımız maaşı yıl sonunda alamıyoruz. Bu nedenle gelir vergisi yüzde 15 oranında sabitlenmesini veya yüzde 15’in üzerindeki vergi oranının işverence karşılanması sağlanmalıdır.” dedi.

“Bu Ülkenin Öz Evlatlarıyız”

Amaçlarının bu ülkenin öz evlatları olan savunma sanayi çalışanlarının kendi yurdunda rahat bir yasal sürmesi olduğunu kaydeden Aydoğdu şunları söyledi:

“Amacımız bu ülkenin öz evlatları olarak arkadaşlarımızın kendi öz yurtlarında rahat bir yaşam sürmesini sağlamaktır. Bu nedenle refah payı istiyoruz, ek protokol istiyoruz, vergide adalet istiyoruz. Savunma sanayi primi istiyoruz. Bu anlamda ülke bizim, devlet bizim, emek bizim diyoruz.” /Mehmet Mercan

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.