güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

BİNLERCE BANDIRMALI, İŞÇİ BAYRAMINDA HAKKINI SAVUNDU

1 Mayıs İşçi Bayram’nda binlerce emekçi Bandırmalı, seslerini duyurmak için yürüyüş yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 01.05.2024 13:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.05.2024 13:00
Kaynak: Selin Girgin
https://www.bandirmayasam.com.tr
BİNLERCE BANDIRMALI, İŞÇİ BAYRAMINDA HAKKINI SAVUNDU

İşçi ve emekçiler tarafından her yıl dünya çapında kutlanan 1 Mayıs İşçi Bayramı Bandırma’da yoğun katılımla gerçekleştirildi. 
Bandırma Emek Platformu bileşenleri, İDO önünden başlayarak Cumhuriyet Meydanı’na yürüyüş yaptı. Yürüyüşe; Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, Bandırma Belediye Başkan Yardımcıları Cemal Adıgüzel ve Niyazi Yeloğlu, Geçmiş dönem Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, Parti Meclis Üyesi (PM) Mehmet Tüm, Emek Platformu bileşenleri; TÜRK-İŞ, DİSK, KESK, Birleşik Kamu-İş, STK’lar, siyasi partiler ve vatandaşlar katıldı. Gruplar meydandaki yerini aldıktan sonra saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Yürüyüşe destek veren Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, günün anlam ve önemi ile ilgili konuşma yaptı. 

“ALIN TERİ KUTSALDIR”

Bandırmalıların ve tüm emekçilerin bayramını kutlayan Başkan Mirza, “Alın teri kutsaldır. Emek en yüce değerdir. Çalışanların bayramı 1 Mayıs hepimize kutlu olsun. 1 Mayıs sadece emek bayramı değil, aynı zamanda emekçilerin, sendikacıların, birlik ve dayanışma günüdür. Emekçiler, emek örgütleri, emeğe değer veren insanlar dayanışma içinde olmalıdır. 1 Mayıs, mücadele günü, sendikacıların, emekçilerin haklarını uzun yıllardır savunduğu gündür. Mücadele günümüz kutlu olsun.“ diye konuştu. 

“BUGÜN, SÖMÜRÜ VE ZULME KARŞI SESİMİZİ BANDIRMA’DA YÜKSELTİYORUZ”

Emekçilerin işçi bayramını kutlayan, Bandırma Emek Platformu Dönem Sözcüsü ve Petrol İş Sendikası Bandırma Şube Başkanı Tuncay Topuz, “Alınteri dökerek bu ülkenin tüm değerlerini ve tüm güzelliklerini üretenler;
İşçiler, memurlar, emekliler, işsizler, kadınlar, gençler, küçük esnaf ve emeğin en yüce değer olduğuna inananlar, insanca bir yaşam ve güzel bir gelecek isteyenler, eşitlikten ve adaletten yana olanlar; 1 Mayıs İşçi Bayramı, 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günümüz kutlu olsun. Bugün burada, sömürünün, açlığın, yoksulluğun ve baskının olmadığı insanca bir dünya özlemiyle bir araya geldik. İşyerlerinde insan onuruna yakışır çalışma koşullarını savunmak için buradayız.
 Sadece ülkemizde değil dünyadaki tüm emekçiler gibi bugün, sömürü ve zulme karşı sesimizi burada Bandırma’da yükseltiyoruz. 
150 yıldır 8 saatlik işgünü talebiyle başlayan mücadele, emeğin yeni haklar elde etmesi ve sorunlarımızın çözümü için hiç durmadan sürüyor. 1 Mayıslar, bize bu mücadelenin mirasıdır. 1 Mayıs'ı emekçilere verdikleri mücadeleyle armağan eden, dünyada ve Türkiye'de bizlere bugün bu mirası canları pahasına bırakan tüm işçi kardeşlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz.” diye konuştu. 

“GEÇİM SIKINTISI VE HAYAT PAHALILIĞI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR”

Asgari ücretin, açlık sınırı ile başa baş durumda ilerlediğini söyleyen Başkan Topuz, “Ortalama ücretler ise 54 bin lirayı geçen yoksulluk sınırının yanına bile yaklaşamıyor. Bu yıl asgari ücrete, emekli aylıklarına ve diğer ücretlere yapılan artışlar, daha yılın ortasına gelmeden erimiştir. Emekçilerin temel tüketim kalemlerine zam üstüne zam gelmekte, gıdadan enerjiye işçinin masraf ve faturaları şişmektedir. Enflasyondaki hızlı artış sürmektedir. İşçiler, emekçiler için artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Kamu ve özel ayrımı yapılmadan, tüm ücret ve aylıklarda düzeltme yapılması şarttır. Derhal yoksulluğa itilen işçileri ve emeklileri koruyacak önlemler alınmalı, reel ücret düzeylerindeki kayıplar giderilmelidir.Ancak tam aksi yapılmakta, emekçiye ‘kemer sıkma’ politikası dayatılmaktadır. 1 Mayıs’ta bu meydandan sesleniyoruz: Emekçilerden daha fazla fedakârlık istenemez! Ekonomik sıkıntıların sorumlusu kimse, kemeri onlar sıkmalıdır.” dedi.  /Selin Girgin

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.