güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

BANDIRMALI EMEKLİLER, TALEPLERİNİ TBMM’YE İLETMEK İÇİN İMZA TOPLADI

Bandırma Cumhuriyet Meydanı Çınar altında toplanan emekliler, taleplerini Genel Merkez’e iletmek için toplanarak imza topladı.

Haber Giriş Tarihi: 29.04.2024 08:45
Haber Güncellenme Tarihi: 29.04.2024 08:45
Kaynak: Selin Girgin
https://www.bandirmayasam.com.tr
BANDIRMALI EMEKLİLER, TALEPLERİNİ TBMM’YE İLETMEK İÇİN İMZA TOPLADI

Tüm Emeklilerin Sendikası Bandırma Temsilciliği, emekli maaşları ile ilgili Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması yaparak emeklilerin taleplerini içeren dilekçeyi imzalamaları için vatandaşlara seslendi. Açıklamayı yapan Tüm Emeklilerin Sendikası Bandırma Baş Temsilcisi Muharrem Malçok, “Emeklilerin yaşam koşulları her geçen gün daha da kötüleşmektedir. Öyle ki; Emekliler artık açlıkla mücadele etmektedir Temel tüketim ürünleri başta olmak üzere, zorunlu tüketim hizmetleri çok pahalı ve fiyat artışlarına yetişmek imkansız bir hal almıştır. Emeklilerin dayanma gücü kalmamıştır. Bu durum böyle devam edemez ve etmemelidir. Biz emekliler olarak insanca yaşamak istiyoruz. Bunun için acil olarak taleplerimiz doğrultusunda yasal düzenleme yapılması için halkın iradesini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni (TBMM) tedbir almaya ve gereğini yapmaya çağırıyoruz.” diye konuştu.

Emekliler Talepleri İçin Seslendi

Emeklilerin taleplerini aktaran Malçok, “2008 yılında yürürlüğe konulan yeni emeklilik yasası iptal edilmelidir. Yerine emekli örgütlerinin görüşü alınarak yeni bir emeklilik yasası hazırlanmalıdır. Bu kapsamda kazanca bağlı maaş güncelleme katsayısı yeniden düzenlenmelidir. Maaş bağlanma oranı yenilenmeli ve üst taban sınırı kaldırılmalıdır. İntibak yasası çıkarılmalıdır. Memurlara verilip emeklilerine verilmeyen seyyanen ödeme bütün emeklilere verilmelidir ve en düşük er yeni işe girmiş en düşük memur maaşına eşitlenmelidir. Prim günü eğitim ve diğer kriterler gözetilerek emeki maaşları kademelendirilmelidir. Her türlü sağlık hizmeti ücretsiz olmalıdır. Sağlığa erişim kolay olmalıdır. Bayram ikramiyeleri yılda en az 4 kez asgari ücret düzeyine yükseltilmelidir. Emekli sendikaları engellenmemeli ve tanınmalıdır. Bunun için uluslararası sözleşmeler esas alınmalı ve iç hukukta düzenleme yapılmalıdır.” dedi.

Basın açıklamasının ardından emekliler taleplerini içeren dilekçeleri imzaladı. Saat 16.00’a kadar süren etkinlik sonrası, dilekçelerin TBMM Başkanlığı Genel Merkez’e gönderileceği kaydedildi. /Selin Girgin

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.