güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

BANDIRMA’NIN EMEKLİLERİ ERKEN SEÇİME İŞARET ETTİ

TÜİK’in enflasyon oranlarını eleştiren DİSK EMEKLİ Sen Bandırma Şube Başkanı Levent Balkış, emeklilerin erken seçim istediğini vurguladı.

Haber Giriş Tarihi: 10.07.2024 08:00
Haber Güncellenme Tarihi: 10.07.2024 08:00
Kaynak: Selin Girgin
https://www.bandirmayasam.com.tr
BANDIRMA’NIN EMEKLİLERİ ERKEN SEÇİME İŞARET ETTİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in, enflasyon oranlarını açıklanmasının ardından emeklilere ve asgari ücretlere verilmeyen zam oranlarına tepki göstermek için DİSK EMEKLİ SEN ve FERPA iş birliğinde  basın açıklaması gerçekleştirdi. Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen açıklamayı DİSK Emekli Sen Bandırma Şube Başkanı Levent Balkış yaptı. Açıklamaya; Bandırma Belediye Başkan Yardımcısı Niyazi Yeloğlu, Bandırma Belediye Meclis Üyesi Sami Türkmen, siyasi parti temsilcileri, STK’lar, emekliler ve vatandaşlar katıldı.

“BU ZAM ORANLARI UCUZ EKMEK KUYRUĞUNU İŞARET EDİYOR”

TÜİK rakamlarına sert eleştirilerde bulunan Başkan Balkış, “TÜİK tarafından yıllık enflasyon oranı yüzde 71,60, Ocak-Haziran 2024 dönemini kapsayan 6 aylık enflasyon oranı ise yüzde 24,73 olarak açıklandı. Bu oran, bilimsel değerlendirmelerden tümüyle uzaktır. Ücret, maaş ve aylıklara gelir gruplarının gıda enflasyonunu dikkate almadan, gerçek dışı resmi enflasyon oranlarında yapılan zamlar, bugün işçilerin, emekçilerin ve emeklilerin yaşam koşullarının daha da ağırlaşacağını göstermiştir. Açıklanan enflasyon oranları sonucunda işçi ve Bağ-Kur emeklilerine yapılacak zam oranı yüzde 24,73, memur emeklilerine yapılacak zam oranı ise yüzde 19,31 olarak belirlenmiştir. Bu zam oranları, emeklilere bir kez daha ucuz ekmek kuyruklarını işaret etmektedir. Ancak bizler, DİSK Emekli-Sen olarak, onların işaret ettiği yöne bakmıyor; erken seçimi işaret ediyoruz!” dedi.

EMEKLİLER TALEPLERİ İÇİN HAYKIRDI

Emeklilerin, haklarını sonuna kadar savunacaklarını söyleyen Başkan Balkış, “Aylık 10 bin lira ile geçinmeye çalışan milyonlarca emekli yıllardır açlık, yoksulluk ve sefalet içinde, sağlıklarını kaybederek, yaşamak için iş arayarak nedeni olmadıkları krizlerin bedelini ödüyor. Ancak iktidar sözcüleri utanıp sıkılmadan hep birlikte bedel ödeyeceğimizi, birkaç ay sonra enflasyondaki düşüşle beraber alım gücümüzün kendiliğinden artacağını söylemeye cüret ediyorlar. Gelin, siz de aylık 10 bin lira ile geçinmeye çalışın! Gelin siz de bedel ödeyin! Bizleri yaşarken öldüren bu iktidara sesleniyoruz: Tüm hak ve taleplerimizi daha güçlü savunacağız! Örgütlü mücadelemizi büyütecek, iktidarın layık gördüğü ile sınırlı bir yaşamı kabul etmeyeceğiz! İnsan onuruna yakışır bir emeklilik için her alanda ‘erken seçim istiyoruz’ diye haykırmaya devam edeceğiz! ‘Başka çare yok, halk ekmeksiz kalacak’ diyenlere sesleniyoruz: Halkın ekmeği halkın sofrasında kalacak! Çare halk olacak; gidecek olan siz!  Aydınlık bir gelecek, tasasız bir gençlik, huzurlu bir emeklilik için erken seçim çağrımızı yükseltiyoruz.” diye konuştu.

Haber: Selin Girgin

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.