güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

BANDIRMA’DA “KARBON EMİSYONLU DÖNEME HAZIRLIK” SEMİNERİ

Türkiye'nin önde gelen sanayi ve tarım merkezlerinden olan Bandırma, Sınırda Karbon Vergisi sürecine ilişkin önemli bir adım attı. Bandırma Ticaret Borsası ev sahipliğinde, Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (SKDM) konusunun ele aldığı "Karbon Emisyonlu Döneme Hazırlık" adlı bir seminere ev sahipliği yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 03.03.2024 10:40
Haber Güncellenme Tarihi: 03.03.2024 10:40
Kaynak: Mehmet Mercan
https://www.bandirmayasam.com.tr
BANDIRMA’DA “KARBON EMİSYONLU DÖNEME HAZIRLIK” SEMİNERİ

Seminere, maliyet ve karbon hesaplama uzmanı Mehmet Ali Öztopçu ile iş insanları İlkay Yücebilgiç ve Osman Kocaman konuşmacı olarak katıldı. Seminerin moderatörlüğünü ise Gazeteci Sefer Levent üstlendi. Bölgenin ihracatçı firmalarına yönelik düzenlenen seminerde SKDM mevzuatı, kanunlar, karbon hesaplamaları, maliyetler, kredi ve teşvik detayları gibi konular üzerinde duruldu.

Seminere; Bandırma Belediye Başkan Vekili Sıtkı Ağan, Başkan Yardımcı Aydın Yağar, Bandırma Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Can Ata Tan, MÜSİAD Bandırma Şube Başkanı Tolga Tetik, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi akademisyenleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Seminerde konuşan Bandırma Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Can Ata Tan, "Bandırma Ticaret Borsası, 2023 yılını 50 milyar TL'lik işlem hacmiyle ve yüzde 67 büyümeyle tamamlamıştır. Türkiye'deki 113 borsa içinde 9’uncu sıradaki yerini bir basamak daha yükseltme arzusundadır. 2007 yılında TOBB'de akredite olan ilk 7 borsadan biriyiz. 2014 yılından itibaren de A sınıfı belgeye sahibiz. Bu hak edilmiş başarı ve gururu sizlerle paylaşmaktan son derece memnunum. Türkiye’nin en değerli ve itibarlı kurumu olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği çatısı altında; Bandırma Ticaret Borsası da bölgesindeki odalar ve borsalarla birlikte, doğayı koruma parolasıyla, bölgenin kalkınması, gelişmesi ve yaşam kalitesinin artması için gerekli tüm çalışmaları yapmaktadır. İhracatçımızın geleceği için, Türkiye'nin en önemli sanayi ve tarım şehri Bandırma'da, sınırda karbon düzenleme mekanizmasını ele alacağız. İklim değişikliği dünyadaki yaşamın en büyük sorunu haline gelmiştir. Son yıllarda yaşadığımız yangınlar, kuraklıklar, aşırı yağışlar, afetler; tüm ekosistemi ve insan yaşamını olumsuz etkilemektedir. İklim değişikliği artık bir çevre sorunu olmaktan öte, yaşamın sürdürülebilirliğini ve gıda güvenliğini tehdit etmektedir. Bu durum aynı zamanda göç ve demografik hareketleri de bir tehdit olarak önümüze çıkarıyor. Gelecek nesillerin yaşam standartlarının sağlanabilmesi için iklim değişikliğine karşı önlem almak artık kaçınılmazdır. Toprağımızı, havamızı ve suyumuzu temiz tutmak zorundayız. Tarımsal alanların azalmasına müsaade etmemeliyiz. Dünya ülkeleri iklim değişikliğinin önlenmesi ile ilgili çalışmaları 1994 yılında başlattı. 2015 yılında 197 ülke Paris anlaşmasıyla ortak bir sözleşmeye imza attılar. Türkiye bu protokole geç de olsa 2021 yılında dâhil olmuştur. Ülkeler, bu sözleşmeyle 2030 yılına kadar yüzde 50, 2050 yılına kadar da yüzde 100 karbon emisyonlarını azaltma planlaması yapmıştır. Avrupa Birliği kendi sanayisini ve istihdamını korumak amacıyla geliştirdiği Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizmasını Ekim 2023'te devreye koymuştur. Türkiye, 1 Ocak 2026'dan itibaren, Avrupa'ya ihraç edeceği karbon içeriği fiyatlandırılmamış mallar için vergi ödeyecektir. Bu verginin yıllık Türkiye'ye maliyeti 1,5-2 milyar Avro olarak hesaplanmaktadır. Türk hükümeti buna hazırlık için pilot uygulama takvimini belirlemiştir. 15 Ekim 2024 ile 15 Ekim 2026 tarihleri arasında karbon emisyonu en yüksek olan sanayi, otomotiv, çelik, enerji, inşaat gibi sektörler bu uygulamada öncelikli olacaktır. Tarım sektörü iklim değişikliğinden en çok etkilenen olduğu gibi, bu değişikliğe sebep olan sektörlerden birisidir. Bu nedenle tarımsal faaliyetlerin neden olduğu karbon sakınımının azaltılmasına yönelik yeni tarımsal yaklaşımlar belirlemek zorundadır.” Dedi.

Konuşmasında sürdürülebilirliğin önemine işaret eden Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Can Ata Tan, "Sera gazı emisyonlarının azaltılması ve sürdürülebilirliği; ormanların, sulak alanların, deniz ve kıyı ekosistemlerinin, çayırların, tarımsal alanların korunması ve iyileştirilmesi ile mümkündür. Aramızda çok değerli panelistlerimiz ve misafirlerimiz var. Bandırmalı, dünya çapında bir karbon mühendisimizin olması, Bandırma’lı ulusal basında çok başarılı bir ekonomi yazarımızın olması, uluslararası rekabette üst düzey başarı elde etmiş iş insanlarının olması bize gurur veriyor. Evet, gelecek karbon mühendisliği, karbon muhasebesi ve karbon borsası konularında olacaktır. Güzel bir seminer olması dileğiyle, tüm misafirlerimize katılımlarından dolayı teşekkür ederim."diye konuştu.

Türkiye’de Karbon Vergisi

 Maliyet ve Karbon hesaplama uzmanı Mehmet Ali Öztopçu, karbon vergisi konusunda bilgiler vererek şunları söyledi: “Karbon yazılımı ve karbon emisyon azaltımı konularında yapılan çalışmalar, karbon vergisi ödemeleriyle birleşerek Türkiye'nin iklim değişikliğiyle mücadelede önemli adımlar attığını gösteriyor. Karbon vergisi, gelecek için iklim Kanunu ile birlikte hayata geçirilecek olan önemli bir adım olarak planlanıyor. Ülke genelinde karbon yazılımı ve karbon emisyon azaltımı için yapılan çalışmalar, çevre ve iklim bilincinin artırılması ve sürdürülebilir bir gelecek için gerekli adımların atılmasına katkı sağlıyor. Karbon vergisi ödemeleri ise bu çabaların somut bir göstergesi olarak dikkat çekiyor ve çevre dostu politikaların önemini vurguluyor. Türkiye'de karbon vergisi uygulamaları, iklim değişikliğiyle mücadelede etkili ve adil bir yaklaşımı desteklemeyi amaçlıyor. Gelecek nesillerin daha temiz bir çevrede yaşaması ve sürdürülebilir bir ekonomi için karbon vergisi gibi önlemler, iklim kanunuyla birlikte daha da güçlenecek ve sürdürülebilir bir Türkiye için yol gösterici olacak” /Mehmet Mercan

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.