güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

BANDIRMA’DA İCRA TAKİPLERİ VE DAVA DOSYALARI ARTTI

Ev kiralarına yüzde 25 sınırının getirilmesi nedeniyle ev sahibi ve kiracılar arasında anlaşmazlıkların sürdüğünü belirten Av. Merve Polat, son yıllarda icra dava dosyalarının arttığını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 03.06.2024 14:09
Haber Güncellenme Tarihi: 03.06.2024 17:57
Kaynak: Selin Girgin
https://www.bandirmayasam.com.tr
BANDIRMA’DA İCRA TAKİPLERİ VE DAVA DOSYALARI ARTTI

Pandemi döneminden itibaren ev kiralarına yüzde 25 sınırının getirilmesi nedeniyle ev sahibi ve kiracılar arasındaki anlaşmazlıklar icra dosyalarında artışa neden oldu. Özellikle eski kiracılar ve ev sahipleri arasındaki anlaşmazlıkların arttığını belirten Av. Merve Polat, “Tahliye davası, kira artışları kira tespit davaları” gibi davalarla karşı karşıya gelindiğini belirtti. Ekonomik koşullar nedeniyle hem ev sahiplerinin hem de kiracıların zorlandığını söyleyen Polat, “İcra dosyaları, pandemi döneminde ev kiralarına yüzde 25 sınırının getirilmesiyle artmaya başladı. Birçok ev sahibi sınırlamayı uygulamak istemedi. Ekonomik koşullarda her şey yüzde 100’ün üstünde artarken ve enflasyon bu kadar yükselmişken yüzde 25 kira artış oranı ne taşınmaz için yatırımı karşıladı ne de ev sahibi gelir elde ederek kazanç sağlayabildi. Hayat koşullarının bu kadar pahalanması sebebiyle hem kiracılar hem de ev sahipleri zor durumda kaldı. Ev sahibi yüzde 50 civarında tefe tüfe oranıyla artış yapmaya kalktığında kira fiyatı ciddi bir rakama çıkıyor. Bu durumda sabit maaş veya asgari ücretle çalış kişiler kirayı ödemekte zorlanıyorlar. Öte yandan ev sahipleri de yatırım yaptım gelir elde etmek ve piyasa koşullarında kira ödenmesini istiyorum diyor. Bu yüzden de son yıllarda anlaşmazlıklar giderek artıyor.” dedi.

“TAHLİYE TAAHHÜTNAMELERİ ÜZERİ DOLDURULARAK İCRAYA KOYULUYOR”

Son yıllarda Bandırma’da hatta tüm Türkiye’de icra dosyalarının arttığını söyleyen Polat, “Özellikle yeni kiracılarda çok yüksek bir artış görüldü. Sıfırdan bir yer kiralandığı zaman evi en az 2-3 katı rakama kiralıyorsun. Taşınmaz satışlarında yavaşlaması konut kredinin azalması sebebiyle kiralık konutlara çok ciddi bir talep var. Bu da piyasayı ciddi anlamda arttırıyor. Asgari ücrete memur maaşlarına yapılan zam oranlarıyla beraber kiralar da aynı şekilde arttı. Bu sebepler nedeniyle eski kiracılar ve ev sahipleri arasında zam oranları ile ilgili ciddi bir husumet doğdu. Eski kiracılar, yeni kiracılar için geçerli zam oranlarını ödemem kazanılmış haklarım var diyor. Ev sahibi de piyasa değerindeki zam oranını uygulamak istiyor. Daha sonra bunlar tahliye davası, kira artışları kira tespit davalarını doğuruyor. Özellikle kira sözleşmesiyle beraber boş olarak imzalattırılan tahliye taahhütnameleri üzeri doldurularak icraya koyuluyor. En çok bundan kaynaklı olarak icra takipleri ve davalar aslında çoğalmaya başladı. Şu anda Bandırma’da hatta tüm Türkiye’de en büyük problem ev sahipleri ve kiracılar arasındaki kira sözleşmelerinden kaynaklanıyor.” diye konuştu.

Haber: Selin Girgin

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.