güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

BALKIŞ: "EMEKLİYE 'KATI ATIK' MUAMELESİ YAPTIRMAYACAĞIZ"

Emeklilerin haklarını savunmak adına 2005 yılından beri mücadele veren DİSK Emekli-Sen, 2024 Yerel Seçimlerinin ardından biraz daha umutlu.

Haber Giriş Tarihi: 15.05.2024 08:25
Haber Güncellenme Tarihi: 15.05.2024 12:53
Kaynak: Serhat Barış
https://www.bandirmayasam.com.tr
BALKIŞ: "EMEKLİYE 'KATI ATIK' MUAMELESİ YAPTIRMAYACAĞIZ"

DİSK Emekli Sendikası Bandırma Şube Başkanı Levent Balkış, son dönemde yapılan mücadelelerin meyvelerini toplamaya başladıklarını ifade etti. Emeklilerin yaşadığı sorunları gündeme getirerek seslerini duyurmaya çalışan DİSK Emekli-Sen, AK Parti'nin emeklileri yok sayan politikalarına karşı sert bir duruş sergiliyor. Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek'in açıkladığı ekonomi paketlerine tepki gösteren sendika, emeklilerin haklarının göz ardı edildiğini belirtiyor. Bu çerçevede, 2024 yerel seçimlerinde iktidar partisine karşı seslerini duyuracaklarını ifade eden DİSK Emekli-Sen, tüm emeklileri güçlü bir şekilde bir araya gelmeye çağırıyor.

DİSK Emekli Sendikası Bandırma Şube Başkanı Levent Balkış "Biraz daha umutlu olduk, DİSK Emekli-Sen olarak, 2024 Yerel Seçimlerinden sonra. Bu zamana kadar yaptığımız mücadelelerin meyvelerini yavaş yavaş almaya başladığımızı görüyoruz. 2005 yılından beri mücadele eden sendikal bir yapıyız. Hayatın her alanında emeklilerin sorunlarını dile getirmek için mücadele veriyoruz. Emekliler nihayet seslerini duyuruyor. AK Parti'nin 22 yıllık siyasi iktidarında emekliyi yok sayması ve görmezden gelmesine karşı mücadele verdik. Çıkarılan tüm kanunların emekliler aleyhine olduğunu belirttik. Emeklilerin uyanışı, bu yerel seçimde iktidar partisine sert bir mesaj gönderdi. Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek tarafından ekonomi paketleri açıklandı. İşçiler ve emekliler artık sarayın iktidarından umut beklemiyor. Emekliler adına açıklanan tasarruf paketinden bir şey çıkmadı. Bakanlar ve valilikler gibi devlette binlerce makam aracı bulunuyor; Bakan Şimşek eleştirilere cevaben o makam araçlarını çerez paraları olarak nitelemiş ve bu durumu tasarruf paketinde vermeyi uygun görmüş. 2024 yerel seçimlerinde iktidar partisine sesimizi duyurduk. Memurlar için tahsis edilen toplu taşıma araçları, verilen haklar geri alındı ve bu haklara müdahale ediliyor. Kutlamalar yapılmayacak, pasta börek yenilmeyecek, ajanda bastırılmayacak diyorlar, bravo alkışlıyoruz. Esnek çalışma modelinden bahsediyorlar, fakat bu işçinin ya da memurun tam aylığını alamaması, sosyal sigorta primlerinin yatırılmaması ve işverenin istediği zaman işçiyi çağırıp çağırmaması anlamına geliyor. Tasarruf tedbirleri adı altında işçilere, memurlara ve emeklilere kesintiler yapılıyor. Biz bunu kesinlikle reddediyoruz. Emekliye 'katı atık' muamelesi yaptırmayacağız. Bu pakette tasarruf yapabilecek bir şey göremedik. Emekliler üzerinde uygulanan politikaların hepsi ters tepti. Temmuz ayında ek maaş verileceği söz konusu; ancak siyasi iktidar 'kök maaş' diye bir kavram uydurdu. Kök hücre canlıyı yaşatır ama kök maaş emekliyi öldür. Enflasyon farkı bile verse, 10 bin lirayı geçmeyecek. 8 bin liranın altında olan emekli vatandaşlarımız var. 'Kök hücre yaşatır, kök maaş öldür" dedi.

BALKIŞ:"TÜM EMEKLİLERİ, DEV EMEKLİ MİTİNGİNE DAVET EDİYORUM"

26 Mayıs 2024 Pazar günü Ankara Tandoğan'da Cumhuriyet Halk Partisi, büyük bir emekli mitingine ev sahipliği yapacak. DİSK Emekli Sen üyelerini ve tüm emeklileri Ankara'da gerçekleşecek bu önemli etkinliğe katılmaya davet eden Balkış, "26 Mayıs 2024 Pazar günü Ankara Tandoğan'da Cumhuriyet Halk Partisi, büyük bir emekli mitingi düzenliyor. DİSK Emekli Sen üyelerini Ankara'da yapılacak bu dev mitinge davet ediyorum. Sendikalı olsun ya da olmasın, emekli olan ve geçinmekte zorlanan herkesin bu mücadeleye destek vermesini istiyorum. Bizler bölünemez ve çoğalamayız, amip değiliz. Birleşerek kazanacağız. Tüm emeklileri bu dev mitinge katılmaya çağırıyorum." dedi. /Serhat Barış

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.