güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

BALKIŞ; “EMEKLİLERİ YOKSULLUĞA MAHKÛM EDENLERE OY YOK”

BALKIŞ; “EMEKLİLERİ YOKSULLUĞA MAHKÛM EDENLERE OY YOK”

Haber Giriş Tarihi: 13.03.2024 10:46
Haber Güncellenme Tarihi: 13.03.2024 10:46
Kaynak: Burcu Bayırlı
https://www.bandirmayasam.com.tr
BALKIŞ; “EMEKLİLERİ YOKSULLUĞA MAHKÛM EDENLERE OY YOK”

Emeklilerin yaşamını sürdürebilmesi için verilen maaşların yeterli olmadığının altını çizen DİSK Emekli Sen Bandırma Şube Başkanı Levent Balkış, “Yaşamak için çalışmak zorunda olmadığımız bir emeklilik istiyoruz.” dedi.

Türkiye genelinde emekli maaşları ile ilgili eş zamanlı gerçekleştirilen basın açıklamasında DİSK Emekli Sen Bandırma Şube Başkanı Levent Balkış, verilen maaşların açlık sınırı altında olduğunu belirtti. Maaşlarının yükseltilmesi için verdikleri mücadelenin sonuna kadar devam edeceğini belirten Balkış, “Ömrümüzü kendimizin ve ailemizin geçimi için harcadığımız doğrudur. Hazine katkılarıyla on bin liraya tamamlanan emekli aylıklarımız yetersiz. Bu konuda sorumluluk üstlenmesi gerekenler, bir kez daha sorumluluktan kaçmakta. Emeklileri sırtında küfe olarak görenler, tüm sorunların çözümünü işçinin ve emekçinin daha fazla çalışmasında aramaktadır. Meclis, emeklilerin bayram ikramiyesini 3 bin lira olarak belirledikten sonra tatile girdi. 16 milyonu aşkın emekli ve hak sahibinin sesine kulaklarını tıkayarak 3 kuruşluk sözde artışa gönül rahatlığıyla el kaldıranlar, gönül rahatlığıyla dinlenmeye çekildi. Ant olsun ki emeklilere bir kez daha kuru ekmekten ibaret bayram sofrasını layık gören zihniyet, layık olduğu yerde; tarihin çöplüğünde kalacak. Emeklilerin insan onuruna yakışır bir yaşam için sokağa çıktığı her gün ise mücadele tarihine kazınacak. Emekliler, talep ettikleri, hak ettikleri bayram ikramiyelerine er ya da geç kavuşacak.” dedi.

“Üç Kuruşluk Müjdelere Karnımız Tok”

Emeklilerin açlık sınırıyla mücadele etmek zorunda bırakıldıklarını belirten Balkış, “Açlık sınırındaki hiçbir ücret, hiçbir maaş ya da aylık, emeklilerin yaşamını idame ettirebilmesinde bir kıstas değildir. İnsanın, sadece beslenme ihtiyacını karşılayarak insan onuruna yakışır bir yaşama kavuşamayacağı açıktır. Bizler, emeklilere ısınmayı, ulaşımı, sağlığı, kültürel ve sosyal ihtiyaçları lüks gören bir zihniyete karşı bir aradayız. Buzdolabımızın boş; her seçim dönemi öncesinde, seçim yatırımı olarak önümüze atılan üç kuruşluk müjdelere ise karnımızın tok olduğu bilinsin diye buradayız. Türkiye’nin kalkınması için yıllarını harcamış emeklileriz. Kimimiz işçiydik, madenlerde, petrol ve kimya endüstrilerinde, limanlarda, fabrikalardaydık. Kimimiz memurduk, öğretmendik. Emeğimizle geçindik. O zamanlar da yeri geldiğinde greve, yeri geldiğinde haklarımız için sokaklara çıktık. Bugün de, sokaktayız. Haklarımız için, yalnızca kendi haklarımız için değil; gençlerin, çocukların, torunlarımızın hakları için sokaklardayız.” diye konuştu.

Emeklileri sefalete, açlığa, yoksulluğa mahkûm edenlere oy vermeyeceklerinin altını çizen Balkış, şunları söyledi;

“Gençleri umutsuzluğa, işsizliğe mahkûm edenlere, emeklilerden oy yok. Yaşamak için çalışmak zorunda olmadığımız bir emeklilik istiyoruz. En temel tüketim mallarına dahi ulaşmamızın engellendiği; açlık değil ölüm sınırında bir yaşamı kabul etmiyoruz. Her günümüzün bir yaşam mücadelesi içinde geçmesine neden olan bu kara, köhne düzene karşı ses çıkarıyoruz. Emeklilikte insan onuruna yaraşır bir ücret istiyoruz. Emekli aylıklarının enflasyona değil milli gelire endeksli olmasını istiyoruz. En düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine çıkarılmasını istiyoruz. Emekli ikramiyelerinin yılda iki defa ve en az asgari ücret seviyesinde ödenmesini, emeklilikte intibak yasası çıkarılmasını ve emeklilerin sağlık hizmetlerinde ödedikleri katılım payının koşulsuz şartsız kaldırılmasını istiyoruz. Vermeyecekler, alacağız.” /Burcu Bayırlı

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.