SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

AGAVE BİTKİSİ 30 YIL SONRA BANDIRMA’DA ÇİÇEK AÇTI

Dünyadaki 60-100 yıllık ömründe sadece bir kez çiçek açan ve 'sabır otu' olarak da bilinen Agave bitkisi, Bandırma Yeni Sığırcı Mahallesi’nde ikamet eden Meral Seyhan’ın bahçesinde çiçek açtı.
Haber Giriş Tarihi: 05.08.2022 00:10
Haber Güncellenme Tarihi: 05.08.2022 00:10
bandirmayasam.com.tr

Bandırma’da yaşayan Meral Seyhan, evinin bahçesine 1993 yıllında Adıyaman’dan getirdiklerini ve 30 yıldır ilk kez çiçek açtığını gördüklerini söyledi.

Yeni Sığırcı Mahallesinde ikamet eden Meral Seyhan’ın babası Adıyaman’dan getirdiği agave bitkisine itinayla bakarak 30 yıl yaşattı ve halk arasında da Sabır otu ve 100 yıllık adlandırılan agave kaktüsü, tüm ömrü boyunca bir defa çiçek açtı. Meral Seyhan, Çiçeği açtıktan sonra herkes görsün diye mutluluğumu ve güzelliği paylaşmak istediğini ifade etti.

Meral Seyhan; “Rahmetli babam 30 sene önce Adıyaman’dan getirdi. Evimizin kapının önüne ekmiştim. Çok dikenli bir bitki olduğu için bende onu karşı tarafa ektim.  Bitkide yerini çok sevdiği için 30 sene sonra çiçek açtı.  Açtıktan sonra herkes görsün diye böyle sizlere bilgi vermek istedim. Sulama ve bakım hiç gerekmiyor. 30 yıl boyunca yanlarında yavruladı ve mahalle sakinlerimize verdim. Yapraklarındaki öz suyu ile çiçeklerini beslediği için bitki her geçen gün güçsüz kalıyordu ve bende üzülüyordum tabi ölmesini istemezdim” ifadelerinde bulundu.

60 ila 100 yıl arasında yaşayan ve ömürleri boyunca bir kez çiçek açan, çiçek açtıktan sonra da kuruyan Agave bitkisi, Bandırma ilçesinin Yani Sığırcı Mahallesi’nde 10 metrelik çiçek açtı. Koruma altındaki bitki, UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınmıştı. Halk arasında 'Sabır otu' ve 'Yüzyıl bitkisi' olarak adlandırılan Agave kaktüsü, tüm ömrü boyunca bir defa çiçek açmasıyla biliniyor. Çiçeği açtıktan kısa bir süre sonra kuruyarak ölen Agave bitkisi, yeni yaşantısını çiçekteki tohumların toprağa düşmesiyle devam ettiriyor./Serhat Barış

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar