güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

AFET BİLİNCİ VE DEPREM SEMİNERİ

Bandırma Belediye Başkan Vekili Mesut Özdemir, belediye olarak 47 tanesi merkez mahallemizde, 38 adet de kırsal mahallemizde olmak üzere toplam 85 adet toplanma yeri tespit edilmiştir.

Haber Giriş Tarihi: 12.02.2024 08:30
Haber Güncellenme Tarihi: 12.02.2024 08:30
Kaynak: Oğulcan Bölükbaşı
https://www.bandirmayasam.com.tr
AFET BİLİNCİ VE DEPREM SEMİNERİ

6 Şubat depreminin 1’inci yılında Bandırma Kent Konseyi ve Mimarlar Odası Bandırma Temsilciliği iş birliği ile"6 Şubat Depremlerinden Neler Öğrendik?" konulu panel düzenlendi. Bandırma Santral Kültür Merkezi’nde düzenlenen panelin açılış konuşmasını Mimarlar Odası Bandırma Temsilcisi Çağrı Aldemir gerçekleştirdi.

Panelde konuşan Belediye Başkan Vekili Mesut Özdemir, yerel yönetimler yasasının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Özdemir, “6 Şubat depreminin yıldönümündeyiz. Bilimle değil hurafeyle, yönetmelikle değil kayırma ile ülke yönetmenin sonucunu bu gün bir kez daha gördük. Tarifi olmayan bu acı, liyakatsizliğin, organizasyonsuzluğun, çürümüşlüğün içine gömüldü. Umutlar hayaller bir bir yıkıldı.  Resmi rakamlara göre 53 bin canımız hayatını kaybetti. Onbinlerce yaralı, evlerinden memleketlerinden göç ettirilen yüz binlerce insanımız, ülkece büyük bir travma. Doğu toplumu olduğumuzdan olsa gerek hep sonuçları tartışıyoruz. Sonuçların nedenlerini, yıkımın nedenlerini sorgulamıyor, bunlar için inisiyatifler almıyor, gereğini yapmıyor, mış gibi yapmak dışında bir şey yapmıyoruz.  Kamu kurum ve kuruluşları, belediyemiz dâhil, kanun ve yönetmeliklere göre görev, yetki ve sorumlulukları belirlenir, iş ve işlemleri bu yasal düzenlemelere göre yapılır. Her devlet kurumu organizasyon şemasını buna göre şekillendirir”dedi.

“Deprem sonrası Bandırma belediyesi olarak Afet Müdürlüğü kurularak yapılandırması devam etmektedir”

Özdemir, Deprem bize bir kez daha gösterdi ki, devletin hızlı ve aktif müdahalede bulunabilmesi için kurulmuş AFAD, hiçbir ciddi hazırlığının olmadığı ortaya çıkmış, Kızılay’ın elinde yeterli çadır yokmuş, Depremden etkilenen kentlerde ilk iki gün organize bir çalışma yürütülmemiş, kriz merkezi kurulmamış, arama-kurtarma çalışmalarına başlanmamıştır. Deprem anından itibaren bandırma belediyesi bir yardım kampanyası düzenlemiş, bandırma halkının dayanışması ile bu çığ gibi büyümüş, deprem bölgesine su, kıyafet, gıda, ısıtıcı başta olmak üzere 10larca tır yardım malzemesi gönderilmiş, 150 büyük çadır, 5 konteyner ve 160 ranza ve malzemesi gönderilmiştir.  Deprem bandırma belediyesi olarak bize zaten önceliklerimizden olan afet hazırlığını tekrar hatırlatmıştır. Bu anlamda Afet Müdürlüğü kurularak yapılandırması devam etmektedir. Belediye personelinden 30 kişilik arama-kurtarma ekibi kurulmuş, ekipmanları tamamlanmıştır. Eğitim için martın ilk haftasında AFAD eğitmenlerinden eğitim alacaklardır. Bandırma Belediye Şantiyesinde bir kriz merkezi yapımı devam etmekte, kullanılacak teçhizatın tasnifi ve tedariği devam etmektedir.

 “Yapı stokumuzu yenilemenin önünde birçok yasal ve ekonomik engeller var”

Özdemir “Ayrıca, Olası depremler için Bandırmada Deprem Toplanma Alanları tespit edilmiştir. 47 tanesi merkez mahallerimizde, 38 adet de kırsal mahallerimizde olmak üzere toplam 85 adet toplanma yeri tespit edilmiş, gerekli işaretlemeler belediye personelimiz vasıtasıyla yapılmış, altyapı eksikliklerinin tamamlanması için ilgili kurum ve kuruluşları ile görüşülmektedir. Deprem sonrası çadır alanları için askeri çamlık, Cin Çukuru, kapalı Pazar yeri ve hobi bahçelerinde gerekli altyapımız mevcuttur. Yine Afet Müdürlüğümüz afet bilinçlendirme eğitimleri planlamaları yapmakta ve belli aralıklarla deprem tatbikatı da yapmaktadır. Bunlar deprem sonrasına ilişkin Bandırma Belediyesinin inisiyatif alması ile yaptığımız işler. Ancak deprem öncesinde yapılması gereken çok daha önemli işler var. Yapı stokumuzu yenilemek. Yapı stokumuzu yenilemenin önünde birçok yasal ve ekonomik engeller var. Otopark yasası, yerinde dönüşümün en büyük engeli pozisyonunda. Biz bunun önüne geçme için bir meclis kararı aldık. Gerekli olurları aldıktan sonra işlemlere başlayacağız. Yeni konut ihtiyacı için arsaya ihtiyacımız var. Yenimahalle ve Ayyıldız’ın merkezinde kalan uygunsuz alanın belediyemizin kamulaştırılması ile kaldırılmış ve bölgede yeni yapılaşmalar başlamıştır. Ancak bunlar çok yetersizdir. Yeni arsa üretmemiz gerekiyor. Ne yazık ki 1/5000’lik nazım planlar 10 yıldan beri yapılmıyor. Şehrin gelişim yönü belirlenmiyor, yeni arsa üretimi maalesef gerçekleşmiyor. Bu konuyla ilgili bütün girişimlerimiz sonuçsuz kalmakta, ancak biz girişimlerde bulunmaya devam ediyoruz. Bana göre Yenilenmenin önündeki en büyük problem ise ekonomik sebepler. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik kriz, inşaat m2 birim fiyatlarını 15-16 bin TL bandına ve her geçen gün de rakamlar yukarı gitmekte. Yaşam mücadelesi veren insanlar, ekonomik yardım almadan dönüşüm yapması mümkün değil.  Bandırma Belediyesinin elinde sihirli değnek yok ve sınırlayan mevzuatlar var. Söylemiş olduğum sorunlar, Bandırma belediyesi dışındaki sorunlar ve ivedilikle sorumluluk alması gereken kurumlar çevre şehircilik bakanlığı, Maliye ve hazine bakanlığı ve Balıkesir büyük şehir belediyesidir. Bu mevzuatla merkezi idarenin gücü ve otoritesi olmadan dönüşümü yapmak neredeyse imkânsızdır.  Yerel yönetimler yasası yeniden gözden geçirilmeli, Yerel Yönetimler park yapsın, yol kaldırım yapsın, çöp toplasın ama kenti planlayamasın anlayışından vazgeçilmelidir. Kentin geleceğini, yapılanmasını, yeniden planlanması yapması ile ilgili mevzuat düzenlemesi bir an önce yapılmalıdır.  Dirençli kentler yaratmak için yerel yönetim olarak tüm sivil toplum örgütleri ile yan yana gelmeye, fikir alış-verişinde bulunmaya, ortak çalışmalar yapmaya devam edeceğiz”şeklinde konuştu.

BANDAK Yönetim Kurulu Başkanı Kadri Civan6 Şubat Depremi hakkında konuştu. Civan, yapılan destekleri anlatarak deprem bölgesinde yaşadığımızı ve acilen önlemler alınması gerektiğine vurgu yaptı.

Konuşmaların ardından Mimarlar Odası Bandırma Temsilcisi Çağrı Aldemir, deprem ile yaşamak konulu sunumunu gerçekleştirdi. 

“Yapı denetimlere çok iş düşüyor”

Aldemir, yapılarda denetimin de önemine değindi. Aldemir, “Yıkımın başlıca nedenlerinden biri de yanlış yer seçimidir. Yeni yapılaşmaya açılan bölgelerde zemin sorunu önemlidir. Alüvyal arazilerde, verimli tarım alanlarında, geçmişte bataklık alanlarının bulunduğu yerler gevşek zemin olduğu için buralar yapılaşmaya açıldığı takdirde depremlerde en fazla hasarın olduğu yerler olarak karşımıza çıkacaktır. Bazı zeminler de sıvılaşma özelliğinde olduğundan yapılaşmada dikkat edilmelidir. Fay hatları genellikle ovalardan geçtiğinden yerleşimler buralarda yoğundur. Yeni yerleşim alanları ve sanayi kuruluşları sert kayalık alanlarda olmalıdır” dedi.

Akyol “Deprem değil, kötü yapılaşma öldürüyor”

Teknik detaylar hakkında bilgi veren İnşaat Mühendisi Celil Akyol, deprem insanları öldürmediğini yanlış binaların ve yapılaşmaların öldürdüğünü söyledi. Akyol, “Depremlerde neden binalarımız yıkılıyor? Bunlardan bahsedeceğim. İnşaat yaparken birçok hatalar yapılıyor. Çok iyi projelendirmeler yapılıyor. Ancak yerinde bunlar uygulanmadıktan sonra hiçbir anlamı kalmıyor. Deprem öldürmüyor kötü yapılaşma öldürüyor. Yanlış binalar öldürüyor. Binalarımızı yanlış zeminler üzerine koyduğumuz yerler oluyor. Zeminde sorun varsa yakın bir depremde hasar alacaktır” ifadesinde bulundu./Oğulcan Bölükbaşı

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.