SON DAKİKA
Hava Durumu

“155 YILLIK KÖKLÜ GEÇMİŞİYLE EN ÖNEMLİ SİVİL TOPLUM KURULUŞU”

Balıkesir Valisi İsmail Ustaoğlu Kızılay Haftası dolayısıyla yazılı bir mesaj yayımladı.

Haber Giriş Tarihi: 31.10.2023 00:10
Haber Güncellenme Tarihi: 29.11.2023 13:18
Kaynak: Melek Babacan-Mehmet Mercan
https://www.bandirmayasam.com.tr
“155 YILLIK KÖKLÜ GEÇMİŞİYLE EN ÖNEMLİ SİVİL TOPLUM KURULUŞU”

Vali Ustağolu mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Toplumsal dayanışmayı sağlamak, yoksul ve muhtaç insanlara barınma, beslenme ve sağlık yardımı ulaştırmak gibi önemli insani görevler üstlenen ve birçok konuda öncü olan Türk Kızılay’ı afetlere müdahale, sağlık, sosyal yardım ve kan temini gibi alanlarda hizmetler sunan, toplumun tamamını kucaklayan ve toplumumuzun tamamı tarafından kucaklanan 155 yıllık köklü geçmişiyle en önemli sivil toplum kuruluşlarımızdandır.

Kızılay ilk kez 1868 yılında, savaş alanlarında yaralanan ya da hastalanan askerlere hiçbir ayrım gözetmeksizin yardım etmek düşüncesiyle faaliyetine başlamıştır.

İnsan onurunun korunmasını hedefleyen, ülkemizin yardım eli olan Türk Kızılay’ının insani yardım çalışmaları ülke sınırlarını aşarak her dinden, dilden ve ırktan mazlumlara uzanmakta, ülkemizin uluslararası saygınlığına katkı sağlamaktadır.

Nerede olursa olsun, insanların acısını dindirmek ve mazlumların ihtiyaçlarını karşılamak için, doğal afetlerde, savaşlarda, göçmen ve mültecilerin karşılaştıkları zorlukların aşılmasına çabalamaktadır.

Günümüzde, yakın bölgemizdeki ülkelerde yaşanan politik ve askeri çatışmalardan en fazla kadın ve çocuklar olumsuz etkilenmekte, en temel ihtiyaçlarının karşılanmasından mahrum bırakılmaktadırlar. Dünya kamuoyunun dahi duyarsız kalabildiği, kadın ve çocukların en temel hakkı olan yaşam hakkını hedefleyen saldırılara rağmen her türlü hayati riski göze alan cesur ve özverili çalışanları ve gönüllüleri ile birlikte Türk Kızılay’ı, her zaman olduğu gibi mazlumların yanında yer alarak başta sağlık, gıda ve barınma olmak üzere temel ihtiyaçların karşılanmasında öncü rolünü başarıyla yerine getirmektedir.

Türk Kızılay’ı çalışmalarını tarafsızlık, eşitlik, din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin gönüllü hizmet anlayışıyla evrensel ve insani temel ilkelere bağlı kalarak sürdürmektedir. Çalışmalarını hayırseverlerimizin bağışları ile gerçekleştiren, sivil toplum kuruluşumuz Türk Kızılay’ını desteklediğimiz sürece insanlık adına üstlendiği ulvî görevlerini başarıyla yerine getirmeye devam edecektir.

Aziz milletimizin sevgi, hoşgörü, şefkat, merhamet ve dayanışma kültürüne emsal teşkil eden, insanlar arasında ayrım gözetmeksizin dünyanın her bölgesinde muhtaç kişilere yardım elini ilk uzatan, hiçbir karşılık beklemeden bütün insani ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan Türk Kızılay’ının değerli yönetici ve fedakâr çalışanları ile hayırsever vatandaşlarımızın ‘Kızılay Haftası’nı kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” /Melek Babacan-Mehmet Mercan

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.