güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

TARIMA DAYALI YATIRIMA BÜYÜK DESTEK

Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında sunulan hibe desteği ile ekonomik yatırım ve bireysel sulama yatırım projeleri için yürütülen projenin tanıtım ve bilgilendirme toplantısı Bandırma Ticaret Borsası Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

Haber Giriş Tarihi: 16.01.2024 08:20
Haber Güncellenme Tarihi: 16.01.2024 09:11
Kaynak: Oğulcan Bölükbaşı
https://www.bandirmayasam.com.tr
TARIMA DAYALI YATIRIMA BÜYÜK DESTEK

Bilgilendirme toplantısında, Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde görevli Ziraat Mühendisi Gülin Başaran ve Ahmet Çankaya destek programlarını sunum şeklinde anlattı.

Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü tarafından "Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi" hakkında, bölgede aktif olarak çiftçilik ve tarım faaliyetlerini sürdüren vatandaşlara, tarıma dayalı ekonomik yatırım ve altyapı yatırımlarında sağlanılacak destek ve hibe programı anlatıldı. Kırsal kalkınma destekleri kapsamında 2024 yılı başvurularının açıldığını, tarıma dayalı yatırımda destek programının kapsamının genişletildiğini ve yatırımcılara yüzde 50 hibe desteği sağlanacağı açıklandı. Kırsal kalkınma destekleri kapsamında hayata geçirilen tarıma dayalı yatırımların desteklenmesi tebliğinin yayımlandığı belirtilerek, başvuruların 19 Şubat 2024 tarihine kadar online olarak yapılabileceği ifade edildi. Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) kapsamında küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklendiğini kapsamın genişletilerek yatırımcılara yüzde 50 hibe desteği sağlanacağı katılımcılara duyuruldu. Yatırımcılara yönelik yapılan bu destek programında, 2023 yılında hibe tutarlarının iki ve üç katına çıkarıldığını dile getiren Başaran, yeni tesisler için 2023 yılında 7 milyon TL olan tutarın 2024'te 14 milyon TL'ye, tamamlama projelerinde 5 milyon TL'den 12 milyon TL'ye, kapasite artırımı/teknoloji yenileme veya modernizasyonda 4 milyon TL'den 10 milyon TL'ye çıkarıldığı konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

Programın bitkisel ve hayvansal ürünlerin tarımsal sanayide değerlendirilmesinden tutun, çelik silo ve soğuk hava depolarının yapımına, büyükbaş, küçükbaş, kanatlı, mantar üretimi ve sera gibi tesislerin inşası ile bu ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımların destekleneceği ifade edildi. Ayrıca, el sanatları ve zanaatkârlık faaliyetlerinin de destekleme kapsamında olacağını belirten Başaran, yenilenebilir enerji tesisi üretim projelerinin de destekleneceğini de ifade etti. Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, teknik destek ve bilgi almak isteyen vatandaşlara kapılarının açık olduğunu belirterek, başvuruların ilgili tarihler arasında yapılmasını ve programa uygun projelerle katılım sağlanmasını tavsiye etti. /Serhat Barış

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.