güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

MİNİK ÖĞRENCİLER DOĞA VE HAYVAN SEVGİSİNİ UYGULAMALI ÖĞRENİYOR

Bandırma 17 Eylül İlkokulu 2-F sınıfı öğrencileri, eğitim hayatlarına doğanın sıcak kucaklamasında devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı müfredatı kapsamında hayat bilgisi dersinde "Doğada Hayat Teması"nı işleyen minik öğrenciler ve aileleri, Susurluk ilçesi sınırlarındaki Çaylak Şelalesi Mesire Alanı'nda unutulmaz bir gün geçirdiler.

Haber Giriş Tarihi: 27.05.2024 14:54
Haber Güncellenme Tarihi: 27.05.2024 14:54
Kaynak: Serhat Barış
https://www.bandirmayasam.com.tr
MİNİK ÖĞRENCİLER DOĞA VE HAYVAN SEVGİSİNİ UYGULAMALI ÖĞRENİYOR

Doğayla iç içe bir gün geçiren öğrenciler, sınıf öğretmenleri Deniz Altıntaş rehberliğinde şelale alanını keşfettiler. "Ali'ye Göre Gerçek" isimli çocuk kitabıyla gerçekleştirilen "Çocuklarla Felsefe/P4C Uygulaması" ile etkileşimli bir öğrenme deneyimi yaşayan öğrenciler, doğayı yakından tanıma fırsatı buldular. Piknik yapmanın keyfiyle oyunlar oynayan minikler, doğada eğitimin keyifli yönlerini keşfettiler.

Gerçekleştirdikleri etkinlikle ilgili bilgi veren Sınıf Öğretmeni Deniz Altıntaş, şunları söyledi: "Hayat Bilgisi Dersinde 'Doğada Hayat' temasını işliyoruz. Öğrencilerimizle birlikte doğanın içerisinde; öğrencilerimizin eğitimi için Susurluk ilçesinde bulunan Çaylak Şelalesi Mesire alanında bir gün geçirdiler. İlk olarak öğrencilerimizle birlikte şelalenin olduğu yere çıktık ve etrafı gözlemleyerek, doğada bulunan ağaçlar, böcekler, hayvanlar, şelale gibi doğal oluşumları öğrencilere aktardık. Milli Eğitimin müfredatına bağlı kalarak doğanın içerisinde eğitimlerimizi sürdürmeye devam ediyoruz. Öğrencilerimizle birlikte 'Ali'ye Göre Gerçek' isimli çocuk kitabı kapsamında hazırlanan 'Çocuklarla Felsefe/P4C Uygulaması' gerçekleştirdik. Çocuklar doğal ortamlarda kendilerini çok iyi hissediyorlar. Yürüyoruz, konuşuyoruz, çeşitli etkinliklerle sosyal anlamda da gelişim gösteriyorlar. Sınıfımızda öğrendiklerimizi burada tekrar ederek pekiştiriyoruz. Okul ve sınıf dışı eğitim ve etkinlik faaliyetlerinin öğrencinin sosyal ortamlara olan gereksinimi açısından oldukça önemlidir. Eğitim ve öğretim faaliyetinin okul dışına taşınmasıyla toplumda meydana gelen değişim ve yenilikleri fark etme şansı bulurlar. Bu etkinlikler okul derslerine de olumlu katkı sağlar. Doğa gezileri, öğrencilerin çevrelerindeki mekânsal sorunları yerinde analiz etme, gözlem ve yaratıcı fikirler oluşturma açısından katkı sağlamaktadır. Çocuklar gözlem yaparak yakın çevrelerini daha iyi tanıma imkanı yakalar, daha çok duyu organının öğrenmeye katılması sağlanır, öğrencilere gerçek ve hayati bilgiler kazandırır, dikkatlerini artırarak daha fazla odaklanma yeteneklerini geliştirir, gerçek dünya ile okul arasında ilişki kurma becerisi kazanırlar. O yüzden bu tür aktiviteleri sıklıkla yapıyoruz. Aynı zamanda ailelerinin katılımıyla sağladığı etkinlikte doğanın içerisinde çok güzel anılar biriktiriyorlar. Öğrenmenin sadece okulda olmadığını inanan bir sınıfız" /Serhat Barış

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.