Balgöç, Bulgaristan’dan Emekli Olanlar İçin Kesin Çözüm İstiyor
2-8-2019

Bulgaristan’dan Emekli Olan Kişilerin Maaşlarını Alabilmek İçin 6 Ayda Bir Düzenlemek Zorunda Oldukları Belgelerin Takibinde Köprü Olan BALGÖÇ, Yetkililerden Konuya Kesin Çözüm Bekliyor.

BALGÖÇ Bandırma Şube Başkanı Bülent Aygün, Bandırma’da Bulgaristan’dan emekli olan, derneklerine üye en az 80 vatandaş olduğunu ve bu vatandaşların emekli maaşlarını alırken zaman zaman sorunlar yaşadıklarını ifade etti. Aygün, Bulgaristan’dan emekli vatandaşların 6 ayda bir düzenli olarak yaşam belgesi düzenlemek zorunda kaldıklarını, ancak bu sayede maaşlarını alabildiklerini ve zaman zaman da sorunlarla karşılaştıklarını söyleyerek, yetkililerden konuyla ilgili çözüm odaklı çalışmalar beklediklerini kaydetti.

Aygün, “Bandırma’da Bulgaristan’dan emekli olan en az 80 üyemiz var. Yani bu kişiler Bulgaristan Devleti’nden emekli maaşı alıyorlar ve her 6 ayda Bulgaristan’a gönderilmek üzere bir yaşam belgesi düzenlemek zorunda kalıyorlar. Biz dernek olarak her sene Ocak ve Temmuz Aylarında vatandaşlarımızın bu belgelerini düzenliyorduk. Ankara’da bu belgeleri Bulgaristan Sosyal Sigortalar Kurumu’na iletiyordu. Böylece vatandaşlarımız maaşlarını bir sorun çıkmadan alıyorlardı.

Geçen sene bu hizmet doğrudan devletimiz tarafından yapılmaya başlanmıştı. Ancak bu noktada sorunlar oluştu, bazı vatandaşlarımızın maaşları kesildi. Biz de bu konuda pek bir şey yapamadık. Şu an bu belgelerin hazırlanması tekrar bize geçti ama kanun gereği Temmuz Ayı sonuna kadar bu belgelerin Bulgaristan’a gönderilmesi gerekiyordu. Bize bu bilgi bugün iletildi ama Temmuz Ayı zaten sona ermişti. Şimdi ise 8 Ağustos’a kadar uzatıldı ve süratle sorunu çözmeye çalışıyor, vatandaşlarımıza yaymaya çalışıyoruz.

Yetkililerden bu tür konularda zamanlı davranmalarını istiyoruz. Bu emekli maaşı birçok kişinin tek gelir kaynağı, vatandaşlarımız mağdur olmasın. Son olarak ise çözüme gidebilmemiz noktasında ilgili vatandaşlar derneğimize müracaat etsinler. Biz de elimizden geldiğince yardımcı olacağız,” dedi./Umut Osman Sunci