BANDIRMA’DA TERMİK SANTRAL HAREKETLİLİĞİ
23-11-2015

Son Günlerde Bandırma’da Termik Santral Kurulacak Şeklinde Çıkan Bilgiler Şehirde Ki Gündemi Hareketlendirdi. Konu Hakkında Siyasilerden Sivil Toplum Örgütlerinden Ve Vatandaşlardan Tepkiler Yağıyor.

Bu vesile ile İnşaat Mühendisleri Odası Bandırma Şube Başkanı Gürkan İlgin, son günlerde kamuoyunda konuşulmaya başlanan termik santral yapımıyla ilgili olarak Bandırma’nın üzerinde kara bulutlar dolaşıyor” diyerek tepki gösterdi.

Bandırma’da yapılacak hiçbir yatırıma karşı olmadığını söyleyen İlgin, ancak bu özel coğrafya üzerinde çok ciddi oyunların oynanmaya çalışıldığını ve yaşam alanlarını yok etmeye yönelik projelerin hayata geçirilmeye çalışıldığını vurguladı.

İnşaat Mühendisleri Odası Bandırma Şube Başkanı Gürkan İlgin bölgeye eğer bir yatırım yapılmak isteniyorsa, yapılmadan önce bölge insanına sorulması gerektiğinin altını çizerek konu hakkında şu ifadelere yer verdi.

Başkan Gürkan İlgin; ‘Bahsedilen bölgede yapılacak bir termik santral ciddi bir doğa kirliliğine sebebiyet verecektir. Bu bölgede hem balıkların hem çevrede yaşayan diğer canlıların ve tarlaların hepsine zarar verecektir. Şehrimiz çok ciddi kül akabinde oluşacak hava kirliliğine maruz kalacaktır. Böyle bir termik santralin yapılmasına şahsen karşıyım.

Bu konu da bütün Bandırma’nın bir araya gelmesi gerektiğini düşünüyorum. Siyasi görüşümüz ne olursa olsun eğer önce Bandırma diyorsak biz bu termik santrale hayır demeliyiz.

Bandırma’nın üzerinde gerçekten kara bulutlar dolaşıyor. Bu kara bulutları dağıtmamız gerekiyor. Hep beraber olalım bu kara bulutları dağıtalım diyorum.

Şehrimizde ve ya ülkemiz de yaşanacak gelişmelere hayır diyen insanlar değiliz. Burada ince detay şudur. Bu şehir ile ilgili bir plan yapılacaksa önce bu şehrin insanlarının görüş ve fikri alınmak zorundadır. Bandırma’ya bir yatırım yapacaksanız. Bunu oldubittiye getirip bir yere termik santral kuramazsınız. Biz Bandırmalılar buna müsaade etmemeliyiz. Birileri istiyor diye Bandırma çöplük haline gelmemelidir. Buraya bir sanayi tesisi kurulacaksa Bandırmalılar da bu kararın içinde olmalıdırlar. Bandırma küçük bir şehir değildir. Büyüyen ve gelişen bir şehirdir. Ancak unutmamız gereken bazı detaylar var. Bandırma aynı zamanda da coğrafyasında bir doğa harikasıdır. Kapıdağ müthiş bir floraya sahiptir. Denizlerimiz zengin balık çeşitliliğine sahiptir. Biz bunları yok edemeyiz. Tarım ve hayvancılık faaliyetleri mevcut. Zeytincilik mevcut. Şimdi şuna bakmalıyız. Birileri bir şeyler kazanacak ama biz Bandırmalılar, Erdekliler ve Gönenliler olarak kaybedeceksek biz bunları istemiyoruz. Birileri bizim elimizdekileri alıp yerine sadece iş verecekse biz buna karşıyız. Kuru bir nüfus artışı değil, nitelikli bir nüfus artışı olmalıdır’ dedi.