Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > > YARIM ASIRLIK FUTBOLCU BANDIRMASPOR 50’İNCİ YILINDA AHMET EVREN (KELEBEK)
YARIM ASIRLIK FUTBOLCU BANDIRMASPOR 50’İNCİ YILINDA AHMET EVREN (KELEBEK)
03/11/2014 - 09:32
0 Yorum
483 Okunma
Makaleyi Yazdır
Diğer Yazıları
“NÖBETÇİ GOLCܔ
BANVİT ZAFER YAZDI
YÖRESEL TATLAR
ŞAMPİYONLAR DA YENİLİR
ŞAMPİYONLAR DA YENİLİR
VERGİ ÖDÜL TÖRENİ İZLENİMLER
BANVİT BASKETBOL BUGÜNLERE NASIL GELDİ

ERDEM ÖZCAN

Yıl 1965; Bandırmaspor’un kuruluş yılı…

Profosyenel 2. Lig’de yer alan ilk İlçe takımıyız…

2 ay sonra 2015’de Bandırmaspor’un  yarım asırlık bir efsane takımı olarak 50. kuruluş yılını kutlayacağız…

Ve ilk kuruluş yılında o yılların efsane takımında yer alan Ahmet Evren (kelebek) Allah uzun ömür versin iyiki Bandırma’da ikamet ediyor ki,  kendisini gördüğümüz zaman ne konuşulur elbet futbol ve Bandırmaspor…

Ama Ahmet abi bakıyorum iyi bir de Banvit taraftarı olmuş…maçlara gelemiyor ama televizyondan hiç kaçırmıyor ve çok güzel yorumlar yapıyor.

Hele söz Bandırmaspor’dan açılmasın…

Bandırmaspor ile yaptığı yorumlar da ve bugünkü gençlere yol gösteren yazıları da zevkle okunuyor.

Ben de o yıllarda Bandırmaspor’un iyi bir taraftarıydım…

Bandırmaspor bilindiği gibi ilk kuruluş yıllarında evinde oynaması gereken maçları Balıkesir’de oynuyordu…

Daha o yıllarda Balıkesirspor ortalarda yoktu bile…

Ben de diğer hasta Bandırmasporlularla birlikte her maç için Balıkesir yollarına düşerdim…

İlk aklıma gelenlerden; Her maçlarını zevkle izlediğimiz; Kelebek  Ahmet ve Muhittin ve Orhan Kapçak,Turgut, Özkan Kıvanç (Bacak Özkan), Cavit , Soner, Küçük ve Büyük Cengizler, Salih, Nevzat, Seracettin ve Özkan,ı seyretme imkanı bulmuştum.

Aramızdan ayrılanlara Allah rahmet eylesin hayatta olanlara da sağlıklı uzun ömürler dilerim.

50 YIL ÖNCE 50 YIL SONRA

Ahmet ağabeyle her görüşmemde o yıllara, ta 50 yıl öncesine gidiyor ve onunla konuşmaktan mutlu oluyordum.

 Onu her zaman olduğu gibi kendisi gibi efsane bir mekân olan Palas Kahve’de sigarasını tüttürürken gördüm…

Ah! Ahmet abi bir de şu sigarayı bıraksa…

Eski günlerinden bahsederken onu ta 50 yıl öncesine götürdüm, anlat bakalım Ahmet abi dedim, efsane Bandırmaspor’un ilk yıllarını…

2 ay sonra 50. Kuruluş yılını kutlayacağız…

O kömür tozlu sahada nasıl oynuyordunuz? O günkü şartlar nasıldı? Neden Bandırma yerine Balıkesir’e gidiyordunuz?

Efsane takımın efsane oyuncusu Ahmet Evren namı diğer “Kelebek Ahmet”

Bir an daldı gitti…

Ta 50 yıl öncesine…

Gözünün önünden kimbilir neler geldi, neler geçti.

 Ve göz açıp kapayıncaya kadar geçen 50 yıl ve Ahmet Evren bugün 75 yaşında…

 “Bandırmaspor’a 1965 yılında ilk kurulduğu yıl geldim. İlk formayı giyenlerdenim,  8 yıl oynadım ve hemen her maçta kadroda yer aldım. Menüsküs ameliyatı sonrası zaten yaşta kemale erdi ve futbolu bırakmak zorunda kaldım” diye başladı konuşmasına ve birkaç hatırasını şöyle anlattı:

İLK MAÇLAR BALIKESİR’DE

“Bandırmaspor senin de dediğin gibi, kendi sahamızda oynamamız gereken maçları  Balıkesir’de oynuyorduk ve bu bizim için zor oluyordu. Zaten maziden kalan amatörlük zamanında Bandırma ile Balıkesir arasında bir rekabet olduğu için orada oynadığımız maçlarda bize inat hep rakip takımı tutuyorlardı. Bir Petrol Ofis maçını oynadık sanki anlaşıp büyük bir kalabalık gelmişlerdi bizim aleyhimize yaptıklarından kulüp endişeye kapılmış. Daha sonra maçlarımız tarafsız saha olan Bursa stadına alınınca maçlarımızı orada oynadık.  Ta ki, Balıkesirspor 1 yıl sonra kuruluncaya kadar.”

KART YERİNE PARMAK!

Bilindiği gibi eski yıllarda sarı ve kırmızı kart diye bir şey yoktu…

Peki ne vardı?

“Parmak” vardı!..

Onu da Ahmet abi anlatsın…

Parmağını sallayarak nasıl ceza verildiğini anlatan ünlü oyuncu,“Parmak vardı Erdem parmak…Hakem işaret parmağını göstererek ikaz ederdi bu sarı kart anlamına gelirdi; birdaha ayni faulü yaparsan kolunu sallar çık dışarı derdi. Böylece atılmış olurduk. Bu şekilde Balıkesir’de oynanan Altınordu maçında hücum oyuncusuyken”kasap” lakaplı Neyirle tekmeleşince atılmıştım, rahmetli Seracettin ağabeyim de atılmıştı.”

KÖMÜR SAHA

Araya ben girip Ahmet abiye Bandırma’ya gelmeden önceki  sahanın durumunu kısaca anlattım. Bandırma 17 Eylül Stadı bizim çocukluğumuzda yani Marmara, Gençlik İdmanyurdu, Çelikspor, 17 Eylül ve Yaprakspor gibi takımların oynadığı yıllarda saha zemini yazın toz, kışın da çamur içinde kalırdı. Daha sonra çamurdan kurtulmak için kömür tozu dökülünce Bandırmaspor maçlarını kömür tozlu sahada oynadı…

(Bugün çim saha üzerinde üstünde kuş tüyü yastık gibi sahada oynayanlara duyurulur)

Ahmet ağabeye onu sordum yani kömür tozlu sahada neler geliyordu başınıza..

“ Gelmez mi canım çok zor oluyordu tabi…” diye sözlerine devam eden efsane oyuncu bakalım kömür tozlu sahada oynanan  futbolu nasıl anlattı:“ Ben bir maçta yana yatıp sağ ayağımız sıyırarak topu taça attığım pozisyonda boydan boya zımpara gibi sağ ayağımı tahriş etmişti ve bir gün sonrada mikrop kaptığı için tadavi olmaya başladım hergün iğne oluyordum. Bir hafta sonra Orduspor maçı vardı; benim halim belliyd;i ancak  bu sıyırmalar o yıllarda  renk aşkı için oynayanlar  için fazla önem taşımıyordu. O yıllarda Bandırmaspor’a efsaneler yaratan Erdoğan Tokol hocam beni Ordu maçına götürüp tedavimi orada ben yapacağım deyince ben de ‘hocam zaten ben oynamak istiyorum’ dedim. Maça giderken de Belediye sağlık memuru Erdoğan abim de (Moralı) göbeğimden tetanos iğnesi de yapmış maça öyle çıkmıştım”

FUTBOLCULARA TAVSİYE

Evet, bugün 75 yaşında olan Bandırmaspor’un efsane oyuncusu kelebek Ahmet Evren futbol dolu yaşantısından birkaç  hatırasını anlattıktan sonra son sözü 2 ay sonra 50. Kuruluş yılına girecek olan Bandırmaspor’ a getirdi.

“ Takımı çok iyi bir hoca çalıştırıyor; bundan kimsenin şüphesi olmasın. Oyuncular hocasının verdiği görevleri eksisiz yerine getirip bir futbolcu gibi kendilerine bakarlarsa çok çok zor olan bu grupta mücadeleyi başarıyla kazanmamız içten bile değildir.”

İyi ve efendiliğiyle gönüllerde yer edinen Ahmet Evren hayatında  sadece futbol yoktu. Basketbolu da çok seviyor basından çok iyi takip ediyor, naklen yayınları kaçırmıyor ve hele Banvit maçlarını hiç kaçırmıyor.

SPOR HAYATI ZENGİN ARŞVİNDE SAKLI

 Ahmet abinin bir özelliği de dikkatimi çekti. Futbol hayatı sırasında basında çıkan bütün haberleri, fotoğrafları arşiv yapmış. En ilgimi çeken fotoğraf;  Bandırmaspor çeyrek final maçı için gittiği İstanbul’da seronomi sırasında bugün Bandırmaspor başkanı olan Mehmet Kılkışlı’nın tahminen 4-5  yaşlarındayken taçsız kral Metin Oktay’ın kucağında gösteren fotoğrafın bugünlere kadar tarihi bir anı olarak gelmesini sağladı. Başka takımlarda oynarken de vardır ama Bandırmaspor’da oynadığı sıralarda çekilen ve bugüne ışık tutan hemen bütün fotoğraflar arşivinde…

İstanbul basınında yayınlanan ve Mithatpaşa Stadyumu’nda (BJK İnönü Stadı) çekilen bir fotoğrafın altında  “Marmara’nın centilmen takımı henüz forma giremedi”” yazılı fotoğrafı da yine Ahmet abinin zengin arşivinde görüyoruz.

Duygulanmamak mümkün değil..

Onun için  fotoğrafta bulunan ve bugün hayatta olmayan efsane takımın efsane oyuncularını  saygı ile anmak için yazıyorum: ÖZKAN,  ORHAN, B. CENGİZ, AHMET, K. CENGİZ, ERDİL, SONER,  CİHAT, CAVİT, SALİH ve ZÜLFÜ

Çoğu yarım asırlık fotoğraflar tarihi belge sayılır…

Sağolasın Ahmet ağabey…

Sanıyorum herhalde  Bandırmaspor’un kuruluşunun 50. Yılında törenler yapılır.  Ahmet ağabey gibi Bandırmaspor’da oynayan ve Bandırmaspor’a hizmeti geçenleri düzenlenecek kuruluş töreninde görme imkânını buluruz.

Ve Bandırmaspor’un  bugün adeta 50 yıl öncesi Bandırmaspor’un başarılarını tekrarlıyor olması çok sevindirici.

 

03/11/2014 - 09:32
0 Yorum
483 Okunma
Makaleyi Yazdır
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net