Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > EKONOMİ > Et Fiyatlarında Spekülasyon Yaratılıyor!
Et Fiyatlarında Spekülasyon Yaratılıyor!
Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Cemalettin Özden kırmızı et fiyatlarını değerlendirdi. ...
22-07-2014 12:00
EKONOMİ
0 Yorum
2230 Okunma
Haberi Yazdır

 

 

Bandırma Ziraat Odası ve Muhtarlar Derneği tarafından düzenlenen iftar yemeğine katılan  Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Cemalettin Özden kırmızı etti ve Türkiye’deki hayvancılık faaliyetlerini değerlendirdi.

ETİ %60 KARLA SATIYORLAR!

Cemalettin Özden açıklamasında kırmız etin üreticiden düşük fiyatlara alındığını ancak marketlerde ve kasaplarda fiyatların arttığını belitti. Özden  “Nisan ayında karkas et fiyatları 18 lira civarındaydı. Tarım bakanlığı 16 lira sınırı koyarak ithalatı başlattı. 2010 yılından bu yan 5 yıl geçti karkas et kilosu hala 18.5 lira. Kasaplar eti %60 karla satıyor. Ancak besici eleştiriliyor. Haksız bir rekabet var. Yanlış bir uygulama.  2010 yılında bir kilo karkas et ile 32 kilo yem alınırken bu gün 1 kilo karkas et fiyatına 25 kilo yem alınabiliyor. Yemin çuvalı 50 lira oldu. çiftçi 5 yıldır yerinde sayarken kasaplar ve marketler %60 karla et satıyor.” Dedi.

DANA ETİ YERİNE SIĞIR ETİ!

Özden konuşmasında %100 dana etini artık bulunmasının zor olduğunu ve vatandaşa sığır ve inek eti yedirildiğini belirtti.  Özden “Ben şahsen bütün kasaplarda dana eti bulabileceğimizi sanmıyorum. %50 si sığır yada inektir. Daha da ucuza keserler ve karı da %70 lere çıkar. Çünkü aynı fiyattan satarlar. 5 yıl önceki karkas et fiyatlarıyla eşitiz hala. Sorun kasaplarda ve marketlerde.”

KURBAN BAYRAMI RAHAT GEÇECEK!

Cemalettin Özden açıklamasında Türkiye’de et sıkıntısının olmadığını ancak varmış gibi gösterilmeye çalışıldığının da altını çizerek  “Geçen yıl Ramazan ayı başında ithalatçı firmalar , kasaplar federasyonu ve büyük et işleyen firmalar toplantı yaptı ve et olmadığı gündeme getirildi. Ancak biz hesaplamaları yaptık. Yeterli hayvan var. kesinlikle ithalata gerek yok. 12 ay geçti yine ramazanda zam söylentiler yapıldı. Ancak ramazanı rahat bir şekilde geçirdik. Önümüzdeki kurban bayramı da rahat geçecek. Bu spekülasyonlar  kar marjını yükseltmek için.” dedi. 

Etiketler :
Et Fiyatlarında Spekülasyon Yaratılıyor! -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net