Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Erken Tanı Ve Tedavi Otizmde Büyük Önem Taşıyor
Erken Tanı Ve Tedavi Otizmde Büyük Önem Taşıyor
...
03-04-2020 05:00
GÜNDEM
0 Yorum
928 Okunma
Haberi Yazdır

Psikolog Melda Dönmez, Otizm Rahatsızlığını Kabullenme Sürecindeki Aileleri Uyararak, Otizmli çocuklarımızın sevgiye, kabullenilmeye ve özel bir eğitime ihtiyaçları vardır,” dedi.

Psikolog Melda Dönmez, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla gerçekleştirdiğimiz özel röportajda, otizm rahatsızlığı hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Otizm rahatsızlığının belirtileri,  değerlendirilmesi ve sonraki süreçte yapılması gerekenler hakkında dikkat etmesi gerekenleri paylaşan Psikolog Melda Dönmez, ailelere önemli tavsiyelerde bulundu.

Psikolog Melda Dönmez, “Otizm; erken çocukluk döneminde başlayan iletişim ve sosyal etkileşim sorunları, kısıtlı ilgi alanları ve tekrarlayan davranışlarla ortaya çıkan gelişimsel bozukluktur.

Otizmin üç alanda sorunla kendini gösterir. Bu alanlardan ilki sosyal etkiletişim sorunları; ¡kincisi iletişim sorunları, üçüncüsü ise sınırlı/yinelenen ilgi ve davranışlardır.

Otizmin başlıca belirtileri; çocuğun başkaları ile göz teması kuramaması, adı ile seslendiğinde bakmaması, oyuncaklarla oynamaması, söylenenleri duymuyor gibi davranması, parmağı ile bir şey göstermemesi, yaşıtlarına göre konuşmada geri kalması, yaşıtlarının oynadığı oyunlara ilgisiz kalması, eşyaları döndürme, sıraya dizme, rutin değişikliklere aşırı tepki verme otizmin başlıca belirtilerindendir.

Bu belirtiler gözlemlendiğinde çocuğun otizm açısından değerlendirilmesi için mutlaka bir uzmana başvurulması gerekmektedir.

Aileler açısından otizmin kabullenilmesi zor bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak erken teşhis ve tedavi ile otizmli bireylerde son derece başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Otizmi kabullenme sürecinde ailelerin bu konuda bilgilendirilmeleri çok önemlidir. Otizmli çocuklarımızın sevgiye, kabullenilmeye ve özel bir eğitime ihtiyaçları vardır.

Otizmli çocuklarımızın mutlaka iletişim becerilerini arttırmasına ve sosyal becerilerini geliştirmesine destek olmalıyız,” dedi. /Umut Osman Sunci

Etiketler :
Erken Tanı Ve Tedavi Otizmde Büyük Önem Taşıyor -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net