Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Koronavirüse Yakalanırsam Düşüncesiyle Aranıza Mesafe Koyun!
Koronavirüse Yakalanırsam Düşüncesiyle Aranıza Mesafe Koyun!
...
03-04-2020 05:00
GÜNDEM
0 Yorum
67 Okunma
Haberi Yazdır

Dünyada Herkesin Zihninde “Koronavirüs Bana Veya Yakınlarıma Da Bulaşırsa? ”

Sorusunun Olduğunu Belirten, Klinik Psikoloğu Begüm Derici Ülker, Bu Endişelerin Yarattığı Stresli Ruh Halinden Basit Önlemlerle Korunmanın Mümkün Olduğunu Söyledi.

         Dünya Nüfusunun Neredeyse Tamamının Zihninde “Koronavirüse Yakalanırsam? ” “Ya Koronavirüse Yakalandıysam? ”, “ Ya Taşıyıcı Olursam? “, “Ya Taşıyıcı Olduysam? “, “Ya Birine Zarar Verirsem? “, “Ya Tedbirlerim Yetersizse?” Gibi Kaygıya Sebep Olan Düşünceler Olduğunu Belirten, Uzman Klinik Psikolog Begüm Derici Ülker, “Belirsizlik Çoğu Zaman Kaygı Vericidir. Netlik İsteriz, Bilmek İsteriz. Bunun İçin Zaman, Para Ve Enerji Harcarız. Aslında Bu Çaba Zaman Zaman Sonuç Verir. Teknoloji Sayesinde Merak Ettiğimizi Anında İnternete Sorarak Öğrenmek, Kim Nerede, En Son Ne Zaman Çevrimiçi Olmuş Gibi. Hayatın En Temel Gerçeklerinden Olan Belirsizliği Bertaraf Etmek İçin Var Gücümüzle Çalışırız. Şimdi Tüm İnsanlık Olarak Minicik Bir Virüsün Oluşturduğu Belirsizlikle Mücadele Veriyoruz. Ancak Mücadelenin İşlevsel Olan Kısmı Bilimsel Araştırmalar Ve Tıbbi Müdahaleler İken İşlevsiz Olan Kısmı İse Zihnimizin İçinde Olandır. Düşüncelerimi Fark Edersem Bana Gönderdiği Mesajı Duyabilirim. Mesela “Ya Koronavirüs Bana Bulaşırsa? ” Yerine “Az Evvel Aklımdan Ya Koronavirüs Bana Bulaşırsa Düşüncesinin Geçtiğini Fark Ettim Kalıbını Kullanarak Düşünceyle Aramıza Mesafe Koyabiliriz. Zihnim Beni Uyarıyor Çünkü Beni Korumak İstiyor. Madem Öyle, Şimdi Sıra Korunmak İçin Gerekli Olan Tedbirleri Alıp Almadığımı Gözden Geçirmekte. Bu Adımı Gerçekleştirdikten Sonra Önümde İki Seçenek Vardır. Birincisi Her Şeyi Yapmış Olmak, Eğer Yaptıysam Artık Güvenle Arkama Yaslanabilirim. İkincisi İse Henüz Yapmadığım Maddeler Olduğunu Fark Etmek, O Zaman Önce Onları Tamamlayıp Sonra Rahatça Arkama Yaslanabilirim.” Dedi.
Zihnin Gün İçinde Defalarca Uyardığını Ve Her Defasında Bu Uyarıları Fark Edip Bu Basamakların Tekrarlanabileceğini Belirten Ülker, “Tüm Bunları Kaygımı Yönetmek, Süreci Daha Rahat Bir Şekilde Geçirmek İçin Yaparken, Bir Taraftan Da Kendimi Tanıma Fırsatı Bulabilirim. Peki, Bu Nasıl Mümkün Olacak?  Şöyle Ki, Zihnimiz Bir Konuda Endişe Ediyorsa, İşte Orada Bizim İçin Değerli Olan Bir Şeyler Var Demektir. Mesela, Sağlık, Güvenlik, Sevdiklerimin Sağlığı Değerlerimin İçerisinde Ön Sıralarda Yer Alabilir. Benim İçin Neyin Veya Nelerin Değerli Olduğunu Keşfetmeye Başladığımda Hayatımı Değerlerim Doğrultusunda Kurma Fırsatı Ortaya Çıkar. Bu Günler Bitecek, Ne Zaman Ve Nasıl Bilmiyoruz. Ancak Şüphesiz Ki Bu Süreç Bizleri Dönüştürüyor, Dönüştürmeye De Devam Edecek. Ya Kaygılarımızdan Ve Korkularımızdan Kaçarak Devam Edeceğiz Ya Da Onları Neyi Önemsediğimize Dair Birer Rehber Olarak Görüp, Kendimizin Peşine Düşeceğiz” Diye Konuştu.

Etiketler :
Koronavirüse Yakalanırsam Düşüncesiyle Aranıza Mesafe Koyun! -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net