Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Bandırma Demokrasi Platformu Hayata Geçirildi
Bandırma Demokrasi Platformu Hayata Geçirildi
...
08-02-2020 05:00
GÜNDEM
0 Yorum
318 Okunma
Haberi Yazdır

Çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşu ve Siyasi Partinin desteğiyle faaliyete geçirilen Bandırma Demokrasi Platformu, düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı.

Uzun zamandır sözü edilen, Bandırma Demokrasi Platformu sonunda faaliyete geçiyor. Dernek, sendika ve bazı siyasi partilerin bir araya gelmesiyle birlikte çok sayıda destekçisi bulunan Bandırma Demokrasi platformunun, Bandırma’ya nasıl bir soluk kazandıracağı şimdiden merak konusu oldu.

Gerçekleştirilen basın toplantısında; Güney Marmara Doğal ve Kültürel Çevreyi Koruma Derneği Bandıma Şubesi Başkanı ve Bandırma Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Gültekin Mutlu tarafından platform ile ilgili bilgilendirmelere yer verilen bir basın açıklaması okundu.

Basın açıklaması şu şekilde; 

Bandırma’da örgütlü bulunan dernek, sendika ve siyasi partilerin yer aldığı demokratik bir oluşumdur. Platformun çalışmalarını bileşenlerinden oluşan demokratik yolla seçilen bir sözcü ve üç üyeden oluşan yürütme organı yürütür. Platform sözcüsü ve yürütmesi bir/iki yıllığına seçilir.

Demokrasi platformu sözcüsü bileşenlerinden birinin isteği üzerine platformu gündemli olarak toplantıya çağırır. Çalışmalarda öz denetim ilkesi benimsenmekle beraber, gönüllülük esastır. Her kurum bir oy hakkına sahiptir.  Toplantıya kurum adına bir kişinin katılması esastır. Çalışmalar sırasında yapılacak harcamalara eşit katkı sağlanır.

Bandırma Demokrasi Platformu: Ülkemizde tam demokrasinin egemen olması için çalışır. Ülkenin ve ulusun bağımsızlığını temel nokta sayar. Yurtta ve dünyada barış ilkesine sıkı sıkıya bağlı kalır. Düşünce özgürlüğünü bağsız koşulsuz savunur. Düşünce özgürlüğünü engelleyen her türlü yasaklara karşı çıkar ve bunlarla mücadele eder. Demokrasinin temel koşulu olan Anayasada ifadesini bulan cumhuriyetin vazgeçilmez ilkelerinden biri olan laiklik ilkesini ve laik eğitimi ödünsüz savunur. Yasaların bütün yurttaşlara eşit uygulanmasını ister. Bütün ayrıcalıklara karşı çıkar. Hukukun üstünlüğünü ve bağımsızlığını savunur. Emeğin hakkının korunmasını esas alır. Özelleştirmelere karşı çıkar. Ekolojik dengenin korunması, sürdürülebilir doğal bir yaşam ve kent yaşamı için çalışır. Çevrenin ve doğanın korunması için gerekli her türlü önlemin alınmasına yardımcı olur. Toplumda egemen olan şiddeti ve çocuk istismarını reddeder. Cinsiyet ayrımına ve kadına yönelik şiddete karşı çıkar. Bandırma’nın gelişmesine yönelik planlama, uygulama ve denetim konularına katılmayı görev sayar.

Bandırma Demokrasi Platformu yukarıda kısaca belirtilen ilkeler doğrultusunda bir araya gelmiş dernek, sendika ve siyasi partilerin de içinde bulunduğu demokratik bir yapıdır. Demokrasiye inanmış ve gönül vermiş tüm kurumlar bu platform içinde yer alabilirler.

Tam bağımsız, demokratik bir ülke ve toplum için birlikte el ele kol kolayız.

Alfabetik Sıraya Göre Bandırma Demokrasi Platformu Katılan Kurumlar;

Alevi Derneği/ Atatürkçü Düşünce Derneği/ Bandırma Gazeteciler Cemiyeti/ Bandırma Aktif Medya Çalışanları Derneği//   Bandırma Muhtarlar Derneği/ Bizim Çocuklar Sanat Kültür ve Doğa Derneği/  Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği/ Cumhuriyet Halk Partisi Bandırma İlçe Örgütü/ Eğitim Sen Bandırma Temsilciliği/ Emeğin Partisi Bandırma İlçe Örgütü/ Emekli Sen Bandırma Şubesi/ Genel İş Bandırma Şubesi/ Güney Marmara Doğal ve Kültürel Çevreyi Koruma Derneği Bandırma Şubesi/ Halkların Demokratik Partisi Bandırma İlçe Örgütü/ Kadın Dayanışma Derneği/ Sinema Amatörleri Derneği/ Sol Parti Bandırma İlçe Örgütü/ Tarım İşçileri Sendikası Bandırma Şubesi/ Tüketicileri Koruma Derneği Bandırma Temsilciliği

/Ahmet Türkmen-Umut Osman Sunci

Etiketler :
Bandırma Demokrasi Platformu Hayata Geçirildi -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net