Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > SPOR > CHP’de İlçe Başkani Dr. Selim Panç
CHP’de İlçe Başkani Dr. Selim Panç
...
27-01-2020 05:00
SPOR
0 Yorum
813 Okunma
Haberi Yazdır

CHP Bandırma 37. Olağan Kongresi’nde, İlçe Başkanlığına Dr. Selim Panç seçildi.

CHP Bandırma 37. Olağan kongresi, Grand Asya Otel’de yapıldı. Kongreye, CHP Balıkesir Milletvekilleri Ahmet Akın, Fikret Şahin, CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, eski dönem milletvekilleri, İlçe Belediye Başkanları, CHP İlçe Başkanları, İYİ Parti İlçe Başkanları ile çok sayıda parti üyesi katıldı.

Divan Başkanlığını Sedat Pekel, katip üyeliklerini Ozan Onur ve Neşe Erdem’in yaptığı CHP Bandırma 37. Olagan kongresi saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. CHP Bandırma İlçe Başkanı Hüseyin Bahar’ın açılış konuşmasının ardından, CHP Balıkesir milletvekilleri, CHP Balıkesir eski ve önceki dönem milletvekilleri, Bandırma önceki dönem Belediye Başkanı Dursun Mirza, İl Başkan adayları ve Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun birer konuşma gerçekleştirdi. Genel kurulda son konuşmaları kura çekimi sırasıyla İlçe Başkan Adayları Gökhan Yankol, Hüseyin Bahar ve Dr. Selim Panç yaptı. Konuşmalar devam ederken çok sayıda delege sandığa giderek CHP Bandırma İlçe Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyelerini seçmek için oy kullandı. Sandıkların açılmasıyla başlayan oy sayımı sonucunda Dr. Selim Panç CHP Bandırma İlçe Örgütü Başkanlığına seçildi.

Tosun “Bizler birleştirici olmalıyız, ayrıştırıcı olmamalıyız”

Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, yaptığı konuşmada birlik ve beraberlikten bahsederek,” Bizler birleştirici olmalıyız, ayrıştırıcı olmamalıyız. Bizim de tabiî ki bazı yanlışlarımız olabilir ama bunu bizlere söylemeniz lazım. Bizleri uyarmanız lazım. Bizlere yol göstermeniz lazım. Ben bu süreçte şunu anladım ki; belediye başkanlığı ile ilçe başkanlığı ayrı ayrı kulvarda olmalı, yani belediye başkanı ilçe başkanının işine karışmamalı, taraf olmamalı. Biz 31 Mart seçimlerine Hüseyin Bahar ilçe başkanlığında girerek tarihi farkla belediye başkanlığını kazanmış olduk. Tabi ki biz bu başarıyı parti olarak tek başımıza kazanmadık. İttifak ortağımız İYİ partinin de çok büyük katkısı var. Son bir haftada bazı durumlar oldu ve Hüseyin Bahar’a olan desteğimizi çektik. Dediğim gibi, bundan böyle parti içi organlara asla karışmayacağım. Herkes kendi işi ile ilgilenecek”.

Mirza “Süreç içinde kucaklama sağlanamadı”

“Belediye seçimlerinden bu yana süreç çok iyi yönetilmedi,” diyen Bandırma önceki dönem Belediye Başkanı Dursun Mirza, çeşitli eleştirilerde bulundu. Mirza,” Biz bu partiye belediye başkanı ya da ilçe başkanı olalım diye üye olmadık ama yaşadığımız süreç bizi ilçe başkanı da, belediye başkan yardımcısı da, belediye başkanı da yaptı. Burada herkes çıkıp birlik beraberlikten söz ediyor ama süreç içinde kucaklama sağlanamadı. Birliğe beraberliğe dinamit koyanlar da birlik ve beraberlik istiyorlar. Zaman geçti Hüseyin Bahar, bir anda tukaka oldu ve çekilmesi istendi. Şimdi diyorum ki ben de, bu Hüseyin Bahar arkadaşımızın bir suçu var mı? Ortada bir haksızlık, bir yargısız infaz varsa buna da karşı çıkmak zorundayım. Selim Panç’a soruyorum. İlçe Başkanı olursa milletvekili seçiminde istifa edip aday olacak mı?” dedi.

 Yankol “Parti Geçmişimle Gurur Duyan En Genç Başkan Adayıyım.”

Adaylardan ilk konuşan Gökhan Yankol oldu. Yankol konuşmasında şu ifadelere yer verdi.” Gençlik kollarından başlayarak partimize ve şehrimize bir çok farklı görevde bulunup hizmet verdim. Şimdi de ilçe başkan adayı bir kardeşiniz olarak bugün karşınızdayım. Kısacası siyasi yaşamım boyunca bu basamakları işaret edilen kişi olarak değil mücadele ederek çıktım. Her zaman partimizin emekçisi oldum.Tırnaklarımla mücadele ederek geldiğim bu noktada parti geçmişimle gurur duyan en genç başkan adayınızım. Demek ki Cumhuriyet Halk Partisi kendi başkanlarını da yetiştiriyor.

Halk bizden ne bekliyor ?

Aslında kongremizde yalnızca ilçe başkanı ve yöneticilerini seçmiyoruz. Halkın beklentilerine cevap verecek ve partimizi iktidara taşıyacak kadroları belirliyoruz.

31 Mart Yerel Seçimleriyle birlikte,  halkımız bize iktidar yolunu açtı. Artık İnsanlar bizleri bir umut olarak görüyorlar. Bizler de sokağın beklentilerine karşılık vermek zorundayız. Çünkü biz bu vatana borçluyuz.  Bunun için iktidara giden yol ilçe örgütlerinden ve yerel yönetimlerden geçer.

Şimdi üyelerin de yöneticiler kadar söz hakkına sahip olduğu, ortak tavırla, ortak fikirle partimizi iktidara taşıma zamandır. Bunu oluşturmanın da en önemli yolu, üyelerin görev alacağı komisyonları kurarak yönetime doğrudan katılmasını sağlamaktır.  Biz Bandırma’da bunu yapabilecek güce, inanca, kararlılığa ve en önemlisi sizlere sahibiz. Partimizin iktidar koşusunda üyelerimizle kol kola bu koşuyu tamamlayacak bir yönetimi oluşturmaya da talibiz!

Kadın Kolları ve Gençlik Kollarıyla ortak koordine edilecek, kadın ve genç dağılımın eşit şekilde sağlanacağı komisyonlar kuracağız. Komisyonlarda “yönetici olmayan” üyelerimizin, doğrudan çalışacağı ve karar sahibi olacağı yeni bir dönemi birlikte başlatacağız.

Bu komisyonlar her meslekten ve her kesimden üyeleri kucaklayacak. Bütün üyelerimizin katılımına açık olacak. Alınan kararlar ilçe yönetimi yani bizler tarafından uygulanacak. Bu yöntemle de Bandırma’nın bütün sorunlarına ortak akılla çözüm üreteceğiz.  En kısa surede Edincik ve Aksakal mahallelerimizde kapatılan belde örgütlerinin yerine temsilciliklerimizi açacağız. 55bin oy aldığımız şehirde 3 bin üye bize yakışmıyor. Üye sayımızı arttırıp partimize gönül veren vatandaşlarımızın politikalarımızda söz sahibi olmalarını sağlayacağız. Örgütün her makamında yapılacak seçimlerde önseçimi ve üyelerimiz arasında fırsat eşitliğini kırmızı çizgimiz olarak savunacağız.

Saydamlık, hesap verebilirlik anlayışı ile çalışmaya kararlıyım.

Kongre yarışındaki farklılıkların tümünü arkamızda bırakarak büyük görev ve sorumluluğumuzun bilincinde olarak her birimizin yapabileceği en büyük katkıyı ortaya koyacağı bir dönem için adayım.

Örgütümde memleket yanarken küçük hesaplar peşinde koşanların yerine alın terini mücadeleyi ve liyakati ön plana çıkarmak için adayım.

lafla değil Sahici ve samimi, işle var olmak için adayım. Hep birlikte inanarak kurduğumuz cümlelerin alın terimizle emeğimizle gereğini yerine getirerek sokak sokak, ev ev dertlere derman olmak için adayım.

Çocuklarımız için, geleceğimiz için adayım.

Bahar, “Gündem, üst akıl tarafından düğmeye basılarak aleyhime çalışmalar yapıldı.”

Başkan Adayı Hüseyin Bahar, yaptığı konuşmada şunları söyledi.”Bizler göreve geldiğimiz günden bugüne sadece hamasi söylemlerden ileri gitmeyen haklı olmak halktan olmak söylemlerini ağzımızdan çıkan birer cümle olarak bırakmadık, hep onlarla olduk çünkü biliyoruz ki iktidarın yolu insanımızı dinlemek onunla olmak, onunla aynı şeyleri yaşamaktan geçer.

Bizler, umudumuz genel başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun liderliğinde tüm Türkiye’yi kucaklamak demokrasinin Laikliğin ve insan haklarının egemen olduğu bir Türkiye yaratmak hedefini destekleyen tüm siyasi partiler tüm sivil toplum kuruluşları ile yapılan bu onurlu birlikteliğe saygı duyuyor inanıyor ve sonuna kadar destekliyorum bu duygu ve düşüncelerle genel başkanımıza ve davamıza inanıyor ve evlatlarımızın geleceği için üzerime düşen ne varsa sonuna kadar yapacağımın bilinmesini istiyorum.

Son dönemde hakkımda yapılan Karalama ve iftira kampanyası ile ilgili olarak komployu başlatanların bu kongre salonunda hakkımda yapabilecekleri tek suçlama, sade bir üye olarak görev yaptığım siyasi konjonktürde mevcut siyasi gelişmelerle ilgili yaptığım paylaşımlar ise sizden bu anlamda özür diliyorum.

Bu gelişmelerden hareketle gündem üst akıl tarafından düğmeye basılarak parti içi yarışın yapılacağı kongre öncesinde uzun yıllar önce yapmış olduğum sosyal medya paylaşımlarının kamuoyuna sanki bir suç teşkil ediyor muşçasına servis etmeleri ile belirlendi. Söz konusu paylaşımlar bu siyaset cambazları tarafından yeterince uzun ve bir o kadar da abartılarak yapıldı ki Cumhuriyet halk partililere bunlar sanki bugünkü paylaşımlarımmış ve düşüncelerimmiş gibi lanse edildi ve bu yalan sürekli tekrarlandı.

2013 yılında Cumhuriyet Halk Partisi ne üye olup 2017 yılında ilçe eğitim Sekreterliği’ne ve sonrasında 2019 yılında ilçe başkanlığına uzanan yolculuğumda ben Hüseyin bahar olarak görevini yaptığım süre içerisinde partimin tüzüğüne aykırı bir tutum ve düşünce asla sergilemedim partinin bir neferi olarak durmadan çalıştım ve parti disiplinine bağlı kaldım. Cumhuriyet halk partisinin yerelde ve genelde iktidar olması için mücadelemi sonuna kadar verdim ve vermeye devam edeceğim kongre sonucu ne olursa olsun partimin hizmetkârı olarak kalacağım.

Aylardır gece gündüz demeden kapı kapı dolaşıp da yorulmayan bizler son bir haftadır verdiğimiz emeğin mücadelenin görülmemesinden kırgınız bize gönül veren delegelerimizin iradesine müdahale edilmek istendiği için kırgınız belediye seçimlerinde gecesini gündüzüne katıp maddi manevi her türlü desteği veren arkadaşlarıma seçime günler kala sergiledikleri bu tavırlardan dolayı kırgınız.

Öte yandan tek Adaylı gittiğimiz kongremize bir haftadan az bir zaman kala partimizin Büyükşehir ve belediye meclis üyesi Sayın Selim PANÇilçe başkanlığı adaylık açıklamasını yaptı. Elbette demokratik bir sistem de herkes istediği yere istediği zaman aday olabilir fakat Bandırma halkının ve Bandırma ilçe örgütünün oyları ile seçilmiş olan Sayın Panç Bandırmalara öncelikli sorumluluğunu yerine getirmek gibi tarihi bir görev vardır. Büyükşehir belediyesi meclis üyeliği ve Bandırma meclis üyeliği en az ilçe Başkanlığı kadar kutsal bir görevdir.

Ben ve arkadaşlarım buradan bunun sözünü veriyoruz unutulmamalıdır ki bizler fikri hür vicdanını hür kongre delegelerimizin önümüzdeki dönemde iktidar olacak partimizi ortak akılla yönetmek hedefiyle yola çıkan bizlere destekleri tam olacaktır,

Kırgınlığımız asla Cumhuriyet halk partililere değildir bizler onlarla beraber sevgiyle daha güzel bir Bandırma inşa etmek için yolumuza devam edeceğiz bu kongreyi kazandığımız da 1 dakikamızı bile boşa geçirmeden çalışmaya ve halkımızla bir olmaya devam edeceğiz şimdi sorumluluğumuzun daha da çok farkındayız.

Kırgınlığımız bize bu açıklama yapma fırsatı bile tanımayıp yaklaşan kongre süreci öncesinde ceplerinde saklı ajandalarını ortaya çıkaranlaradır. Kırgınlığımız diğer siyasi parti ilçe başkanlarının bizleri arayıp yapılan haksızlıkları ve hukuksuzluklara eleştirdiklerini bildiren telefon görüşmelerinin yine aynı siyaset cambazları tarafından bahse konu partilerle birlikte hareket ediyor Muşum gibi kamuoyuna yansıtılmasıdır

Bizler asla, ayrıştırıcı değil tam tersine birleştirici olacağız kırıcı değil yapıcı olacağız ötekileştiren değil herkese sevgiyle kucaklayan olacağız Cumhuriyet Halk Partisi bandırma örgütünü yeniden mutlu huzurlu insanların yüzünün güldüğü Örnek bir ilçe örgütü haline getirip bizimle beraber aynı duyguları taşıyan herkes ile yolumuza devam edeceğiz.”

Panç, “Bizler, Birleşerek, Çoğalarak İktidara Geleceğiz.”

Son konuşmayı İlçe Başkan adayı Selim Panç yaptı. Panç konuşmasında şu cümlelere yer verdi.”Cumhuriyet Halk Partisinin iktidar yürüyüşüne güzel Bandırmamızdan birlik beraberlik içinde binlerce yürek olarak katılmalıyız. Yurt genelinde şimdi oluşturulacak yönetimler, partimizi iktidara taşıyacak kadrolar olacaktır.

İktidara ayrışarak, bölünerek, küçülerek gidemeyiz. Bizler birleşerek, çoğalarak iktidara yürüyeceğiz.

Ben seçilerek geldiğim meclis üyeliklerinden durduk yere istifa etmedim. Partimizin kültürel birikimine ve ideolojisine ters düşen bazı tespitlerimiz neticesinde bu kararı vermek zorunda kaldım. Bu tür olayları fırsat bilerek partimize zarar vermek onu yıpratmak isteyenlere engel olmak için aday oldum.

Siyasi yaşamımda üstlendiğim tüm görevleri, büyük bir ciddiyet ve özveri ile partimin değerlerini içselleştirerek yerine getirmeye çalıştım. Bugüne kadar üstlendiğim tüm görevleri kutsal bildim. Elimi taşın altına koymaktan hiç çekinmedim. Gerektiğinde gövdemi de taşın altına koymaktan asla kaçmam.

Hizmet için yarıştım. Yarış bitince partimi düşünerek kucaklaşma ve dayanışma içerisinde görev bilinciyle hareket ettim. Belediye meclis üyeliğim, büyükşehir belediye meclis üyeliğimden istifa ederken içim rahattı. Çünkü çok değerli partili arkadaşlarım benim yaptığım görevleri en az benim kadar iyi yapacaklardır. Kendimi büyük bir ailenin, büyük bir ekibin üyesi olarak görüyorum. İlçe başkanlığı görevini bana öneren, bu göreve teveccüh gösteren büyük ailem dediğim Cumhuriyet Halk Partisi üyeleri sağ olun, var olun. Ben ve ekip arkadaşlarım çok çalışarak sizleri asla mahcup etmeyeceğiz. Ve hep birlikte Cumhuriyet Halk Partisini iktidara taşıyacağız.

Hayatımın tüm süreçlerinde tercihimi her zaman sevgiden, barıştan, kardeşlikten yana kullandım. Partili dostlarımın kalplerini kazanmak ve sonrasında da bu büyük aileme yeni üyeler, yeni ekip arkadaşları kazandırmak istiyorum.

Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu Hak, Hukuk, Adalet yürüyüşüyle adaletsizlere dikkat çekerek insanlığa örnek olmuştur.  Sayın Genel başkanıma buradan selam ve saygılarımı iletiyorum.

Seçilmiş olduğum Belediye Meclis Üyeliklerinden istifa edip, tarihi bir görev ve sorumluk üstlenerek, Cumhuriyet Halk Partisi Bandırma İlçe Başkanlığı görevine talip oldum.

Ben ve ekip arkadaşlarımız İlçeye seçildiğimizde neler yapacağız:

1-Üye sayımızı arttıracağız

2-Derhal 31 Aralık 2020 de seçim olacakmış gibi planlı programlı çalışmalara başlayacağız.

3-Her alanda örgütleneceğiz. Her mahallede, her caddede, her fabrikada, sitelerde temsilcilerimiz olacak. Bu temsilcilerle de her ay toplanacağız.

4-Partimizin oylarını arttırmak için zayıf olduğumuz Kepsut, Dursunbey gibi ilçelerle kardeş örgütler  oluşturacağız. Bu da yetmez milletvekili çıkaramadığımız Diyarbakır gibi bir ilimizle de kardeş örgüt olacağız

5-İlçe örgütümüze araç kazandıracağız

6-Üyelerimize parti kültürünü anlatan eğitimler vereceğiz.

Ak parti 2023 hedefi üzerinden söylemler geliştirmektedir. Oysaki 2023 cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yıl dönümüdür aynı zaman da Cumhuriyet halk partisinin de kuruluşunun 100. yıl dönümüdür. Bundan dolayı da 2023 tarihinde İktidar en çok Cumhuriyet Halk Partimize yakışacaktır. Bunu da hep birlikte başaracağız. Başaracağız değil mi? Cumhuriyet Halk Partisi Bandırma İlçe Başkanlığı adayı olmaktan onur duyuyorum. El ele, omuz omuza, gönül gönüle, iktidara birlikte yürümeye var mısınız?” dedi. Üç adayla yapılan kongrede Başkanlığı 219 oyla Selim Panç kazandı.

355 delege oy  kullandı. Kullanılan oylar sonrası yapılan sayım sonuçlarına göre sarı liste ile seçimlere giren Selim Panç,219 oy alarak  CHP Bandırma İlçe Teşkilatı'nın yeni başkanı seçildi, rakipleri Hüseyin Bahar 120 oy, Gökhan Yankol ise 11 oy aldı. Kullanılan 5 oy ise geçersiz sayıldı.

Sonuçların açıklanmasının ardından CHP İlçe Başkanı Selim Panç  delegelere  teşekkür konuşması yaptı.

/Umut Osman Sunci - Ahmet Türkmen

Etiketler :
CHP’de İlçe Başkani Dr. Selim Panç -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net