Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > ALTINEL’E BERAAT
ALTINEL’E BERAAT
...
27-01-2020 05:00
GÜNDEM
0 Yorum
122 Okunma
Haberi Yazdır

21 Şubat 2019’da Fransa’da gerçekleştirilen bir konferans sonrası pasaport sorununu çözmek için geldiği Balıkesir’de tutuklanan ve 81 gün tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen  Lyon-1 Üniversitesi öğretim üyesi  Doç Dr. Ahmet Tuna Altınel son duruşmada beraat etti.

12 Nisan’da Türkiye’ye girişte pasaportuna el konan, 11 Mayıs’ta pasaportundaki tahdidi kaldırmak için geldiği Balıkesir’de gözaltına alınan ve Kepsut Cezaevi’ne konan Altınel,  81 gün süren tutukluluğun ardından 30 Temmuz’da Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmişti. Tahliyesine karşın pasaportunu alamayan ve işine dönemeyen Altınel bugün üçüncü kez hakim karşısına çıktı.

Altınel’e Büyük Destek

Duruşma öncesi CHP Balıkesir il ve ilçe örgütleri, Emeğin Partisi, Yeşil Sol Parti, Amerikan Matematik Derneği, Sembolik Matematik Derneği, Avrupa Matematik Derneği, Londra Matematik Derneği, Lyon Üniversitesi Matematik Bölümü, Sarbonne Üniversitesi Matematik Bölümü, Fransa İnsan Hakları Ligi, Galatasaraylılar Ortak Akıl Derneği, Britanya Alevi Federasyonu, Birarada Derneği, KODA,ÜNİVDER, Kampüssüzler, KHK’lılar Platformu,  İzmir Dayanışma Derneği, Karaburun Bilim Kongresi, İHD üyeleri, hocaları ve öğrencileri Adliye önünde Tuna Altınel’e destek verip, beraatını istedi.

Düşünce Ve İfade Özgürlüğü İstedi

Destek amacıyla Adliye’ye  gelenlerin bir kısmının yer olmadığı gerekçesiyle mahkeme salonuna alınmadığı duruşmada son savunması için söz alan Tuna Altınel, suçlamaya konu olan etkinlikteki 15 saniyelik ses kaydını mahkemeye dinletti. Aslen Susurluklu olan, Galatasaray Lisesi mezunu Altınel, ” Benim terör örgütü propagandası ile suçlanmam, yurt dışındaki derneğin düzenlediği geceye ilişkin yayınladığı Türkçe çağrı metnini paylaşmamdandır. Bu çağrının propaganda ile bir ilgisi yoktur. Barış akademisyenleri davasında beraat ettim. Bu çelişkinin giderilmesini istiyorum. İçinde bulunduğumuz durum düşünce ve ifade özgürlüğüne ağır bir darbedir. Bu davada vereceğiniz karar düşünce ve ifade özgürlüğü bakımından çok önemlidir. Beraatımı  istiyorum” dedi.

“Sadece Çeviri Yaptı”

Altınel’in çağrı metnini paylaştığı için suçlandığını belirten Av. Meriç Eyüboğlu  ” Tuna Altınel orada sadece çeviri yapmıştır. Derneğin yaptığı çağrıyı paylaşmıştır. İfade özgürlüğü çerçevesinde bakılmalıdır. Müvekkilin yer aldığı dernek gecesinden çok daha önce bölgedeki hak ihlallerine dair uluslararası hak örgütlerinin yayınladığı raporlar vardır. O dönem bölgedeki hak ihlallerine ilişkin ‘Bu suça ortak olmayacağız’ metni hakkında AYM ifade özgürlüğü kararı vermiştir.” diye konuştu.

Vekalet Ücretini Devlet Ödeyecek!

Mahkeme heyeti sanığın mahkumiyetine yeterli görülebilecek şüpheden uzak ve kesin delillere ulaşılamadığını belirterek, oy birliği ile beraatına  karar verdi. Tuna Altınel’in 6 bin 810 TL. tutan  vekalet ücretinin de hazineden alınarak sanığa verilmesi kararlaştırıldı.  (Balikesir24saat.Com)

Etiketler :
ALTINEL’E BERAAT -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net