Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > OSB Genişliyor, Balıkesir Gelişiyor
OSB Genişliyor, Balıkesir Gelişiyor
...
25-01-2020 05:00
GÜNDEM
0 Yorum
201 Okunma
Haberi Yazdır

Balıkesir Organize Sanayi Müdürü Mesut Eray, Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nı ziyaret etti. Eray, Balıkesir OSB’de gelişen yatırım olanakları, sanayi işletmeleri hakkındaki gelişmeler, OSB’ye eklenecek olan yeni etaplar, kurulacak olan yeni Gümrük ve OSB’nin gelişen lojistik imkanları ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) hizmet binasında gerçekleşen bilgilendirme toplantısında Balıkesir’de istihdamı arttırmak ve Balıkesir’e yapılacak olan yeni yatırımlar ile Balıkesir ekonomisine katkı sunmak istediklerini belirten Balıkesir Organize Sanayi Müdürü (BALOSB) Mesut Eray, yapmış olduğu sunumda OSB’nin yıllar içindeki gelişimi, Balıkesir hakkındaki sayısal veriler ile son dönemde Balıkesir’e yatırım yapmış olan firmalara değindi.

OSB’de artık yeterli yatırım alanı olmadığını ve son yıllarda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının verilerine göre Balıkesir’in 81 il içerisinde en fazla yatırım yapılan illerin içerisinde olduğundan bahseden Eray, 776 hektarlık 3 etaplık büyümenin ilk etabına başlayacaklarının müjdesini verdi.

776 Hektarlık Yeni Alan İle 35 Bin Kişi İstihdam Edilecek

Mevcut OSB’nin faaliyetlerini yürütürken 100’de 150’lik bir büyümenin planlanmasını yaptıklarını belirten Eray, “Biz büyümekten ziyade mevcut 570 hektarlık OSB’mize ek 776 hektarlık bir büyüme ile resmen yeni bir OSB daha eklemiş gibi olacağız. 1994 ve 2017 yılları arasında yapılan tahsislerle yerimiz kalmamıştı. Yeni etaplarımız ile 8-10 yıl içerisinde kamulaştırmasını yapar, alt yapısını hazırlar, sanayicimize tahsis eder ve fabrikaların da bitirilmesini sağlarız gibi iddialı bir söylemimiz var. Yeni etaplarla birlikte 35 bin kişinin burada istihdam ediliyor olmasını hayal ediyoruz” diye konuştu.

“Gümrük, Balıkesir İçin Patlama Noktası Olacak”

Balıkesir’in rüzgar enerjisindeki önemi, açılan Teknokent, bor karbür tesisinin kurulacak olması ve gelişen lojistik imkanlar ile gözde bir şehir haline geldiğini kaydeden Eray, “Kurulacak olan yeni Gümrüğün Balıkesir için mihenk taşlarından biri olacak” dedi.

Eray, açıklamasına şöyle devam etti: “Gümrük OSB’mizin içerisinde yer alacak. Ticaret Bakanlığı yetkilileri geldiler. Onlara arazilerimizi gösterdik. Sanayicimiz şu anda gümrük hizmetini çevre illerden kullanabiliyor. Gümrük kurulduğunda artık işler daha da rahatlayacak. Bu sadece OSB için bir yatırım değil. Balıkesir ve ilçelerinin kullanabileceği bir alan olacak. Oda ve borsalarımız ile birlikte ortak bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Gerekli mimari planları çalışıyoruz. 2020 yılında gümrüğümüzün açılmasını bekliyoruz. Bizim için Gümrüğün açılması Balıkesir için patlama noktalarından biri olacak.”

10 Bin Metreküplük Arıtma Tesisi

OSB’de şu anda enerji hatlarının 2021 yılında tamamının yer altında olacağını bildiren Eray, 2 yıldır uğraşılan 10 bin metreküplük su arıtma tesisi projesini bakanlığa teslim ettiklerini söyledi.

Burada en önemli konunun arıtmadan kaynaklanan çamuru yakma tesisi kurulması olduğuna değinen Eray, ileride böyle bir tesis kurmak istediklerini belirtti.

OSB’nin yıllık 450 bin liralık elektrik giderinin GMKA destekli güneş enerjisi projesi ile güneş panelleri ile çözdüklerini kaydeden Bölge Müdürü Mesut Eray, “OSB’nin genişlemesi için açılacak ilk etabı kendi bütçeniz ile yapıyoruz. Altyapı çalışması için bütçe çalışmaları yapıyoruz.  OSB’ye açılacak yeni yollar, sosyal alanlar, restoranlar, park alanları, helikopter pisti ve Meslek Liseleri gibi birçok alanın hizmete girmesiyle birlikte 24 saat yaşayan bir OSB olacak. Marangozlar sitesinin inşası sürüyor. 247 işyeri ile 2021 yılında açılmasını bekliyoruz. Marangozlar sitesinin açılması ile birlikte kent de rahat bir nefes alacak.

Eğitim Merkezinin Açılışına Bakan Varank Davet Edilecek

Güney Marmara Kalkınma Ajansından alınan güdümlü proje desteği ile kurulan Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi ile birlikte yanındaki Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini Nisan ayı gibi açmak istiyoruz. Eğitim merkezinin içerisinde bazı düzenlemeler yapıldı. İhaleyi alan firmadan malzemeleri bekliyoruz.  Pansiyon ve yurt binası da akabinde açılacak.  Mesleki ve Eğitim Merkezinin açılışına Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank davet edilecek” diye konuştu. Mahmut ACARÖZ

a

Etiketler :
OSB Genişliyor - Balıkesir Gelişiyor -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net