Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > KÜLTÜR SANAT > TANAP Kazıları Tarihe Işık Tuttu
TANAP Kazıları Tarihe Işık Tuttu
...
17-01-2020 05:00
KÜLTÜR SANAT
0 Yorum
1987 Okunma
Haberi Yazdır

Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) dolayısıyla yapılan kazılarda ortaya çıkan çok sayıda tarihi eser Bandırma Arkeoloji Müzesi’nde Görücüye Çıktı.

Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin Türkiye kazıları ayağında ortaya çıkan Roma ve Bizans dönemine ait 247 tarihi eser, Bandırma Arkeoloji Müzesi'nde gerçekleştirilen açılış programıyla sergilenmeye başlandı. Programa, Bandırma Kaymakam Vekili ve Erdek Kaymakamı Ekrem Çalık, Manyas Kaymakamı Muhammed Kaya, Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Abdullah Poyrazlı, TANAP Genel Müdürü Saltuk Düzyol, Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü Kazılar Şube Müdürü Köksal Özköklü, Bandırma Arkeoloji Müzesi Müdürü İlhame Öztürk, çok sayıda kurum müdürü ve davetli katıldı.

Açılıştan önce konuşma yapan TANAP Genel Müdürü Saltuk Düzyol, proje başladığından bu yana çok sayıda arkeolojik buluntuya rastlandığını belirtti. Düzyol, bu güne dek daha önce bilinmeyen 106 arkeolojik nitelikli alanının ve 48 rastlantısal buluntu alanının keşfedildiğini ve Türkiye kültür envanterine kazandırıldığını söyledi.

Konuşmasına veriler paylaşarak devam eden Düzyol, 25 kurtarma kazısı sonucu 1200 tarihi eserin gün yüzüne çıkartıldığını kaydederek, "Projemiz kapsamında yapılan kazılarda, Kalebayır arkeolojik sahasında yaklaşık 3 ay çalışılmış, 71 adet mezar açılmış, envanterlik ve etütlük olmak üzere 600'e yakın tarihi eser gün yüzüne çıkarılmıştır. Şevketiye ve Üzümlü’de yapılan kazılarda da mezar yerlerine ait izler keşfedilmiştir,” dedi.

Düzyol, TANAP’ın kazılara fon desteği sağladığını, Bandırma Müzesi, Bursa ve İstanbul laboratuarlarına eser restorasyonları için malzeme ve ekipman desteği verildiğini de sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından Bandırma Kaymakam Vekili Ve Erdek Kaymakamı Ekrem Çalık tarafından TANAP Genel Müdürü Saltuk Düzyol’a teşekkür belgesi takdim edildi. Daha sonra tarihi eserlerin yer aldığı serginin açılışı kurdele kesimiyle gerçekleştirildi. Bandırma Arkeoloji Müzesi Müdürü İlhame Öztürk, protokole bilgilendirmelerde bulunarak sergilenen tarihi eserlerin Gönen-Üzümlü, Manyas-Kalebayırı ve Manyas-Şevketiye mevkilerinde ortaya çıkarıldığını belirtti. /Umut Osman Sunci

 

Etiketler :
TANAP Kazıları Tarihe Işık Tuttu -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net