Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > EĞİTİM > Kütüphanenin Rakamsal Verileri Açıklandı
Kütüphanenin Rakamsal Verileri Açıklandı
...
17-01-2020 05:00
EĞİTİM
0 Yorum
735 Okunma
Haberi Yazdır

Bandırma İlçe Halk Kütüphanesi, 1 Senede Toplam 2 Bin 362 Yeni Üye Kaydetti. 2019 Sonu İtibarıyla Üye Sayısı Toplam 8 bin 219 Oldu.

Bandırma İlçe Halk Kütüphanesi’nin yıllık bazda rakamsal verileri açıklandı. Buna göre 2019 yılı sonu itibariyle; Kütüphanede toplam 27.553 Adet kitap bulunuyor ve 44 adet süreli yayın takip ediliyor.

2019 yılında Bandırma İlçe Halk Kütüphanesi’ne üye olanların sayısında büyük artış yaşandı. 2018 yılı sonunda üye sayısı 5.857 iken 2019 sonu itibarıyla 8.219’a çıktı. Ödünç alınan kitap sayısı geçen yılsonu 6.122 iken 2019 sonu itibarıyla ise 8.157 oldu.  2019 yılı birinci altı aylık okuyucu sayısı 25.743 iken ikinci 6 ay tüm dallarda toplam okuyucu sayısı ise 32.639 olarak açıklandı.

Yıllık bazda okuyucu sayısı toplam 58.382 gibi büyük bir rakama ulaştı. Bu da demek oluyor ki Bandırma’da yaşayan ortalama her 3 kişiden 1’i kütüphaneden faydalandı.

“Yıllık Faaliyetler Ve Çalışmalar Hakkında Da Bilgilendirmelerde Bulunuldu”

Yapılan açıklama şu şekilde; “Bandırma İlçe Kaymakamı Sayın Günhan Yazar ‘In kişisel gayretleriyle Kütüphaneye kazandırılan 1800 adet eser, dermenin güncelleşmesini ve ödünç verme hizmetinde tercih edilen eser sayısının artmasını sağlamıştır.

Kütüphane giriş katında engelli vatandaşların kullanımı için hazırlanan ENGELSİZ KÜTÜPHANE hizmete devam etmektedir. Günlük yerel gazete ve takibi yapılan 44 ayrı süreli yayının okuyucu hizmetleri sürmekte, Kütüphane dışına ödünç verme işlemleri en yeni ve güncel eserlerle kullanıcılarımızla buluşmaktadır. Ara katta müracaat hizmetleri, ödev ve araştırma ihtiyacını karşılarken, üst katta yetişkinlere yönelik ev sıcaklığında huzurlu çalışma ortamı ve internet hizmeti haftanın şimdilik 5 günü, gün boyu kesintisiz devam etmektedir.

Engelli vatandaşlarımıza kütüphane hizmetlerinden daha verimli ve ulaşılabilirlik bakımından gerekli alt yapı hazırlanmış ayrı bir salon açılarak 2 Adet bilgisayar hizmet vermektedir. Geçen yıllara ait görsel ve işitsel kayıtdışı materyal ve süreli yayınlar kısa adı BABED olan dernek ziyaret edilerek üyelerinin kullanımına kazandırılmıştır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı arasında yapılan işbirliği protokolü ile İlçemizde bulunan ceza ve tutukevi sakinlerine yönelik geçici derme hizmeti uygulaması başlatılmıştır. Görev yapacak personele eğitim verilmiş, KOHA Kütüphane sistemine gerekli uyum tamamlanmış ve kitap alışverişi başlamıştır.” /Umut Osman Sunci

 

 

Etiketler :
Kütüphanenin Rakamsal Verileri Açıklandı -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net