Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Meslektaşlarımızla Dertleştik
Meslektaşlarımızla Dertleştik
...
16-11-2019 07:28
GÜNDEM
0 Yorum
442 Okunma
Haberi Yazdır

 

Gazeteciler Cemiyeti (BGC) il merkezindeki basın emekçileriyle bir araya geldi. BGC Başkanı Demir, "Meslek konusunda birimize bir şey olduğunda tek ses olabilmeliyiz. Birbirimizi yok sayarak hiç bir sorunu çözemeyeceğimiz gibi, birlikte hareket etmeyi başaramazsak bugünden daha kötü dönemlere zemin hazırlamış oluruz" dedi.

Gazeteciler Cemiyeti yönetimi, Balıkesir'deki yerel ve yaygın medya kuruluşlarında görev yapan basın emekçileriyle sabah kahvaltısında buluşarak mesleki konular üzerine karşılıklı görüş alışverişinde bulundu.

BGC Başkanı Ramazan Demir, meslektaşlarıyla buluşmasında, son dönemde karşılaştıkları ve kendilerine iletilen sorunlar üzerine örnekler vererek görüşlerini paylaştı.  Birlikteliğin önemine sık sık vurgu yapan Demir, "Ya gerçek gazeteciler bir olup meydanı şarlatanlardan temizleyeceğiz, ya da birbirimizle uğraşmaya devam edip meydanı sahtekarlara bırakacağız. Ancak meslek örgütünün yöneticileri olarak bizler, aynı dili konuşan, fakat anlaşamayan taraf olmak istemiyoruz." ifadesini kullandı.

Kimi Yöneticilerin Tavrı İçimizi Acıtıyor
Demir, gazetecilik mesleği adı altında sosyal medya paylaşımlarıyla kamuoyunu yönlendiren, yanıltan kişilerin olduğunu dile getirerek, "Balıkesir'de kimi siyasetçilerle yerel yöneticilerin, salt geçimini gazetecilikten sağlayan meslektaşlarımızı yok sayarak, sosyal medyadan 2-3 cümle sallayanı, hakaret edeni, kişilerin özel yaşamlarını malzeme edip şarlatanlık yapanlara gazeteci gibi görmesi, o sınıfa dahil etmesi bir meslek örgütü olarak içimizi acıtıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Basın Meslek Yasasını İvedilikle  İstiyoruz

Demir, şöyle konuştu:
 "Yazılı basın, radyo televizyonlar ile internet mecrasını bütün olarak ele alan, düzenleme, denetleme, destekleme ayaklarını içeren sistem kurulmalı. Gazeteciliğin yeni mecrası olan dijital sektörü kapsayan internet yasası çıkarılmalı. 
Aksi halde şantajcı, yalancı, baskıcı kişiler mesleğimizin onuru zedelemekte, meslek mensubu olmamalarına rağmen ortalıkta dolaşmakta. 
Bunların önüne meslek kuruluşlarının baro ve benzeri kuruluşlara dönüştürüleceği Basın Meslek Yasası ile geçilebileceğine inanıyoruz." 

Ortak Tavır Şart
Balıkesir'de geçmiş dönemde yaşanan kimi olaylardan örnek verdiği konuşmasında  tüm gazetecilerin aynı gemide olduğuna vurgu yapan Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Gemi batmak üzere, biz ise yaptıklarımızla bu gemiye maalesef su taşıyoruz.  Hiç kimse birbirini sevmek zorunda değil. Fakat meslek konusunda birimize bir şey olduğunda tek ses olabilmeliyiz. 

Olumlu Gelişmeler Olacağına İnanıyoruz
Biz mesleğimizin sorunlarını ve çözüm önerilerimizi içeren görüşlerimizi rapor haline getirerek sunduk. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı yeni bir çalışma yapıyor, gazeteciliğin tanımları konusunda.
Meslektaşlarımızı olumlu yönde etkileyeceğine inandığımız değişikliklerin önümüzdeki 5-6 ay içerisinde gerçekleşeceğini öngörüyoruz."

Muhabirlerin Sorunları
Basın İlan Kurumu (BİK) Balıkesir Şube Müdürü Tahsin Şahin ile Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Balıkesir Temsilcisi Hilmi Duyar'ın da katıldığı Savran tesislerindeki buluşmada, Balıkesir'deki yerel ve yaygın medya kuruluşlarında görev yapan basın emekçisi arkadaşlarımız, karşılaştıkları sorunları Gazeteciler Cemiyeti yönetimiyle paylaşıp çözüm önerileri getirildi. 

Mesleğin İtibarı İçin Fikirbirliği
Cemiyet Başkanı Ramazan Demir, Başkan Vekili Doğan Alparslan, Başkan Yardımcısı Ümit Babacan, Genel Sayman H. Cengiz Güneş, yönetim kurulu üyesi Didem Kantarlıoğlu yanı sıra disiplin ve denetim kurulundan bazı arkadaşlarımızın katılımıyla gerçekleşen kahvaltı, mesleki dayanışma yönüyle hayli verimli geçerken, mesleğin itibarının geri kazanılması noktasında BGC'nin öncülüğünde alınacak her karara katılım konusunda fikirbirliği oluştu.

Etiketler :
Meslektaşlarımızla Dertleştik -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net