Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > “Lösemi Kader Değil, Tedavisi Olan Bir Hastalıktır”
“Lösemi Kader Değil, Tedavisi Olan Bir Hastalıktır”
...
06-11-2019 07:28
GÜNDEM
0 Yorum
461 Okunma
Haberi Yazdır

Uzm. Dr. Mustafa Hatipoğlu, lösemi hastalığı ile ilgili bilgiler vererek, “Lösemi Kader Değil, Tedavisi Olan Bir Hastalıktır,” dedi.

Özel Bandırma Royal Hastanesi’nde Görevli Uzm. Dr. Mustafa Hatipoğlu, özellikle çocuklarda en çok görülen kanser çeşidi olan lösemi ile ilgili akıllara kazınan yanlışları düzelterek, bir kez daha erken teşhisin önemini vurguladı. Uzm. Dr. Mustafa Hatipoğlu, “Son zamanlarda geliştirilen yöntemlerle lösemi hastalığının tedavi oranı %92 gibi çok yüksek bir rakama ulaşmıştır,” dedi.

Uzm. Dr. Mustafa Hatipoğlu, verdiği bilgilendirmelerde şunları söyledi, “Lösemi, kemik iliğindeki beyaz kan hücrelerinde gelişen anormallik ya da kansere dönüşme sürecinin adıdır. Kan testi sonucuna göre beyaz kürelerde ciddi artış olduğunu görebilir, hastalık tanısı koyabiliriz.

Hastalık belirtilerine gelince, bizim nonspesifik dediğimiz yani hastalığa özel belirtiler göremeyiz.  Halsizlik, yorgunluk, kırgınlık, soğuk algınlığı, ateş ve kemik ağrısı gibi belirtiler verir. Bunlar hayatın içinde sıklıkla karşılaştığımız rahatsızlıklardır. Ancak bu rahatsızlıklar özellikle çocuklarda uzun süreliyse, belli aralıklarla da sık şekilde tekrarlıyorsa mutlaka bir çocuk hekimine başvurulmalıdır.

Lösemi 1-5 yaş arası çocuklarda daha sık görülmekle beraber yetişkinlerde de görülmektedir. Lösemiden korunabilmek için; kimyasal yani katkı maddesi içeren gıdalardan kaçınmakta fayda var. Özellikle çocuk yaş grubunda radyasyondan kaçınmak adına telefon, tablet ve bilgisayar kullanıma dikkat edilmelidir. Sigara da, lösemiye etken olabilir. Çocukları mümkün olduğunca sigara ve pasif içicilikten korumak gerekir. Yine çocukların uyku düzenine dikkat edilmelidir. Bu konuda son dönemde çok iyi çalışmalar yapıldı. Düzenli uykunun, özellikle çocukların vücudunda oluşan mutasyonları düzelttiği kanıtlandı.

Bütün kanser çeşitlerinde de olduğu gibi lösemide de erken tanı çok önemlidir. Özellikle uzun süreli halsizlik, yorgunluk ve sık solunum yolu enfeksiyonları, nedensiz ateş gibi durumlarda mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.

Son zamanlarda geliştirilen yöntemlerle lösemi hastalığının tedavi oranı %92 gibi çok yüksek bir rakama ulaşmıştır. Lösemi kader değil, tedavisi olan ve erken teşhis ile çok daha kolay atlatılabilen bir hastalıktır.”  /Umut Osman Sunci-Özlem Kurt

  

Etiketler :
“Lösemi Kader Değil - Tedavisi Olan Bir Hastalıktır” -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net