Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > EKONOMİ > Hamsi Fiyatları Neden Cep Yakıyor?
Hamsi Fiyatları Neden Cep Yakıyor?
...
05-11-2019 07:28
EKONOMİ
0 Yorum
774 Okunma
Haberi Yazdır

Çakıroğlu Balıkçılık’tan Cem Tecimen, hamsi fiyatlarındaki aşırı artışın hava koşullarından kaynaklandığını belirtti.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Bandırma Balık Hali’nde vatandaşın en çok tercih ettiği balıklardan biri olan hamsi fiyatları deyim yerindeyse cep yakıyor. Marmara Denizi’nde tutulan hamsinin kilosu 25 liradan satılırken Karadeniz’de tutulan hamsinin ise kilosu 20 liradan satılıyor.

Çakıroğlu Balıkçılık’tan Cem Tecimen’e hamsi fiyatlarının neden tavan yaptığını sorduk.  Tecimen, hamsi fiyatlarındaki artışın hava koşullarına bağlı olduğunu belirtti. Tecimen, deniz suyunun hala soğumadığını, bu yüzden de denizden az balık çıktığını ve buna bağlı olarak da fiyatların cep yaktığını söyledi.

Tecimen, “Bugün itibariyle Karadeniz Hamsisi 20, Marmara Hamsisi ise kilosu 25 liradan satılıyor. Karadeniz Hamsisi kendi bölgesinde 10-15 liraya satılıyor. Burada 20 lira, çünkü gelene kadar yol nakliyesi ve diğer masraflar da fiyata ekleniyor. Marmara’dan Karadeniz’e giden hamsi de dolayısıyla orada biraz daha pahalı satılıyor.

Hamsi fiyatları neden pahalı, çünkü henüz deniz suyu soğumadı. Kasım Ayı’na girmemize rağmen hala havalar sıcak. Bu yüzden de denizde balık az. Su biraz soğuduğunda balık bollaşacak ve daha çok su yüzeyine çıkacaktır. Daha fazla tutulacağı için fiyatı da düşecektir. Biliyorsunuz ki balık arz, talep ölçüsünde pahalanıp ucuzlar. Yani denizden az balık çıkarsa pahalı, çok balık çıkarsa ucuz olur. Şu an alıcı çok ama balık az. Hava soğuduğunda fiyat düşecektir,” dedi. /Umut Osman Sunci

 

Etiketler :
Hamsi Fiyatları Neden Cep Yakıyor? -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net