Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > EKONOMİ > “En Zor Senemizi Yaşıyoruz”
“En Zor Senemizi Yaşıyoruz”
...
04-11-2019 07:28
EKONOMİ
0 Yorum
738 Okunma
Haberi Yazdır

Bandırmalı Esnaflar, Yaptığımız Röportajlarda Ekonomik Olarak En Zor Seneyi Geçirdiklerini Söylüyorlar.

Bu hafta bir seyyar satıcı, bir takı dükkanı işletmecisi ve bir de telefon dükkanı işletmecisi ile röportaj gerçekleştirerek işlerin nasıl gittiğini sorduk. Röportaj yaptığımız esnaflar farklı sektörlerde olsalar da dertleri aynı; “İş yapamamak.”

Seyyar satıcı, insanların bankalara borçlandığını ve nakit paralarının kalmadığını, kendisinin ise kredi kartı ile satış yapamadığını bu yüzden de işlerinin durgun olduğunu söylüyor. Bir türlü belini doğrultamadığını belirten seyyar satıcı, “Herkes sıkıntıda, vatandaşın alım gücü yok. Vatandaş zor durumda, gelip 1 kilo meyve alamıyor. Kimsenin yüzü gülmüyor,” diyor.

Takı dükkanı işletmecisi, satışlarının çok düştüğünü ve geçen seneyi mumla aradığını ifade ederek, “Geçen seneye kıyasla beklentilerimizin %100 altındayız. Ekonomi kötü ama Bandırma olarak bir tık daha aşağıdayız. Her şey zam görüyor ama biz fiyatlarımızı aşağı çekmek zorundayız. Çünkü insanların alım gücü düştü. Bir arka sokağımızda, 1 gecede 7-8 esnaf yok oldu. İnsanlar zorunlu olmadıkça para harcayamaz hale geldi. 5 liralık bir takı bile artık özele girdi,” diyor.

Telefon dükkanı işletmecisi, kendisinin 20 senedir aynı cadde üzerinde esnaflık yaptığının altını çizerek, 2 senedir işlerinin çok bozulduğunu, caddedeki diğer esnaflar için de aynı şeyin geçerli olduğunu belirtiyor ve sözlerine şöyle devam ediyor, “Çoğu esnaf zarar ediyor. İşler hep geriye gidiyor.  Allah yardımcımız olsun. Böyle giderse benim de, bütün esnafın da işi çok vahim. Telefonculuk eskidenmiş. Şu an bitti. Eskiden işlerimiz güzeldi. Son 1 senedir çok düşüş oldu. Günümüzü kazanırsak, şükür diyoruz.”/Umut Osman Sunci

 

 

Etiketler :
“En Zor Senemizi Yaşıyoruz” -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net