Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Bandırma’da Trafik Sorununa Çözüm Aranıyor
Bandırma’da Trafik Sorununa Çözüm Aranıyor
...
16-10-2019 08:00
GÜNDEM
0 Yorum
796 Okunma
Haberi Yazdır

Bandırma’da Sivil Toplum Kuruluşları tarafından oluşturulan "Yükselen Şehir Bandırma Platformu" olağan toplantısında Bandırma'nın her geçen gün içinden çıkılamaz hale gelen trafik ve ulaşım sorunları masaya yatırıldı. Ticaret Odası’nda yapılan toplantıda Bandırma'ya kayıtlı 55 bin aracın olduğu belirtildi.

Murat Bulut: “Yollar Dubalarla İkiye Bölünmeyle Sorun Çözülmez”

Bandırma'da Sivil Toplum Kuruluşları'nın oluşturduğu “Yükselen Şehir Bandırma Platformu” rutin toplantılarında şehrin trafik ve ulaşım sorunları ele alındı.  Toplantıda 55 bin trafiğe kayıtlı aracın olduğu Bandırma'da her geçen gün artan trafik sorunlarına çözüm yolları arandı. Toplantıya, Bandırma İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Amirliği adına katılan Murat Bulut, Bandırma'da trafiğe kayıtlı 10 plaka taşıyan 55 bin araç bulunduğunu ve bu sayıya diğer plaka taşıyan araçların dahil olmadığını belirterek, yolları dubalarla ikiye bölmenin sorunları çözmeyeceğini söyledi. Bandırma'nın ana arterleri olan Ordu, Atatürk ve Kurtuluş Caddeleri'nin merkezdeki tek bir ışıklı kavşakta toplandığını belirten Murat Bulut, kentteki otobüs duraklarının 4 tanesi haricinde diğerlerinin otobüslerin yanaşmasına uygun olmadığını ve durakta indirme bindirme yapmak için duran otobüslerin haliyle trafik akışını da durdurduğunu ifade etti.

İbrahim Koman: “Akıllı Kavşak Trafik Sorununu Azaltıyor”

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi adına toplantıya katılan Güney Marmara Koordinasyon Sorumlusu İbrahim Koman, Balıkesir merkezde uygulamaya geçen akıllı kavşak sisteminin sorunu azalttığını, bu uygulamanın Bandırma'ya da yapılması halinde trafik sorununun azalacağı görüşünde olduğunu söyledi. Koman, 6. Ana Jet Üssü önünde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin de destekleriyle yapımı devam eden Hava Üssü Kavşağı'nın 2,5 yılda tamamlanacağını ifade etti. Toplantıya katılan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım ve Raylı Sistemleri Daire Başkanlığı adına Samet Duman ise Balıkesir merkezde trafik düzenlemesi adına birçok uygulama yapıldığını, başta kamu binalarının birçoğunun merkezden dışarı çıkarıldığını, bunun da trafik yükünü azalttığını söyledi. Duman, yeşil dalga sistemi oluşturularak trafikte psikolojik bir rahatlama da sağlanabileceğini belirtti.

Bandırma Belediyesi Trafik Birimi adına toplantıya katılan Sezer Yıldız ise Bandırma'da bulunan otopark sorununa dikkat çekerek, Kurtuluş Caddesi'nde bulunan Kapalı Pazar otoparkına 2018 yılında 125 bin araç, 2019'un sonuna kadar ise 165 bin aracın giriş çıkış yaptığını belirtti ve Bandırma'daki trafik sorununun parklanma odaklı olduğunu söyledi.

Mehmet Kılkışlı: “Raporları Belediye Başkanlarına Sunalım”

Yükselen Bandırma Platformu'nun ana kurucularından Bandırma Ticaret Odası Başkanı Mehmet Kılkışlı ise yaptığı değerlendirmede, çözüm adına boş işlerle uğraşılmaması gerektiğini belirterek, "Cek'lerle, cak'larla uğraşmayalım. Önce altyapı anlamında STK'lar birer çalışma hazırlasınlar. Bu çalışmalarımızı bir yerde toplayarak bilimsel yönleri ile birlikte Balıkesir Büyükşehir ve Bandırma Belediye Başkanları'na rapor halinde sunalım. Onlar da bütçeleri dahilinde bizlere neler yapabileceklerini ortaya koysunlar" dedi.

Metin Ok: “UKOME'nin Bandırma'da Bir Birimi Olmalı”

Toplantıya katılan Bandırma Belediye Başkan Yardımcısı Metin Ok ise toplantıların sonuç almaya odaklı olması gerektiğini ifade ederek, "Kentin trafiğine duyarsız kalmak mümkün değil. Bandırma’da araç sayısı çok fazla. Bu sayıyı azaltamayız ama toplu taşımaya yönlendirerek insanların özel araçları ile şehir merkezine girmelerini azaltabiliriz” dedi. Ok” Belediye Başkanı bu konuda otobüsle seyahat ederek insanlara örnek olabilir ya da şehir merkezine jetonla ücretli girişi konuşabiliriz. Bandırmalı yürümeyi sevmiyor. Hastane kavşağına günde 10 bin araç sirküle ediyor. Biz bunu görerek Şehit Şener Köksal ve Şehit Hakan Palabıyık Caddelerine işlerlik kazandırdık ama bu kez de Erdek kavşağı şişti. Bandırma'da UKOME'nin bir birimi olmalı. 150 km ötedeki UKOME Bandırma'nın sorunlarına çözüm bulamaz. Yapılan toplantılardan bir sonuç alamayınca toplantı yapılmamalı" dedi. Toplantıda, KEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Demiralay ve bazı oda başkanları da söz alarak konu hakkında görüşlerini belirttiler. /Ahmet Türkmen-Umut Osman Sunci

 

Etiketler :
Bandırma’da Trafik Sorununa Çözüm Aranıyor -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net